Devět věcí k notebooku, které rozšíří jeho možnosti nebo vám ulehčí práci

  • 21
Chystáte-li si koupit nový notebook, potom možná přemýšlíte i o tom, zda by se vám k němu nehodilo i nějaké užitečné příslušenství, například umožňující jeho bezpečné uložení a přenos či pro lepší a nenamáhavou práci. Existuje řada vychytávek, u kterých se vyplatí zvážit jejich pořízení.

Notebook je all-in-one řešení. Na rozdíl od stolního počítače nevyžaduje monitor, klávesnici ani myš. Avšak, jak připomíná server Makeuseof , v praxi je patrno, že nejen toto dodatečné příslušenství řada uživatelů vítá.

1. Externí pevný disk

Extérní pevný disk

Moderní notebooky sice mívají již poměrně kapacitně zajímavá úložiště, ale zejména u levných modelů lze snadno narazit i na snadno zaplnitelné kapacity. Pořízením externího disku kromě případného navýšení úložné kapacity vyřešíte ještě další věci. Za prvé můžete snížit zátěž a opotřebování primárního SSD v notebooku tím, že nebude po okraj zaplněn. Za druhé v případě napadení (např. malwaru, ransomwarem apod.) může uchovat data v bezpečí. A za třetí ho lze používat i pro různá jiná zařízení. Například k dalšímu počítači, TV apod. nebo jako zálohovací zařízení. V neposlední řadě jsou externí pevné disky, co se týká peněz, na jeden GB úložného prostoru stále cenově výhodnější než v noteboocích dnes hojně používané SSD disky.

2. Chladící podložka

Chladící podložka pod notebook

Zejména levnější modely notebooků mohou mít tendenci se při vyšší zátěží přehřívat. Protože se šetří, kde se dá – a samozřejmě i tam – kde by nemělo. Teplo přitom pro elektronické součástky představuje značný problém. Z tohoto důvodu je vhodné zajistit dobré odvětrávání notebooku, či ještě lépe chladící podložku, která účinně snižuje produkované teplo a drží ho na optimální hodnotě. Obecně platí, že zvyšuje proudění vzduchu. Hodně však záleží na typu, přičemž funguje buď na principu pasivního, nebo aktivního chlazení. Ventilátor může mít jeden, ale i několik, přičemž samozřejmě platí, že z důvodu hluku je lepší preferovat jeden rozměrný a pomalu se točící ventilátor než více menších vysokorychlostních.

I základní podložka je platná, pokud notebook používáte na klíně nebo v posteli, kde se snadno mohou ucpat ventilační otvory. V takové situaci se může notebook přehrát až do momentu, kdy se aktivují jeho teplotní ochrany a vypne se.

3. Stojan

Stojan

Velmi vítaný je potom i stojan. Nejenže může pomoci i bez přídavného ventilátoru zajistit lepší proudění vzduchu (a tak využít namísto chladící podložky, které prostřednictvím ventilátoru vytváří hluk), ale zároveň může notebook umístit do pozice, která by vám na stole vyhovovala co možná nejlépe. Jinými slovy, notebook lze naklonit, zvednout, a tak například čtení na monitoru bude mnohem příjemnější, než jak tomu je, pokud je umístěn pouze na stole. Navíc je skladný, takže jej lze použít i v posteli místo samostatné podložky.

4. USB rozbočovač

Vtipná drobnost, USB hub jako harmonika

USB portů v notebooku není nikdy dostatek. Pokud jeden použijete pro klávesnici, druhý pro myš, potom budete-li chtít například připojit USB flash disk můžete rychle narazit na to, že ho už nebude možné nikam připojit. Obzvláště tenké notebooky dnes mívají jen dvojici USB-C portů na vše.

Řešení přitom existuje a je snadné. Tzv. USB rozbočovače jsou jednoduchá zařízení, která snadno tento problém řeší. Nejde o nic jiného než o možnost, jak jeden USB port namnožit tak, aby obsloužil více zařízení.

Některé USB rozbočovače jsou napájené, což se hodí třeba u externích disků bez vlastního napájení, potěší i možností rychleji dobíjet telefon apod. U modelů s USB-C můžete vybrat model s průchozím powerdelivery, skrze který lze notebook i napájet.

5. Externí webová kamera

Extérní webová kamera

S pandemií přišel požadavek na větší možnost komunikovat z domova. Hodně lidí si na toto zvyklo, a tak mnohem více než před covidem vedou konferenční hovory přes internet. Ale kdo by se chtěl koukat na obraz, který není kvalitní? Respektive chtěl vidět člověka na druhé straně rozmazaného, ve špatných barvách či málo jasného. Bohužel integrovaná webová kamera v noteboocích bývá další z mnoha součástí, na které výrobci rádi šetří. Pokud je tak i vaše kamera málo kvalitní a chcete to změnit, potom zvažte pořízení externí webové kamery s lepšími parametry.

Vyzkoušeli jsme webkamery od 400 do 4500 Kč, překvapily nás mikrofony

Zaměřit byste se měli na ty s rozlišením Full HD či lépe s obrazem ve 4K, snímková frekvence 30 fps stačí pro komunikaci, ale videoblogeři raději zvolí tu s 60 fps. A neméně podstatné je věnovat se způsobu uchycení (jestli půjde připnout na notebook, k TV nebo vám stačí pouze nožičky pro umístění na stůl). Může se vám navíc hodit i v případech, kdy hodláte hrát hry nebo ji připojit k chytré televizi a vést videohovory prostřednictvím jí. Zkrátka doma se neztratí, protože může sloužit k dalším účelům.

6. Monitor

I televizor může sloužit jako monitor

Každý notebook má displej, ale ten nemusí splňovat, co by od něj uživatel očekával. Když opět pomineme jeho technické vlastnosti (např. nízké rozlišení, špatný kontrast, jas, barevnost apod.), potom ve většině případů logicky nenabízí příliš velkou úhlopříčku. Proto pořízením externího monitoru lze toto vše vyřešit.

Bez USB-C Power Delivery již notebook ani monitor nechceme. Ukážeme proč

Ale pozor, monitory mohou stát nízké tisícikoruny, ale i desítky tisíc. Zde hodně záleží na tom, co od něj očekáváte (jako funkce) a kolik jste ochotni do něj investovat. Například v případě monitoru do kanceláře by měl být dostačující monitor o uhlopříčce 24" a QHD rozlišením, pro hraní her je vhodné se při výběru zaměřit i na další parametry, zejména obnovovací frekvenci (např. 144 Hz) a dobu odezvy do 4 ms.

Nacpali jsme pracovnu do brašny, včetně dvou monitorů a tiskárny

7. Myš a klávesnice

Vertikální myš uleví namáhanému zápěstí

Myš a klávesnice představuje další, pro někoho nepostradatelnou součást notebooku. Jestliže si na tyto externí periferní zařízení zvyknete, patrně již nebudete chtít nic jiného. Jak v případě klávesnic, tak myší existuje celá řada produktů zaměřených na různé účely – na produktivitu, hraní her, přenosné, drátové a bezdrátové apod. Vybírat lze jak drátové, tak bezdrátové modely. Pamatujte však na to, že v případě drátových odpadá nutnost dobíjení, avšak kabely mohou být často na obtíž.

Když vás bolí zápěstí. Vyzkoušeli jsme vertikální bezdrátové myši

Hodně se při výběru věnujte tvaru a ergonomii, protože se mohou stát přínosem pro vaše paže, krk, zápěstí, zvláště pokud u notebooku sedíte hodiny. Navíc použití těchto součástí pomůže zachovat hodnotu notebooku déle – snižují opotřebení jeho vrchní části.

8. Dokovací stanice

Dokovací stanice

Pokud například budete pořizovat chladící podložku, monitor, myš a klávesnici, či jen něco z toho, přemýšlejte rovnou o tom, zda by nebylo vhodné pořídit si také tzv. dokovací stanici. Ušetříte si mnoho minut tím, že dokola budete muset připojovat a odpojovat všechny potřebné kabely. Zkrátka, notebook vezmete a prostřednictvím dokovací stanice rázem vše připojíte.

Dnešní dokovací stanice od těch, které existovaly dříve se v hodně věcech liší. Již není nutné notebook zacvakávat do stanice, ale stanici připojíte prostřednictvím jednoho, nejčastěji USB kabelu. U dokovacích stanic nejčastěji najdete konektory – LAN, DVI, HDMI, napájecí, USB, audio vstupní a výstupní, potěšit může i čtečka paměťových karet.

9. Sluchátka a reproduktory

Sluchátka vám pomohou vytvořit pocit soukromí i v openspace kanceláři

Zatímco sluchátka se postarají o to, že nikdo ve vašem okolí neuslyší, kdo vám v případě videohovoru, co říká, tak reproduktory dokážou vykouzlit mnohem lepší zvuk, než ten, který je reprodukován integrovanými a většinou nekvalitními reproduktory, což se může hodit nejen při videokonferenci, ale zejména při sledování videa či poslechu hudby.

Skvěle hrají i vypadají. Otestovali jsme bezdrátové repro neznámé značky

U reproduktorů je ideální, pokud se k počítači připojí USB konektorem. Nabídka na trhu je šikovná a pokud chcete kvalitní zvuk, připravte se na investici spíše vyšších jednotek tisíc, ale není problém investovat i desetitisíce.

Která sluchátka neohrozí dětský sluch? Vyzkoušeli jsme deset modelů

Rovněž sluchátka jsou rozdělena podle použití a v případě kancelářského nebo herního použití si najdou uplatnění především ty s integrovaným mikrofonem a ovládáním hlasitosti.

Závěrem

Příslušenství k notebooku existuje ještě celá řada. Například různé ochranné fólie, externí zvukové či grafické karty. Vhodný je i kryt webové kamery či světlo pro lepší osvětlení při videohovorech. Přikoupit je možné i jinou nabíječku, nebo dokonce powerbanku sloužící v krizových situacích k napájení notebooku. Případně batoh/tašku či čistící prostředky, ovšem není účelem nakoupit vše co je k dispozici. Proto se zamyslete nad tím, co by vám při práci na notebooku pomohlo a co by ještě skousl váš rozpočet a do toho investujte.