O VMD, teda Versatile Multimedia Disc, je potichu slyšet již několik let. Ale snaha o jeho prosazení přichází až s vlnou HD a Full HD televizorů a konkurenčních formátů. Na IFA 2007 byly k vidění první přehrávače a demonstrační disky. Jeho propagátor, společnost New Medium Enterprises (NME), s ním má smělé plány. Především v Evropě a Asii.
Co bude na disku?
Na HD VMD budou filmy v plném HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů doplněné až sedmikanálovým zvukem Dolby Digital, Dolby Digital Plus a DTS. Nebude chybět nic ze standardu DVD (menu, titulky...), ovšem interaktivní část bude oproti BD či HD-DVD omezená. Především z ekonomických důvodů - což vysvětlím později.
Obraz bude kódován v MPEG-2, VC-1 nebo H.264 (AVC) s bitratem až 45 Mbit/s. Obsah disku bude zabezpečen kódováním AES a AACS.
A teď to nejzajímavější ...
Překvapením oproti konkurenčním formátům je použitý optický nosič. Není jím nic jiného, než staré dobré DVD o průměru 120 mm a tloušťce 1,2 mm čtené červeným laserem o vlnové délce 780 nm. Kde byla získána potřebná kapacita pro HD obsah?
Přidáním záznamových vrstev. Zatímco klasické DVD má jednu či dvě záznamové vrstvy, HD VMD jich může mít až osm, čímž se kapacita disku zvýší až na více než dostatečných 40 GB. Některé prameny uvádí i 20 vrstev, počítám, že jde o oboustranné médium - to by pak znamenalo kapacitu téměř 100 GB. Zatím se běžně operuje se třemi až čtyřmi vrstvami.
To pochopitelně klade vysoké nároky na čtecí mechaniku - odrazivost jednotlivých vrstev je podstatně nižší než u DVD.
Omezené finance, jiné filmy, méně limitů
Čím si HD VMD jistě sympatie získá, je absence regionálního členění. Disk zakoupený v USA si přehrajete stejně dobře v přehrávači v Evropě i v Asii. Což u ostatních formátů zpravidla nejde.
Neomezené možnosti přehrávání naopak nejsou po chuti filmovým distributorům, případně producentům. Díky tomu se zatím k HD VMD přihlásila především nezávislá neamerické studia, hollywoodskou produkci na nich zatím neuvidíte. To je také jedním z důvodů omezenějších interaktivních možností - na ty nezbývají peníze.
Přehrávače: vyrábět se budou i na Slovensku
Nový formát přehrajete jen na specializovaných HD VMD přehrávačích.
Zatím jsou na světě jen dva přehrávače, oba přímo od společnosti NME. Jeden vzorek jsme objednali na test, během 14 dní bychom ho měli mít k dispozici pro exkluzivní test.
On screen menu HD VMD přehrávače.
Brzy se k nim přidá další přehrávač, který bude vyrábět slovenská společnost Orava. Ta bude zároveň i brandovat a prodávat přehrávače NME pro střední Evropu - na tuto informaci bylo až do pondělí embargo. V Evropě by tedy cena přehrávačů neměla být nijak zvlášť vysoká - i originální NME ML 777S stojí v přepočtu necelých pět tisíc korun.
Těšit se můžete i na HD VMD počítačovou mechaniku a software pro přehrávání HD videa.