Bolševici před 100 lety mlžili o Leninově mrtvici. Zotavuje se, vzkazovali | foto: Wikimedia

Před 100 lety se narodil Jakeš či Zátopek. Lenin skončil po mrtvici na vozíku

  • 4
Už pět let připravuje redakce iDNES.cz oblíbený seriál Před 100 lety. Rok 1922 byl na události nesmírně bohatý. Narodila se řada známých osobností, mimo jiné manželé Zátopkovi nebo komunistický funkcionář Miloš Jakeš. Nejsledovanější díly se týkaly vývoje v SSSR, kde začaly trápit zdravotní problémy vůdce bolševiků Lenina.

Z bolševického Ruska přicházely před 100 lety tisíce uprchlíků a s nimi také informace o tom, v jakém zdravotním stavu byl komunistický předák Lenin. Oficiální ruské úřady o jeho zdraví záměrně mlžily, v tu dobu byl totiž sovětský vůdce připoután na invalidní vozík a jen s obtížemi komunikoval.

24. března 1922 Polsko vojensky obsadilo svoji loutkovou takzvanou Republiku Střední Litva.

Komunistický politik Miloš Jakeš byl jedním ze symbolů konce diktatury KSČ v Československu, ale také jedním z kolaborantských politiků událostí kolem okupace v roce 1968. Kariérní stranický pracovník vystoupal až na pomyslný vrchol žebříčku, když se v roce 1987 stal generálním tajemníkem ÚV KSČ.

Před 100 lety se narodila atletka Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z roku 1952 (zemřela v roce 2020) a atlet Emil Zátopek, čtyřnásobný olympijský vítěz v běhu na dlouhých tratích (zemřel v roce 2000).

V polovině roku 1922 posunul Američan Henry Berliner vývoj vrtulníku o další významný kus dál. Ve svém prototypu uletěl 800 metrů. Berliner sestavil několik experimentálních vrtulníků v letech 1922 až 1925. Měly však pouze omezenou ovladatelnost. I tak byly nejvýznamnějším krokem vpřed v konstrukci vrtulníků v USA, a to až do výroby vrtulníku Vought-Sikorsky VS-300 v roce 1940.