Z příručky distribuované mezi prodejci elektroniky pochopitelně Linux nevychází vůbec dobře. Nejmenovaný zaměstnanec obchodního řetězce Best Buy pořídil několik screenshotů, ze kterých je patrné, že srovnání není úplně fér.
Windows je lepší... ve všem
1) Výrobci by měli podle příručky zákazníky upozornit na omezenou podporu fotoaparátů, iPodů a MP3 přehrávačů. Ve sloupečku je v tomto případě u Windows uvedeno "mnoho", u Linuxu pak "málo".
Skutečnost: Na Linuxu můžete bez potíží používat jakékoli zařízení splňující specifikaci "Mass Storage". To je v tuto chvíli většina fotoaparátů a MP3 přehrávačů na trhu. Mimo některé výjimky fungují i přehrávače s MTP přenosem hudby. iPod pod Linuxem používat lze, místo iTunes nainstalujete program GTKpod.
Obecně nemá Linux potíže se standardizovanými rozhraními. Pokud výrobce hardwaru zvolí proprietální řešení (jako například Microsoft u svého přehrávače Zune a Zune HD), které nefunguje bez speciálního softwaru (napsaného jen pro Windows, případně MacOS), pak je to samozřejmě problém. Někdy řešitelný takzvanou emulací prostředí Windows (WINE), někdy neřešitelný.
příručka i pro České prodavače?"Žádné výukové materiály vymezující Windows vůči konkurenčním produktům pro Českou republiku nepřipravujeme," komentovala situaci Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft. |
2) V dalších bodech se příručka zabývá kompatibilitou s aplikacemi a počítačovými hrami. U Windows je hodnocena jako "rozsáhlá", u Linuxu jako "omezená".
Skutečnost: Ano, aplikace psané pro OS Windows v Linuxu nativně neběží. Často je lze spustit pomocí již zmíněné emulátoru WINE (volně ke stažení, stejně jako většina věcí pro Linux).
Příručka však opomíjí tisíce aplikací psaných přímo pro Linux, které naopak nefungují ve Windows. Zastanou přitom stejnou funkci jako protějšky pro Windows.
U srovnání možností hraní her musíme dát příručce za pravdu. Mnoho novějších her v Linuxu prostě nespustíte.
Na webu www.overclock.net se můžete na screenshoty výukového materiálu podívat.
Uživatelská podpora: autorizovaná, či neautorizovaná
3) Dalším bodem je "autorizovaná podpora". Windows "ano", Linux "ne".
Skutečnost: Přední linuxové distribuce mají ze strany svých vývojářů (a kolem vzniklé komunity) silnou podporu. Je samozřejmě otázkou, nakolik je "autorizovaná", nicméně zpravidla vede k úspěšnému vyřešení problému. A to je, myslíme, pointa.
4) Sporné momenty najdeme i v kvízu, který je součástí školicích materiálů. Na konstatování "Linux je bezpečnější než Windows" tu jsou připraveny dvě možnosti, "mýtus" a "fakt". Odpověď "fakt" je vyhodnocena jako nesprávná.
Skutečnost: Fakt je, že Microsoft ve Windows Vista udělal v bezpečnosti obrovský skok kupředu. Uživatelé Linuxu však mají při otázce bezpečnosti přeci jen stále méně vrásek.
Může to být samozřejmě tím, že je Linux minoritní operační systém, a tak se programátoři virů a spywaru raději zaměřují na Windows. Ale na výsledku to nic nemění. Linux je zatím obecně bezpečnější.
Netbooky útočí
Zajímavý je samotný fakt, že Microsoft "demotivační" kampaň proti Linuxu vůbec zahájil. Proč zrovna teď?
S nárůstem popularity netbooků by totiž mohla rapidně vzrůst i popularita Linuxu. Systém má totiž v kapse několik trumfů:
- Svižně funguje i na nevýkonných zařízeních (což netbooky jsou).
- Nemá problém s kancelářskými aplikacemi, internetem, on-line komunikací, přehráváním multimédií (co jiného na netbooku děláte?).
- Je zdarma (což je při nízkých cenách netbooků více patrné).
Nebo je to jen součást kampaně ku příležitosti chystaných Windows 7? Diskuzní prostor pro "flame" je otevřen.
Více Screenů z MICROSOFT příručky o srovnÁnÍ windows s LinuxemPodívejte se na další argumenty ve prospěch Windows. |
Verze Microsoft příručky srovnávající Windows a MacOS od AppluMicrosoft vytvořil i příručku se srovnáním s operačním systémem MacOS. Pokud nás čtete na počítači od Applu, některé body vás jistě pobaví. Nebo naštvou. |