ICQ Lite – messenger bez nutnosti instalace

  5:00aktualizováno  5:00
ICQ Lite je aplikace od tvůrců legendárního ICQ. Liší se však v tom, že ji není nutné instalovat. Lze ji totiž jednoduše SPUSTIT z internetu a využívat téměř všechny funkce, které ICQ nabízí. Vyplatí se využívat aplikaci tuto, či stávající ICQ?

Důvodů pro využití této odnože ICQ je mnoho – vhod přijde aplikace v internetových kavárnách či ve škole… Je tedy lepší používat ICQ klasické, či je výhodnější komunikovat pomocí ICQ Lite?

Instalace produktu

ICQ Lite má jednu velkou výhodu – není potřeba jej instalovat. Stačí kliknout na příslušnou stránku výrobce, napsat své unikátní číslo a heslo, a již nic nebrání ve využívání velkého množství funkcí, které nabízí vyspělejší bratříček - messenger ICQ.ICQ Lite - úvodní obrazovka

Spuštění

Po spuštění Lite verze ICQ uvidí uživatel obrazovku ne nepodobnou ICQ klasickému. Pokud již někdo ICQ používal a má v něm uloženy kontakty, zobrazí se i v produktu tomto. A naopak – uložením kohokoli do ICQ Lite se tento uživatel objeví i ve starším a vyzrálejším messengeru.

Funkce

Funkčně si ICQ Lite ve srovnání s jinými messengery opravdu nestojí špatně. Vidět je momentální stav uživatelů z kontakt listu. Nechybí ukládání uživatele, zobrazování informací o něm… To je zde ovšem řešeno v propojení s centrálním serverem ICQ.
Pokud je někdo dotěrný, lze jej zařadit do tzv. ignore listu – uživatelé zde obsažení se již se svoji „obětí“ pomocí messengeru nespojí.
Z programu lze zasílat také textové zprávy, stejně jako v ICQ. Je ovšem otázkou, do jaké míry uživatel ICQ tuto možnost využívá. E-maily posílat nelze. Vzhledem k tomu, že se jedná o alfa verzi je ovšem pravděpodobné, že se i tato možnost časem objeví.
Uživatele v kontakt listu lze řadit do skupin – je tak možné mít přehledně seřazené rodinné příslušníky, kamarády či kolegy v práci.
Nastavit lze také svůj momentální profil. Pokud je uživatel právě zaneprázdněn a nepřeje si být rušen, jednoduše nastaví příkaz „Nerušit“. Chce-li někdo jen tak „pokecat“, zvolí profil „Volný pro chat“…
Možná ještě lépe než v samotném ICQ je v této aplikaci řešeno vyhledávání uživatelů. Možnost je o stupínek výš rozšířena - a pokud se někdo rozhodne oslovit neznámou osobu, řekněme ženského pohlaví a ve věku dvaceti let, navíc mluvící česky, má možnost. Podle těchto možností v ICQ hledat osoby nelze. Zastoupeno je vyhledávání „pouze“ podle e-mailu, nicku, jména či příjmení a ICQ unikátního čísla.
Nastavit lze ještě další drobnosti jako je zobrazování času v odeslané i příchozí zprávě či signalizaci nově příchozího textu.ICQ Lite - pro porovnáníICQ 2001 - pro porovnání

Práce s programem

Okno pro vpisování textu se prakticky neliší od toho v ICQ. Není však možné měnit barvu, velikost ani styl písma. Vkládat lze ovšem grafické emotikony/smajlíky. A to možná pohodlněji než v ICQ klasickém. V tom uživatel musí pro vložení na smajlík nejprve kliknout, což při psaní značně zpomalí. A proto mnoho uživatelů tuto inovaci po prvotním nadšení stejně nepoužívá.
V ICQ Lite sice výběr smajlíků není, avšak při napsání klasického „:-)“ se emotikon promění do grafické podoby. Kdo by však chtěl tuto možnost vypnout, neobstojí.
Poněkud zarážející je, že při psaní zprávy uživateli klasického ICQ emotikon ve své grafické podobě nedojde.

Důvody pro

Důvodů pro používání této „odnože“ ICQ je poměrně dost. Není nutné produkt instalovat, což mohou ocenit nejen návštěvníci internetových kaváren, kde bývá často jakákoliv instalace zakázána. Odpadá tedy stahování a následné zprovoznění několikamegabajtového ICQ.

Něco mezi

Výhodou i nevýhodou může být nezobrazování historie – již odeslaných zpráv. Výhodou je, že se šéf nikdy nedozví, jak jej dva pracovníci „propírali“. Hledá-li však někdo, co „tenkrát“ někomu psal, překlene se pozitivum v nevýhodu.
Stejně jako v ICQ, i v popisované aplikaci uživatel ví o příchozí zprávě. Ta však na sebe upozorní „vyskočením“, a to i v případě zvolení jakéhokoli jiného profilu než „Volný pro chat“.ICQ Lite - rozhovor

Důvody proti

Pro někoho mohou být důvody proti právě v nemožnosti nastavavení velikosti, barvy či typu písma. Využívá-li někdo možnost odesílání e-mailů, nejspíš s tímto programem spokojen nebude.
Také funkce jako chat, volání či mnohá z nastavení zabezpečení jsou doménou pouze programu ICQ.

Je tedy na každém, zda si nainstaluje ICQ do počítače, či bude využívat webovou verzi ICQ Lite. Výrobce však učinil vstřícný krok, kterým si získá jistě mnoho dalších uživatelů. 

 
Témata: práce, aplikace, ICQ, software

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz