Diskuze

Masarykův triumf: Československo dostalo před 100 lety zelenou od USA

18. října 1918 vyšlo Prohlášení nezávislosti československého národa, které je známé pod názvem Washingtonská deklarace. Dokument připravila prozatímní exilová vláda v čele s Masarykem, Benešem a Štefánikem. TGM sepsal prohlášení ve Washingtonu ve dnech 13. až 16. října 1918 a den před jeho zveřejněním, 17. října toho roku, ho předal vládě USA a prezidentu Woodrowu Wilsonovi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KD

V textu "Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou československou." je těch lží plno.

Například: "Přijímáme ideály moderní demokracie a budeme k nim lnout, poněvadž to byly ideály našeho národa po staletí. Přijímáme americké zásady, jak byly stanoveny prezidentem Wilsonem: zásady o osvobozeném lidstvu, skutečné rovnosti národů a vládách, odvozujících všecku svou spravedlivou moc ze souhlasu ovládaných. My, národ Komenského, nemůžeme než přijmout tyto zásady, vyjádřené v americké deklaraci nezávislosti, v zásadách Lincolnových a v prohlášení lidských a občanských práv."

Hned v roce 1919 poslal armádu, aby násilně potlačila protesty Němců, kteří nechtěli žít v nějakém Československu. :-)

2 2
možnosti

Když čtu Vaše příspěvky, tak se mi vybavila slova z jedné Krylovy písničky: "měnil bych pravdu ve lhaní, v častušku hudbu varhanní, plet dobro se zlem"... Masaryk ve Washingtonské deklaraci vyhlásil, že ČSR přijímá ideály americké demokracie a že bude demokratickým státem, který bude respektovat práva menšin, což byla pravda, ale Vy to zřejmě považujete za lež. Pokud nejste schopen rozlišit pravdu a lež, tak jakákoli diskuse není možná. Že byla ČSR v kontextu doby jednoznačně demokratickým státem, to snad uznávali i její největší odpůrci. Nebyla to žádná prezidentská diktatura (k tomu Vašemu nesmyslu, že prý TGM osobně poslal armádu...), ale parlamentní republika, kde poměrné zastoupení německé menšiny kopírovalo jejich počet v celém státě. A nikdo je nenutil, aby v parlamentu nebo na úřadech nebo ve školách mluvili česky. Němečtí poslanci mluvili v pražském parlamentu (Nár. shromáždění) svou mateřštinou, stejně jako Maďaři, Rusíni atd. Demokracie znamená vládu většiny, nikoli diktát menšiny. Německá menšina, která byla v Českém království menšinou i před rokem 1918, nebyla oprávněna jednostranně rozhodovat o hranicích státu na úkor většiny. Ale to Vás zřejmě stejně nepřesvědčí a dál tu budete opakovat módní sudetoněmeckou propagandu - dovolím si tipnout Vaše zdroje - T.Krystlík nebo V.Junek nebo jiný věhlasný "historik"?

0 1
možnosti
MK

Nějak v té deklaraci zapomněli na národ Němců kterých v nové republice bylo víc než Slováků. A za 20 let se nám to pěkně vymstilo.

6 3
možnosti
AP

A73l18e61š 93P54e16l60t

17. 10. 2018 16:36

Ke střetu muselo dojít a za nás to vyřešil generalisimus JVS a jeho stěhování národů po 2. sv. válce.

1 0
možnosti
KD

Masaryk s Benešem slavili vznik republiky 18.října na rozdíl od domácích "revolucionářů".

0 0
možnosti
JT

Pane Doucho,

o rozdílném slavení vzniku republiky nevím, ale to není podstatné, protože takzvaní domácí "revolucionáři", konkrétně: Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup, mají mnohem větší zásluhu na rozvrácení rakouskouherské monarchie, než vámi zmínění exulanti.:-/

0 1
možnosti