Nechte si AI vygenerovat hudbu, přítele, obrázek nebo naplánovat čas

  • 4
Revoluce na poli generativní umělé inteligence (GenAI) otevírá donedávna nevídané možnosti. Experimentování s nástroji, které AI pohání, patří k dnešní době a je z čeho vybírat. Existuje jich velké množství a my se na některé z nich podíváme.

Generativní umělá inteligence pomáhá v různých oblastech. V běžném životě může pomoci s organizací denních úkolů, plánováním kalendáře, odpovídáním na otázky, hledáním informací či shrnutím faktů. Chatboti na bázi GenAI mohou být užiteční ve zlepšení jazyků, v zábavné rovině mohou vytvářet nové hry, příběhy a cokoliv dalšího včetně hudby.

Hydra II – pokročilý hudební nástroj

Hydra II

Mnoho hudebníků a nahrávacích společností hledá nové způsoby, jak integrovat technologie umělé inteligence do hudby. Některé nástroje produkují skladby ve stylu různých skladatelů, zatímco jiné používají algoritmy strojového učení ke generování zcela nových skladeb a zvuků. Společnost Rightsify nedávno představila nástroj Hydra II. Jde o pokročilý model generování hudby prostřednictvím umělé inteligence navržený k tvorbě hudby a zvukových efektů generovaných AI. Trénovaný je na datovém souboru vlastněném Rightsify s více než milionem skladeb, který nabízí sadu nástrojů pro úpravy, které demokratizují přístup k plně přizpůsobitelné hudbě.

Hydra II slibuje rychlou tvorbu instrumentální hudby nebo zvukových efektů vhodných pro širokou škálu využití – od doprovodných skladeb pro hudební producenty až po reklamní hudbu, nebo podkresovou hudbu aniž by nabízel generování vokálů nebo zpěvů, aby se zabránilo porušení autorských práv a deepfake.

Jestliže by vám Hydra II v generování hudby nevyhovovala, zkuste nástroje jako Shutterstock – Amper Music, Amadeus Code či WavTool.

Přichází rok, kdy nám AI ukáže, že nelze věřit ani vlastním očím a uším

DALL-E 3 – generátor obrázků

Gemini Ilustrator

Google Gemini, Microsoft Copilot či ChatGPT, asi netřeba blíže představovat. O něco méně známý je však například nástroj DALL-E (aktuálně ve verzi 3) pocházející rovněž z vývojových dílen společnosti OpenAI, která vyvíjí ChatGPT. Tento generativní model umělé inteligence slouží k tvorbě obrázků na základě textových popisů. DALL-E umí reagovat na širokou škálu textových podnětů a generovat relevantní a kreativní obrázky. Umožňuje vytvářet unikátní a poutavé vizuály, které opravdu vyniknou. Rovněž může zefektivnit procesy tam, kde je potřeba rychlá vizualizace konceptů či nápadů. Lze jej využít k tvorbě originálních uměleckých děl, ale i k experimentování s novými styly a technikami. Můžete si s ním například vytvářet vlastní surrealistické obrázky nebo si zahrát na generátor náhodných obrázků.

Nástroj není možné využívat samostatně, ale je součástí jiných GenAI služeb. Například placené varianty ChatGPT (Plus), najdete ho však i v Microsoft Copilot nebo Designer a případně prostřednictvím OpenAI API i v dalších službách. Asi nejjednodušší je ho využít právě prostřednictvím bezplatného nástroje Microsoftu Designer.

Než začnete generovat obrázky, je potřeba pochopit několik věcí. Za prvé je nutné využít Microsoft účet, dále nástroj do generovaných obrázků vkládá digitální běžně neviditelné vodoznaky, aby je odlišil od lidských uměleckých děl. V jednom vlákně – v případě Desiner – lze vygenerovat maximálně 30 obrázků. A v neposlední řadě se zavazujete, že nástroj nebudete používat k tvorbě nevhodného obsahu – typicky pro dospělé, s násilím či proléváním krve, nenávistného obsahu, teroristického nebo násilně extremistického.

Kromě DALL-E existují i další nástroje pro generování obrázků, jako například Midjourney, Nightcafe Creator nebo česko-slovenský Deeply Vision.

Oprava: V textu je chybně uvedli název produktu Microsoftu jako Gemini

Character.AI – povídání s fiktivními postavami

Character.AI

Ač se to nezdá, Character.AI je jedním z nejpoužívanějších světových nástrojů umělé inteligence. Nabízí více než 18 milionů postav, se kterými si můžete povídat nebo procvičovat jazyky. Umožňuje interakci s fiktivními postavami, které jsou vycvičeny na obrovském množství textových dat a jsou schopny vést konverzace, které jsou realistické a poutavé. Povídat si lze o tom, co vás zajímá, ať už je to cokoliv – filmy, hry, nebo co jste během dne zažili. Rovněž se s nimi lze učit a rozšiřovat obzory, od vědy přes historii až třeba po literaturu. S postavami lze spolupracovat na tvorbě příběhů, básní, písní nebo jiných kreativních projektů.

Zkuste si například s Albertem Einsteinem povídat o teorii relativity. Nebo se s Williamem Shakespearem naučit psát divadelní hry. Případně s Harrym Potterem spolupracovat na tvorbě příběhu o čarodějnickém světě. Nebo s fiktivním terapeutem hovořit o úzkostech a depresích. Uživatelé s těmito AI kamarády údajně tráví v průměru více než dvě hodiny denně.

Reclaim.ai – AI plánování času

Reclaim.ai

Obzvláště vytížení lidé jistě uvítají inteligentního pomocníka pro správu kalendáře. Reclaim.ai se zaměřuje na optimalizaci rozvrhu s ohledem na naše preference a priority, a to jak v práci, tak i v osobním životě. Můžete si ho představit jako chytrého asistenta, který vám pomůže rezervovat si čas v kalendáři na úkoly, schůzky, a dokonce i na pauzy.

Kromě jiného umí nastavit flexibilní časové bloky pro aktivity, u kterých nejste striktně vázáni na konkrétní hodinu. Například si můžete naplánovat hodinový oběd v rozmezí od 11:30 do 14:00. Pokud vám do tohoto bloku náhle skočí schůzka, Reclaim.ai automaticky přesune oběd na jiný vhodný čas.

Krisp.ai – jasný zvuk a automatický přepis

Dejme tomu, že si nahrajete nějakou schůzku, kterou uskutečníte prostřednictvím Teamsů, Skype, Zoomu, Webexu či jiné nástroje pro vedení videohovorů. Jenže po skončení a přehrání zjistíte, že je záznam nekvalitní, ruchy v pozadí neumožňují porozumět co bylo probíráno, nebo vaše domácí andulka prostě měla zrovna ukecaný den. Potom zkuste využít tento nástroj. Krisp.ai slouží k odstranění šumu z pozadí během audio a video hovorů. To znamená, že může eliminovat nežádoucí zvuky, jako je hluk dopravy, štěkání psů nebo psaní na klávesnici, a nahrávku převést do čisté a zřetelné podoby. Algoritmus analyzuje zvukový signál a rozpoznává rozdíly mezi lidským hlasem a nežádoucím šumem. Šum je pak potlačen, takže je slyšet pouze čistý hlas.

To však není vše co Krisp.ai nabízí. Ze schůzek dokáže dělat i textové zápisy a vy tak s nimi můžete pracovat dále. Už si tak nebudete muset dělat poznámky, nebo v případě potřeby nějakých částí rozhovorů něco přepisovat k dalšímu použití. V bezplatné verzi má nástroj určitá omezení, jako například, že zpracuje pouze určitý čas záznamu apod.

Krisp.ai

Závěrem

GenAI bezpochyby zahájila novou éru možností, kde nástroje díky LLM modelům nejen napodobují lidské činnosti, ale aktivně přispívají k tvůrčím procesům. Od vytváření vizuálního obsahu a generování hudebních skladeb, přes povídání si s fiktivními postavami až po čištění zvuku a automatický přepis.

Experimentování s těmito nástroji může nejen řešit případné pracovní, ale i soukromé úkoly, ale rovněž zkoumat možnosti GenAI a inspirovat nás díky její síle a dovednosti. V konečném důsledku výsledky, které získáte, budou záviset na úrovni podrobností, které zadáte.

To bylo jen několik příkladů nástrojů, které pohání GenAI. Ve světě jich však v poslední době vzniklo daleko více. Některé nepřežijí ani rok, jiné se stanou hitem. Jaké byste doporučili nebo používáte vy? Dejte vědět v diskuzi.