Test freemailů: Díl první – Email.cz

  5:00aktualizováno  5:00
Ne každý používá e-mailového klienta typu Outlook a spol. Na českém internetu je také nespočet freemailů, ovšem kvalitou se od sebe liší propastně. Zajímá vás, který je ten pravý právě pro vaše potřeby? Spokojíte se s „pouhým“ odesláním e-mailu, či hledáte několik služeb navíc?

Výhody v používání on-line e-mailových klientů jsou zřejmé. Na pevném disku není nutné „skladovat“ soubory s došlými a odeslanými zprávami. Nehrozí tak případná ztráta dat či jejich zneužití. Uživatel si nosí hezky vše pěkně „s sebou“, na svoji poštu se dostane odkudkoli. Nevýhodou mohou být samozřejmě poplatky za telefon, ovšem najdou se i tací, jež internet doma nemají a kteří jdou do internetové kavárny již s disketou a textem na ní. Poté se dá v poplatcích za internet značně ušetřit a výhody mohou převažovat nad negativy.

Během následujících týdnů bude na našich stránkách k nalezení podrobný test e-mailových klientů, poskytujících své služby zdarma. Testem prošlo sedm freemailových schránek. Jedná se především o zvučná jména, konkrétně o Email.cz, Centrum.cz, Post.cz, Seznam.cz, Kiwwi.cz, Atlas.cz. Z méně známých je zastoupena Katedrala.cz. Email.cz - vzhled programu

Testovány byly freemaily takto:

Prvním kritériem v testování byla rychlost doručení e-mailové zprávy. Odeslány byly dvě – klasická textová a se zhruba jednomegabajtovou přílohou. Vzhledem k tomu, že e-maily došly ze všech freemailů bezproblémově a zpoždění by se dalo počítat spíše ve vteřinách, nebylo toto kritérium do celkového hodnocení započteno. Po této stránce lze všechny jmenované freemaily jen doporučit.
Pro „pamětníky“ může být výsledek důvodem k úsměvu, vždyť zhruba před dvěma lety bylo doručení e-mailu tak trochu štěstím, několikahodinové „zaseknutí“ nebylo považováno za nic neobvyklého. Časy se ale mění a něco podobného by pro freemailové schránky dneška znamenalo přinejmenším ostudu.

Dále se hodnotily tyto vlastnosti (počet bodů udává jejich maximální možné udělení):

Přehlednost – 10 bodů
Možnosti adresáře – 10 bodů
Možnosti přesouvání e-mailů – 10 bodů
Počet příloh ke vložení, jejich velikost – 8 bodů
Nápověda – 10 bodů
Načasování odeslání – 3 body 
Uložení rozepsané pošty – 3 body
Velikost schránky, info o zaplnění + o počtu zpráv – 10 bodů
Nastavení filtrů – 10 bodů
Nastavení počtu zobrazovaných zpráv na stránce – 3 body
POP3 – 10 bodů
Automatický podpis, odpověď na e-mail – 3 body
Možnost nastavení vzhledu schránky – 5 bodů

Prvním testovaným byl freemail jménem Email.cz. Co může taková e-mailová schránka uživateli nabídnout? Email.cz - počet příloh

Freemailová schránka Email.cz se jako přehledná tváří a taková i opravdu je. Problémy v orientaci možná bude mít ten, kdo si účet právě založil a v menu se ocitl poprvé. Zprvu by se mohlo zdát, že je všude spousta „balastu“, opak je však pravdou. To jen počet možností a přizpůsobení si schránky k obrazu svému mohou zprvu působit jako zbytečnosti.
Možnosti v nastavení adresáře jsou bezmezné. Založit lze libovolné množství skupin, přehledně odděleni tak budou kamarádi, rodina či pracovní kontakty. Dotyčného, jehož e-mail nebude chtít uživatel schránky pořád vypisovat, lze uložit mezi osoby v kontaktech. Ty je ostatně možné exportovat z libovolného TXT textového souboru.
Pokud je zpráva napsána a následně odeslána, lze určit, kam ji po odeslání uložit (případně neukládat).
Počet příloh není omezen. Omezení se týká pouze velikosti – maximum jsou čtyři megabajty na jeden e-mail. Přehledně zobrazeno je, jaká kapacita přílohy ještě zbývá.
Nápověda je velmi podrobná, a pokud by někomu nebylo něco jasné, nejspíš odpověď najde právě zde. Vybrat lze jednotlivou sekci, které se případný problém týká. Na některá hesla jsou odkazy, a kdo by nevěděl, co znamená třeba zkratka POP3, může právě takto rozšířit své obzory.
Další možností, jak vyřešit problém, je zaslání dotazu na automatického robota. Ten se bude podle předem stanovených příkazů snažit dotaz zodpovědět.
Program nabízí i využití služeb průvodce, který „za ručičku“ uživatele provede jednotlivými nastaveními.
Napsanou zprávu lze i načasovat a určit tak dobu, kdy se e-mail odešle. Tato možnost byla testována a funguje bezproblémově. Funkce by mohla být nedocenitelná pro ty, kteří jsou pro drahou polovičku stále v práci, a přitom tráví čas někde zcela jinde.
Rozepsanou poštu je možné uložit a kdykoli se k ní vrátit. Uživatel tedy o nic nepřijde, a pokud je již (například) z internetové kavárny vyhazován, druhý den se může vrátit a ve psaní e-mailu pokračovat.
Co do velikosti je na tom e-mailová schránka poměrně obstojně. 15 megabajtů by mělo vystačit, i přes „nepročišťování“, na poměrně dlouhou dobu.
Hned po vstupu do schránky je uživatel informován o procentuálním zaplnění či počtu e-mailových zpráv. Odlišně značeny jsou také nově příchozí e-maily, přehlédnout je tedy není snadné.
Mnoho lze nastavit pomocí filtrů. Při každé příchozí zprávě lze dostávat upozornění na mobilní telefon. Nastavit je možné adresy, z nichž uživatel e-mailu nechce dostávat zprávy. Možné je také nastavení přesměrování příchozích zpráv na jinou adresu…
Podobně jako adresáře, v nichž jsou obsaženi jednotliví adresáti, je možné nadefinovat složky, do kterých se budou jednotlivé e-maily ukládat. Ty lze poté mezi sebou přesunovat, složky přidávat a ubírat…
Nastavit je možné i počet zobrazovaných zpráv na stránce. Maximální počet je 100 zobrazených e-mailů.Email.cz - kalendář
Ke každé zprávě je možné přidat předem nadefinovaný podpis. Nastavit lze i tzv. odpovídač. Ten po doručení jakékoli zprávy odpoví v předem nadefinovaném znění, je-li tedy uživatel na dovolené, může toto sdělit svým známým, aby jej zbytečně nezahltili poštou… Otázkou je, zda by takové automatické odpovědi nezneužili například bytaři!
Stahovat lze zprávy i z jiných e-mailů. Pokud se tedy uživateli nechce všechny procházet, může nastavit, aby mu chodily zprávy i z nespočtu dalších e-mailových kont.
Podobnou funkci – stahování ze serverů do e-mailového klienta využívá služba POP3. Tento protokol zajistí stažení e-mailů do klienta a uživatel si po následném odpojení z internetu (v případě připojení přes modem) bude doručenou poštu moci v klidu přečíst. To samé platí o zprávách k odeslání – není nutné je psát v on-line režimu. Za službu „vybírání pošty“ se ovšem v případě e-mailového serveru Email.cz platí. Nijak horentně, 30 korun za měsíc. I přesto – ostatní freemailoví konkurenti tuto službu nabízí zdarma. Pokud tedy někdo stahuje poštu právě přes protokol POP3, zřejmě ji tak i odesílá. V úvahu pak mohou padnout i jiné freemaily, než je právě tento.
Jako lahůdku má Email.cz možnost nastavení vzhledu. Uživatel si tak program může přizpůsobit k obrazu svému. Na výběr je devět kabátků, do kterých lze aplikaci obléci.
Freemailová služba nabízí ještě mnoho dalších možností. Pro zapomnětlivce slouží zápisník. Dobře může posloužit kalendář, do něhož lze vložit poznámku. Pro „kecálky“ budou jak dělané chat či diskuze. „Textovkáře“ jistě potěší možnost odeslání SMS zpráv přímo z freemailu.
Při každém spuštění se zobrazuje svátek, v případě, že je u osob v adresáři zadáno datum narození, tak i jejich narozeniny.
Nevyžádané adresy lze umístit na antispam seznam. Využít lze i služeb skupinového adresování – každá skupina může mít až padesát adresátů, jimž lze naráz poslat e-mail. Spammer by zajásal, ovšem – zneužití této služby = zrušení e-mailového účtu.
Nahlédnout lze také do fronty odeslaných zpráv.

Závěrem

Hledáte-li přizpůsobivý freemail, rozhodně neváhejte, služba Email.cz je tu právě pro vás. Plánujete-li stahování pošty přes POP3 server, poohlédněte se někde jinde a 30 korun měsíčně dejte raději na důchodové připojištění.

 

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Najdete na iDNES.cz