Access Denied – přístup do OS jen pro zvané (recenze)

aktualizováno 
Také jste si již někdy přáli mít zabezpečený počítač proti dotěrným osobám, které vám k němu neustále sedají a šťourají se tak ve vašem soukromí? Pak jistě uvítáte program Access Denied, který tento neduh starších verzí Windows perfektně řeší.

Ochrana citlivých údajů je v současné době velmi ožehavé téma. Zvláště pak ochrana soukromých informací, o které se nechcete dělit se svým okolím či úplně cizími lidmi. V operačních systémech Windows 95/98 a ME neexistuje žádná možnost, jak zabránit neoprávněnému vstupu do PC vybavených těmito systémy. Existuje sice možnost jakéhosi přihlášení (Primární přihlášení k sítí), ale jde jen o primitivní formu, která se dá lehce obejít klávesou ESC nebo tlačítkem Storno. Nové verze OS jsou na tom o dost lépe, bez účtu v systému se do PC jednoduše nedostanete. Proto vznikají prográmky, které tyto neduhy řeší. Příkladem budiž - Acces Denied


Stručná funkce programu
Jde o výkonnou utilitku, která se stará o zabezpečení OS Win 95/98 a ME. Přístup na tyto operační systémy je chráněn již při natahování systému hned po startu PC. Nelze ji obejít ani klávesami F4, F8 a podobně. Podporuje používání více uživatelských účtů na jednom PC. Hesla jsou šifrována a jednotlivé pokusy o přístup jsou zaznamenávány do log souboru. Díky integrovanému spořiči, který je chráněn heslem, lze počítač kdykoliv opustit bez nutnosti jeho vypnutí.

Access denied

Instalace software
Program vám opět nabízíme k lokálnímu stažení na našich stránkách - Acces Denied (530 kB). Program je distribuován jako shareware, plná verze pak stojí 20 USD. Jeho instalace ale není tentokrát tak snadná jako u jiného software. Po přijmutí licenčních podmínek, zvolení adresáře, kam se má aplikace nainstalovat, a potvrzení volby, zda počítač budou používat i další uživatelé, vás čeká předposlední potvrzující okno. V něm jste informováni o okamžitém aktivování Access Denied po skončení instalace. Zde jsou také uvedena defaultní hesla. Teď již stačí přidat prvního uživatele: Username, jeho heslo, potvrzující heslo, komentář a instalace bude kompletní.

Access denied

V tray liště se objeví ikonka programu (žlutý zámek). V tom okamžiku jste již pod ochranou této utilitky. Při restartu či zapnutí PC budete vždy vyzváni k zadání loginu a hesla, které jste si zvolili při instalaci.

Access denied

Konfigurace
Pokud stlačíte pravé tlačítko myši na ikoně v tray liště, zobrazí se vám čtyři základní volby:

Exit from access denied launcher - ukončí běh aplikace (pouze ve Windows)
Changing of user`s password - změna hesla jakéhokoliv uživatele
Setting of Screen Guard - nastavení zaheslovaného spořiče
Access Denied Administrator - administrátorské operace
Lock of screen (CTRL+ALT+F9) - okamžité uzamčení PC

Access denied 

1. Exit from access denied launcher - ukončí běh aplikace (pouze ve Windows)
Dojde k odstranění programu z paměti. Ale pozor! Zabezpečovací utilitka je stále přítomná v systémových souborech a při nabíhání PC vás vyzve k zadání hesla. Nedojde tedy k jejímu trvalému odstranění z operačního systému.

2. Changing of user`s password - změna hesla jakéhokoliv uživatele
V tomto nastavení lze měnit aktuální heslo libovolného uživatele. Po zadání loginu a starého hesla vyplníte pouze heslo nové a ještě jednou ho potvrdíte o řádek níže. Pokud jste zadali správný login, staré heslo a zároveň nové heslo se shodovalo s potvrzujícím, změna je okamžitě provedena.

3. Setting of Screen Guard - nastavení zaheslovaného spořiče
V operačním systému Windows je několik standardních spořičů obrazovek, pro všechny se dá zapnout volba ochrana heslem, ale dá se lehce obejít. Proto program Access Denied v sobě integruje vlastní spořič s důkladnějším šifrovacím obranným mechanismem. Na výběr máte samozřejmě i ze standardních spořičů obsažených ve Windows

Access denied

4. Access Denied Administrator - administrátorské operace
Po zadání defultního hesla "admin" se před vámi otevře okno s konfigurací celého programu. Jde o zadání klíčového hesla k nastavení, změně funkcí a chování programu. Pod devíti ikonkami a čtyřmi menu jsou ukryty všechny volby programu.

Access denied

Menu: Logs - změna výpisu log souboru
V menu se nachází detailní výpis o bootování, aktivování screen saveru a spravování programu adminem. Dále je možné nechat logy zapisovat do souborů nebo je kompletně mazat (obsah menu je integrován do prvního a druhého tlačítka ikon v hlavním okně). Poslední volba s názvem Set date and Time format (taktéž jako třetí tlačítko) je určena k nastavení způsobu výpisu formátu datumu a času.

Access denied

Menu: User Control - změna účtu uživatele, nebo přidání nového
New users wizard - průvodce přidáním nového uživatele. Modify users - změna stávajícího účtu jednotlivých uživatelů. V těchto dvou menu lze odebírat, přidávat nebo měnit kompletní účty, které jsou zaznamenány v souboru s účty uživatelů. Changing of admin´s password - touto poslední volbou lze měnit defaultní administrátorské heslo. Všechny tyto tři volby se skrývají také pod tlačítky ikon 4 až 6.

Access denied

Access denied 

Menu: Security - hloubka zabezpečení
Boot`s passwords, obsahuje tři podmenu.

  • Username and password at boot - při startu PC bude vyžadováno zadání jména a hesla pro chod OS.
  • No verify password at boot - nebude vyžadováno zadání hesla.
  • Single password mode to users - přístup jen jednoho uživatele. Uživatel při bootovaní zadá pouze heslo.
    Access denied

Edit boot`s access messages - změna hlášení programu při zadávání jména, hesla a uvítací obrazovky. Změny jdou prakticky ihned otestovat tlačítkem Test, bez nutnosti restartu PC, lze se také vrátit k defaultnímu nastavení - volba Deafult.

Manages boot`s prompt - nastavení způsobu ověřování hesla. První tři volby podmenu jsou prakticky identické s volbou Boot`s passwords v menu.

No boot keys (F4/F8/CTRL ) - zaškrtnutím volby dáte příkaz k vypnutí tlačítek (F4, F8 a CTRL). Ty se využívají zejména pro obejití ochrany tohoto software.

Synchronizing with Windows logon names - použije při přihlašování uživatelské jméno nastavené ve Windows.

Not show entering username - nezobrazí písmena při vkládání loginu, místo nich se objeví hvězdičky.

Don`t save wrong entered passwords logon to logs - neukládá špatně zadané heslo do log souboru.

Další volby v tomto podmenu byly již obsažené v předchozích menu. Zde jsou jen více na očích a je k nim snadnější přístup. Tyto volby najdete i pod ikonami číslo 7 a 8.

Menu: Screen Guard - detailní nastavení chování OS při aktivovaném screen saveru
Výzva k zadání hesla při natahování Windows, zamknutá CD-ROM mechanika, automatické spuštění spořiče po startu OS a další maličkosti.

 Access denied

5. Lock of screen (CTRL+ALT+F9) - okamžité uzamčení PC
Podobně jako ve Win NT/2000 a XP můžete díky klávesové zkratce zde - CTRL+ALT+F9, svůj počítač bezpečně uzamknout a odejít třeba na oběd.

Access denied

Zajímavost na závěr
Pokud jste si jakýmkoliv způsobem uzamkli PC v OS Windows, ostatní uživatelé mají vždy možnost zanechat vám zprávu v tzv. Screen guard message service, a to přímo na počítači. Po příchodu k PC a zadání osobního hesla na vás tak mohou čekat zprávy od vašich kolegů.

Access denied

Zhodnocení
Služeb tohoto programu se dá jistě velmi slušně využít, zejména tam, kde neexistuje volba uzamčení PC. Mezi jeho skvělé funkce patří zanechání zprávy zalogovanému uživateli v jeho nepřítomnosti. Odpadá tak nutnost psát zprávy na papírky či lepící lístky. To zatím ve Windows NT/2000 a XP chybí. Možná by se mu dala vytknout špatná práce s několika uživateli na jednom počítači (stejná plocha, možnost odemčení PC jakýmkoliv uživatelem, který je uveden v log souboru). Bohužel další jeho špatná vlastnost je v tom, že ochrana se dá za jistých podmínek obejít, ale i přesto ho lze vřele doporučit všem uživatelům, kteří podobný nástroj na svém PC postrádají.

 

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Software na nevratnou likvidaci dat na discích

Ilustrační foto - disk

Vybraná data, celé disky či jen jejich část umí nekompromisně odstranit digitální skartovačky. Neslouží k pouhému...

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

Nabídka linuxových distribucí pro Windows.

Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory...

Najdete na iDNES.cz