Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Songs-DB: vynikající MP3 databanka zadarmo

Vynikající all-in-one MP3 dílna, čítající organizér, CDDA grabber, konvertor, dekodér, ID3 tagger, renamer, přehrávač - zkrátka vše, co jen můžete při práci s MP3 soubory potřebovat je tu pro vás - a zcela zdarma!

Nebývá obvyklé, aby se nám dostal do rukou nějaký tuzemský software pro práci s MP3 soubory. Když už se o takovém produktu dozvíme, pak je to většinou díky informaci přímo od jeho autora. Nejinak je tomu i dnes, kdy si představíme aplikaci Songs-DB se značkou JHsoft, za níž se skrývá programátor Jiří Hájek. Upřímně řečeno, pod anglickou slupkou bych český produkt nečekal, neboť tu nepotkáme ani malé diakritické znaménko. Pravděpodobně je tu pomýšleno především na export do širého internetu.

Začínáme
Stažením dvoumegového (nebo 4MB, pokud nemáte kodeky Windows Media 8) archivu celé dobrodružství začíná. Po rychlé instalaci, která nevyžaduje restart počítače, lze program okamžitě spustit. Po prvním startu se ihned objeví preference, kde lze změnit cestu k pracovním adresářům a veškerá důležitá nastavení programu, například šablony názvů souborů pro korektní vložení tagu na jeho základě, přejmenování souborů podle tagu apod. Po úspěšném odklikání voleb se zobrazí hlavní okno, které je rozděleno do několika částí.

Hlavní okno Songs-DB

Menu a ikony
Položky z menu aplikace jsou víceméně dublovány na ikonové liště pod ním. Nejdůležitější je tlačítko s vyobrazením dalekohledu, které spustí vyhledávání hudebních souborů. Programu je možné zadat nejen lokaci, ale také požadovaný typ souboru z pětice CDA, MP3, VQF, WAV, WMA. Velmi příjemnou skutečností je fakt, že Songs-DB bere při katalogizování souborů z datového CD v potaz i název média a na ten se také odkazuje. Ještě příjemnější vlastností programu je možnost přejmenovat média v záznamu databáze a s pomocí samolepek přeorganizovat nepřehlednou sbírku CD s MP3 soubory.

Vložte disk ten a ten... Lahůdka!

Soubory vyhledané wizardem se automaticky ukládají do databáze a zařazují podle interpreta, názvu, alba atd. Dále je lze konvertovat do WAVu, MP3 nebo WMA. Posledně jmenovaný formát obhospodaří kodeku od Microsoftu, kompresi do MP3 pak proslulý LAME. Mimochodem, takto lze také grabovat a komprimovat stopy z Audio CD. U tohoto úkonu pochopitelně nechybí freedb služba pro vyhledání informací o vloženém albu na internetu. Soubory lze přehrávat a řadit do playlistů, upravovat a zapisovat tagy (v1, v1.1 i v2) a také cachovat. To znamená, že se soubory z přenosného média přepočítají do WMA na zadanou bitrate, uloží do zvláštního adresáře na disku a jsou tedy k dispozici i v případě, že původní médium není vloženo v mechanice. Ze skladeb lze vytvořit i preview o délce pár desítek sekund a nízkém datovém toku.

Přehledný průvodce vybere co a kde hledat

Vlevo a vpravo
Spodní textové pole je rozděleno na dva sloupce. V levém je zachycena kompletní struktura databáze, kde najdeme položky roztříděné podle alb, jmen interpretů, názvů skladeb, datových nosičů, žánru, roku vydání, osobních klasifikací (např. podle rychlosti, nálady...). Zajímavá je položka Miscellaneous, tedy Ostatní. Zde jsou shromážděny duplikované záznamy, ale také soubory s chybějícími parametry, např. název skladby, alba, zpěváka, které čekají na doplnění. Nechybí ani podrobné vyhledávání. U řazení podle alb mě nejprve vyděsilo, že Songs-DB v případě kompilací vytvoří pro každou skladbu a interpreta vlastní album. Naštěstí to řeší funkce Mass Join Albums z menu Actions, která všechny položky sjednotí pod jedno album.

Mass Join Albums dokáže spojit všechny separované údaje pod jedno album

V pravém sloupci pak vidíme detailní výpis skladeb pod určitou položkou (interpretem, albem či počátečním písmenem). Záznamy jsem třídit podle názvu skladby, skupiny, alba, délky, stáří, bitrate, žánru, systémové cesty a dalších drobností, jako podle počtu přehrání a osobního hodnocení. Všechna kritéria lze libovolně přesouvat, třídit lze vzestupně i sestupně.

Přehrávač
Songs-DB kromě možnosti použít k přehrávání souborů WinAmp obsahuje také interní player, ukotvený pevně do rozhraní programu. Protože je s WinAmpem plně kompatibilní, umí využít i jeho vstupní a výstupní plug-iny a skiny, čímž je zaručena kvalita zvuku i příjemný vzhled (lze jej zminimalizovat i do malé lišty á la WinAmp).

Nagrabovat, zkomprimovat a otagovat CDDA stopy je hračka

A to je tak všechno, co bych vám mohl o Songs-DB říci. Protože nechci nahrazovat manuál, doporučuji program vyzkoušet a v případě nesnází se začíst do helpu, nebo přispět na webové diskuzní fórum. Songs-DB je výborný MP3 manažer, grabber, tagger, renamer, kodér, dekodér a vůbec všelijaký možný "-er", kterého jen můžete při práci s MP3 potřebovat. A co víc, je za skvělou cenu - zdarma. Jen bych se u autora přimluvil i za naši domácí, českou verzi.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Autor „Krtečka“ i „Řeckých bájí“ Eduard Petiška se narodil před 100 lety

14. května 2024

Před 100 lety, 14. května 1924, se narodil spisovatel Eduard Petiška, autor Starých řeckých bájí a...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...