Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Linux je dražší než Windows, tvrdí studie sponzorovaná Microsoftem

Celkové náklady při využití platformy Windows CE jsou podle studie o 68 % menší než u systémů na bázi Linux. Výzkum se týkal nákladů na vývoj takového zařízení a srovnával rovněž dobu, po kterou je produkt vyvíjen.
Minulý týden představila společnost Embedded Market Forecasters (EMF) výsledky svého průzkumu. Ten se týkal vlivu různých operačních systémů na náklady při vývoji malých zařízení. Výzkum, který byl sponzorován společností Microsoft, dopadl až překvapivě dobře pro OS Windows.

Windows nabízí 68% úsporu nákladů

Výše zmíněná studie se zabývala operačními systémy integrovanými v malých, přenosných a dalších zařízeních PDA počínaje, přes automobilové počítače a set-top boxy konče. Právě v této oblasti EMF zjistila, že celkové průměrné náklady na vývoj zařízení na bázi Windows jsou asi 480 tisíc amerických dolarů (cca 13,5 miliónu Kč). Avšak v okamžiku, kdy se firma rozhodne vytvořit zařízení na bázi Linuxu, zvyšují se podle tohoto výzkumu průměrné náklady na cca 1 500 000 USD (asi 42 mil. korun). Což jest navýšení o přibližně 68%.

Tohoto průzkumu se zúčastnilo asi 100 společností z celého světa. Polovina z nich se zabývá vývojem na linuxové platformě a druhá polovina vyvíjí produkty s OS Windows.

Linux potřebuje více lidí a více času

Ze studie také vyplynulo, že průměrný počet osob, které pracují se zařízeními na bázi Linuxu, se pohybuje kolem hodnoty 14,2. Pokud se však firma rozhodne pro vývoj pod Windows, zaměstná podle EMF průměrně 7,9 inženýrů.

Nezanedbatelná není ani délka vývoje. Průměrný čas strávený na vývoji produktu s OS Linux je 14,3 měsíce. Platforma Windows však má tento čas zkrátit na 8,1 měsíců.

Je Windows lepší?

Jerry Krasner, který studii připravil, komentuje pro CNet výsledky: „Zdá se, že Windows CE, .NET a XP Embeddet dokáží přinést významnou výhodu, co se týká celkových nákladů na vývoj.“ Dále rozvíjí: “Je to dáno celkovou zralostí systému, bohatstvím funkcí, množstvím podporovaných komponent a spoustou integrovaných nástrojů.“ Krasner ale také připouští, že v určitých případech může být nasazení Linuxu efektivnější.

Výrobci spotřební elektroniky to vidí jinak

S ohledem na výsledky výzkumu je zajímavé, že mnohé firmy dávají přednost jiným operačním systémům, než těm z dílny Microsoftu. A že to nejsou žádní trpaslíci, svědčí jména jako Samsung, Sony, Royal Philips Electronics, Toshiba a další. Tyto společnosti nedávno založily uskupení s názvem „Consumer Electronics Linux Forum (CELF)“. Jak již z názvu vyplývá, jedná se organizaci, která má významnou měrou přispět k rozšíření Linuxu do oblasti malých a přenosných zařízení. Více o tomto fóru zde.

Zdá se tedy, že studie EMF přišla s „křížkem po funusu“. Spíše se ale dá předpokládat, že i kdyby byla zveřejněna před půl rokem, nic by to na výsledku neměnilo. Jednou z hlavních ideí vzniku CELFu totiž bylo zlevnění vývoje zařízení na linuxovém základě.
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...