Elektronický podpis míří na poštu

aktualizováno 
Elektronický podpis, který odbourává časté běhání na úřad, bude do konce roku dostupnější a také levnější. K mání totiž bude na poštách.
„Zprvu bude možné elektronický podpis získat na sedmdesáti poštách, postupně pak až na čtyřech stech poštách,“ říká Ladislav Vančura, mluvčí České pošty, firmy známé zatím hlavně papírovou komunikací. S jakou cenou přijde, pošta zatím tají. „Ale bude výrazně levnější, než je to nyní,“ dodává Vančura. Podle dostupných informací by mohlo pořízení elektronického podpisu na poště vyjít zhruba na 250 korun.

Dnes elektronický podpis, který slouží jako občanka při komunikaci přes počítač, poskytuje jen jedna firma - První certifikační autorita (I. CA). Pořídit si u ní univerzální elektronický podpis vyjde na 752 korun. To je cena jen na jeden rok, pak je nutné platit znova a virtuální podpis si znovu opatřit.

„Dnes je elektronický podpis drahý a nedostupný,“ říká i nová náměstkyně ministra financí Dana Trezziová, která chce podnikatelům ulehčit život a placení daní zpříjemnit. Šířit podpis přes pošty je podle ní dobrý nápad, stejně tak jako jeho zlevnění. Tím se otevřou dveře k jeho mnohem většímu využívání. Stejný efekt si slibuje i ministerstvo informatiky. Podle už účinného zákona jsou také od správních poplatků do dvou tisíc osvobozena elektronicky podepsaná podání.

Rozjet celou akci plánuje Česká pošta ještě letos. V současné době probíhá na ministerstvu informatiky akreditační proces. „V létě by měl být dokončen,“ říká mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná. Společnost I. CA se zatím k žádnýmzměnám cen kvůli nové konkurenci nechystá. „Většina našich zákazníků využívá elektronický podpis především jako součást větších projektů, především v bankách, a proto certifikáty obdrží zdarma v rámci produktových balíčků,“ vysvětluje šéf firmy Petr Budiš. Za dobu své existence jeho společnost vydala 15 tisíc takzvaných kvalifikovaných certifikátů, které slouží pro univerzální komunikaci s úřady.

Po rozšíření elektronického podpisu na pošty, zprvu na ty ve větších krajských a bývalých okresních městech, chce přimět podnikatele více komunikovat mailem i ministerstvo financí. Formuláře pro daňová přiznání jsou sice už dnes dostupné na webu ministerstva financí, ale do budoucna by je měla provázet i chytrá interaktivní nápověda, jak je vyplnit. „A pak by měl mít každý na webu svoji informaci, takže když Trezziová bude chtít podat přiznání, tak se tam ty informace o mně načtou a nebudu je muset pokaždé vyplňovat znova,“ říká šéfka přes daně.

Cíl podle Trezziové je, aby během pár let všichni větší podnikatelé (například ti, kteří musí platit daň z přidané hodnoty) komunikovali s úřady jen elektronicky. Výhodnější by to mělo být pro obě strany.

Motivovat podnikatele k elektronické komunikaci se snaží nízkou cenou i Česká správa sociálního zabezpečení. Všechny firmy totiž musí letos poprvé za své zaměstnance posílat důchodové listy. Celkem jich má být 4,5 milionu, a kdyby všechny přišly na papíře, daly by dohromady sloup vysoký 91 metrů.

Elektronický podpis

 • elektronický podpis slouží k ověřenému podepisování dokumentů na dálku
 • takzvaný kvalifikovaný elektronický podpis, který vyžadují určité případy jednání s úřady přes internet, zatím vydává jediná firma; stojí 752 korun ročně
 • pro získání podpisu, je třeba podat žádost na webových stránkách www.ica.cz a uložit ji na disketu. Pak můžete zajít na pobočku ČSOB (nebo středisko I. CA), kde předložíte dva doklady, popřípadě potvrzení o zaměstnání. Elektr. podpis z diskety nainstalujete podle návodu do počítače.
 • Autor:
   

  Nejčtenější

  Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

  Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

  Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

  3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

  Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

  Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

  B-707 N7071 Braniff

  Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

  Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

  Posun severního magnetického pólu

  Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

  Další z rubriky

  Aplikace: Vytvořte si vlastní Lego příběh nebo se staňte malířem

  Tablet jako malířské plátno

  Pro tablety a Androidem a iPady vývojáři připravili šikovný kalendářový widget, aplikaci na sledování používání...

  Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

  Tipy a triky pro Windows 10

  Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

  Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

  Tipy a triky pro Windows 10

  Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

  Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
  Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

  Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

  Najdete na iDNES.cz