Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - zautomatizování úkonů ve Windows

aktualizováno 
Rutinní práce na počítači, při níž je nutná naše přítomnost, může zabrat mnoho drahocenného času. Ale naštěstí existují příjemné programy, se kterými lze na opakovanou každodenní práci zcela zapomenout. Pojďte se na některé z nich podívat s námi.

Provádíte-li opakovaně určité úkony v operačním systému Microsoft dnes a denně, pak nastal ten pravý čas je zautomatizovat. Ušetříte tak nejen čas, ale v mnoha případech i nervy a své zdraví.

I v dnešním přehledu zajímavých programů najdete tématicky zaměřené aplikace. Avšak na rozdíl od jiných dílů našeho seriálu je každá aplikace určena pro poněkud jiný druh automatizace úkonu. Uživatelé, kteří potřebují zcela zautomatizovat funkce ve Windows, zde mohou nalézt širokou paletu utilit a nástrojů, které jim splní snad vše, co si jen budou přát.

Zaznamenávat a převádět na příkazy tak lze například psaní na klávesnici, pohyby a kliky myší či přesun kurzoru na pracovní ploše Windows. Jednoduché skripty pak mohu být převedeny na spustitelné soubory, které umístíte do oblasti Po spuštění a počítač se při startu již postará o vše sám.

A protože je aplikací pro zautomatizování různých úkonů v PC opravdu více než dost, snažili jsme se vybrat ty, které jsou freewarové a jež nás zaujaly. Mimochodem, co říkáte na možnost mít každý den na ploše Windows aktuální obrázek z vámi zvoleného serveru, či vypnutí zvuku z vašich bedýnek v předem stanovený čas? Neváhejte, stahujte a testujte.

Automatické funkce ve Windows:

AutoIt 3.0.101 - freeware
AutoIt je opensource program se silným skriptovacím jazykem, navržený pro zautomatizování funkcí ve Windows. Zaznamenává kombinaci stisknutých kláves, pohyb myši a posun oken, čehož pak využívá při tvorbě skriptů. Skripty ve spustitelné podobě (vytváří je integrovaný nástroj) mohou poté vykonávat určitou činnost zcela bez vaší asistence.

 • Stahujte na této adrese (851 kB).
 • Messer 0.992 - freeware
  Nahrává zvuk v přesně stanovenou dobu. Z mikrofonu připojeného k počítači dokáže ukládat do zvukových souborů (MP3 a WAV) úplně vše v jeho dosahu. Jde o dokonalý nástroj, který se může hodit pro různé situace – fantazii se meze nekladou.

 • Stahujte na této adrese (764 kB).
 • X-ECUTOR V1.30 – freeware
  Tento program může být používán jako náhrada za funkci Po spuštění. Podobně jako ona má na starost spouštění aplikace při startu Windows. Navíc však dokáže spustit i aplikace při ukončení systému, u kterých lze definovat podmínky (v závislosti na dni a aktuálním čase), kdy se má daná aplikace otevřít. A aby toho nebylo málo, lze k nim samozřejmě přiřadit i parametry. Třešničkou na dortu je pak možnost využít vypnutí, restart či odhlášení z Windows ve stanovený čas.

 • Stahujte na této adrese (979 kB).
 • GhostMouse 2.0 – freeware
  Tato utilitka v reálném čase monitoruje pohyb a stisknutí tlačítek myši. Konkrétní pohyb si můžete zaznamenat a kdykoliv ho přehrát, což vám může umožnit automatizovat řadu úkonů ve Windows. Nechte za vás klikat stroj.

 • Stahujte na této adrese (682 kB).
 • AutoMute 1 - freeware
  Velmi jednoduchá, přesto však výkonná aplikace, která má za úkol vypínat a zapínat zvuk. Pomůcka může být využívána všude, kde je zapotřebí v určitý čas vypnout zvuk z počítače. V jeho menu zadáte čas vypnutí zvuku a poté můžete před spaním nerušeně poslouchat oblíbené rádio, aniž by se PC vypnulo.

 • Stahujte na této adrese (220 kB).
 • Wallpaper downloader 2.0 - freeware
  S tímto programem můžete mít novou tapetu na pracovní ploše každý den. Je mnoho stránek, které denně publikují nové a velmi zajímavé obrázky. Tento program z nich automaticky stahuje čerstvé obrázky a nastavuje je jako tapetu. Jeho používání je opravdu snadné, stačí ho pouze nainstalovat, vybrat si stránku z kategorií, jako je Astronomie, Erotika, Zábava, Počasí apod., a program se o ostatní postará sám.

 • Stahujte na této adrese (522 kB).
 • Program Launcher 1.02 - freeware
  Dobrý program pro spouštění více programů najednou. Jestliže vyžadujete nastartovat ve Windows několik programů naráz, pak je nástroj určen právě vám. Celkem lze vytvořit pět skupin, ve kterých můžete definovat vždy až pět aplikací ke spuštění, a to včetně parametrů. Ty se otevírají buď ručně, anebo v předem stanovený čas.

 • Stahujte na této adrese (167 kB).
 • APE 1.0.100 - shareware
  Aplikace pro automatizaci procesů ve Windows. Umožňuje naplánovat: ukončení a restartování počítače, odhlášení uživatele, spuštění libovolné jiné aplikace (včetně parametrů příkazového řádku), zobrazení upozornění, vysypání koše, zobrazení internetové stránky, stažení souboru nebo zaslání e-mailové zprávy, spuštění spořiče obrazovky, vysunutí/zasunutí CD. Navíc obsahuje silný nástroj, s jehož asistencí lze plně automatizovat spouštění a ovládání aplikace APE. V licenčním ujednání je informace, jak legálně aktivovat program zdarma.

 • Stahujte na této adrese (476 kB).
 • Changing Wallpapers 1.0.65 - freeware
  Další program pro automatickou změnu tapety po určitém časovém úseku. K dispozici je možnost vytvoření různých kolekcí obrázků a fotografií, které se budou zobrazovat jako tapeta, možnost libovolného nastavení intervalu měnění tapet a také jednoduché a přehledné přidávání obrázků do kolekcí (soubory můžete přidávat z různých umístění v počítači). Zaručena je i podpora mnoha formátů obrázků a fotografií pro zobrazení na pozadí (jpeg, gif, bmp, wmf, dib, emf, ico, a další).

 • Stahujte na této adrese (612 kB).
 • Autosizer 1.4 – freeware
  Nástroj pro automatickou úpravu velikosti oken aplikací (Internet Explorer, Notepad a další) v operačním systému Windows, dle přednastavených vlastností. To však není vše, co vám může tato aplikace nabídnout. Okna totiž dokáže i automaticky minimalizovat, obnovovat a umisťovat na střed obrazovky. Vhodné pro ty, kteří mají problémy s velikostí a umístěním oken Internet Exploreru.

 • Stahujte na této adrese (122 kB).
 • Auto Keys 1.0 - freeware
  Tento program opakuje vámi vložený text, klávesu či klávesovou zkratku v předem zadaném intervalu. V horním textovém poli zadejte číslo v rozmezí od 1 do 10 000 (milisekundy, 1 s = 1000 ms). Po uplynutí této doby se stisknutí kláves(y) bude opakovat. Přepnutím do jedné ze tří položek můžete zadávat klávesy (Backspace, Enter, F4 atd.), jakýkoliv text a nebo klávesovou zkratku.

 • Stahujte na této adrese (833 kB).
 • Audio a MP3 programy
  Deepburner - vypalovací program zdarma, dynamická efektová stanice G pro WinXP, AV Voice Changer pro změnu hlasu v reálném čase, kompletní hudební studio Music Studio Producer zadarmo, stejně tak i nová verze grabberu FreeRip; A ještě mnohem více čeká uvnitř aktuálního vydání novinek z oboru audia.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde.

 • 50. výročí přistání na Měsící

  Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

  Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
  O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
  Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
  Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

  Nejčtenější

  VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

  K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

  Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

  Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

  Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

  Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

  „Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

  Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

  Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

  Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

  Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

  Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

  Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

  Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

  Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

  Další z rubriky

  Software zdarma: Nejlepší alternativa ke kacelářskému balíku MS Office

  Ilustrační foto - notebook

  Sada kancelářských nástrojů LibreOffice je připravena plnit i náročné potřeby pro tvorbu a editaci dokumentů a je více...

  Tipy pro Windows 10: strojové učení řídí restart po aktualizacích

  Windows 10

  Instalaci aktualizací Windows lze nyní provést mnohem inteligentněji. Podíváme se i na to, jak se k lepšímu změnilo...

  Tipy a triky pro Windows 10: jak zrušit automatické spouštění Skype

  Windows 10

  Vyřadit automatický start aplikace Skype společně s Windows je složité. Klasické metody nepomáhají. Podíváme se však i...

  Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
  Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

  Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

  Najdete na iDNES.cz