Výprodejová Toshiba? Velká, levná, s přesvědčivými komponenty

  4:00aktualizováno  4:00
Toshiba Satellite 1400-503 s DVD/CD-RW, velkým diskem, dvouletou zárukou a výkonným mobilním procesorem za cca 45 tisíc bez DPH? Řada, která přesvědčuje především rozsahem svého vybavení nežli miniaturní velikostí či nízkou hmotností. Notebook vhodný do kanceláře, jako náhrada stolního PC - i domů či na chatu, pokud oželíte požitek ze skvělého 3D hraní. Podzimní lákadlo od Toshiby?

Toshiba Satellite 1400-503Satellite 1400-503. Kryptické modelové označení skrývá model, který stojí v ceníku Toshiby prakticky úplně na dně, za to výkonem procesoru a svým vybavením si to může rozdat s většinou konkurence i o deset tisíc výše. Toshiba se na našem trhu na chvíli ztratila z hlavního proudu levných, masových spotřebitelských notebooků pro každého, nyní ale bojuje všemi prostředky - a soudě podle nejnižšího modelu, v nadcházející sezóně má zákazníkům co říci.

Satellite je řada mířící především do segmentu běžných požadavků, jak domácích podmínek, tak podnikového nasazení - s minimem speciálních funkcí nebo nadstandardních technologií, za to solidním základem pro běžnou práci a potěšující rezervou ve výkonu a v rozhodujících komponentech - kompletní přehled technických specifikací naleznete ve shrnující tabulce na konci článku, my se blíže podíváme na vlastnosti, které jej odlišují od konkurence.

1) Procesor - Rychlý, levný Celeron 1,33 GHz

Díky orientaci na co nejnižší cenu se Satellite může pochlubit nejvýkonnějším mobilním Celeronem, který je postavený na bázi Pentium III-M procesoru. Jeho nominální takt působí sice opticky spíše nízko, ve srovnání se současnými Pentii 4 a úspornějšími 4-M, avšak realita je někde naštěstí někde jinde. Podobně jako v levných serverových platformách, poměr cena výkon tohoto procesoru je nepřekonatelný - a za výprodejovou cenu dostane zákazník to nejlepší z architektury Pentium III. Pokud tak nepoužíváte aplikace vyladěné pro Pentium 4 a jeho SSE2 instrukce, Celeron s PIII-M jádrem Vás rozhodně nezklame: jeho výkon se díky velké vyrovnávací paměti, předpovídání skoků a 133 MHzové systémové sběrnici pohybuje na roveň s procesory Pentium 4 na 1,6 - 1,7 GHz (více ke srovnání výkonu PIII-Celeronu a Pentium 4 v našem výkonové srovnání Mobile Celeron vs. Mobile Athlon 4 vs. Pentium 4).

2) Optická mechanika - kombo DVD-ROM & CD-RW 8x8x8x24x

Osm na třetí krát dvacet čtyři - výkonová specifikace zabudované mechaniky, která též integrovanou disketovou mechaniku odsouvá na podřadnou pozici. Kombo mechanika sice není schopna nabídnout možnosti rychlých stolních zapisovaček s až 48ti rychlostním vypalováním, ale za to nabízí flexibilní přístup ke všem standardním druhům optických médií - a jednoduchou možnost výměny souborů v takřka libovolné velikosti a rychlého zálohování. Vypalování není rychlé, za to však vždy dostupné - a s DVD-ROM není sledování videa na cestách žádným problémem.

3) Paměť - 256 MB operační paměti a 20/30 GB disk

Ať již úložný prostor nebo pracovní paměť, v obém je Toshiba v lepší třídě - dle varianty je dodávána s 20 nebo 30 GB diskem, v případě druhém se jedná v levné třídě o unikát. 256 MB operační paměti je optimální vybavení pro současnost i do budoucna - skoro zamrzí, že s notebookem jsou dodávány české Windows XP pouze ve varintě Home Edition.

4) Rozhraní - Kompletní řada rozhraní a 2x PCMCIA

Toshiba na rozdíl od ostatních značek nezačala šetřit na starších rozhraních a tak zde najdete mimo 2x USB i všechna starší rozhraní jako PS/2, sériové a paralelní. Z typicky notebookových pak infračervené a multimediální S-video výstup na televizi. Podobně nebylo šetřeno ani na PCMCIA slotech - jsou tu přítomny dva sloty typu II, kombinovatelné do jednoho typu III, opět oproti mnoha levným notebookům s pouze jedním slotem PCMCIA typ II čestná výjimka. Pochopitelně, standardem je integrace faxmodemu V.90 (s českou homologací) a síťového adaptéru 10/100 Mbit.

5) Záruka - dvouletá mezinárodní

Pozoruhodné, sice na nový rok standardní institut naší tržní ekonomiky, ale pro toho, kdo požaduje levný notebook nyní, je to značnou předností: v ČR (zatím) nadstandardní dvouletá záruční doba, mimo to mezinárodní, tj. servis a kvalita služby srovnatelná pouze s podstatně dražšími business notebooky - samo o sobě zpravidla příplatkový balíček služeb v ceně od tří do deseti tisíc.Perlička á la vstupní zařízení - Toshiba s touchpadem

Kdo zná Toshiby, ten se asi podiví - stolní zastánce a obhájce stickpointu, malé tyčky-ukazovátka uprostřed klávesnice se vzdal svého dogma a nabídl zákazníkům notebook se standardním touchpadem. Tedy, nedočkáte se zde vylepšení pro snadnější posun v dokumentech (scrollování) nebo speciálních funkcí navíc, ale samotný fakt touchpadu a možnost nainstalování jeho softwarových podpůrných berliček pro obohacení o funkce takřka myší z něj dělají u této Toshiby velmi zajímavou variantu - uživatelé ukazovátka-tracksticku asi zaplakají, a pořídí si myš.

Slabé stránky? Ale ano, nikdo není dokonalý!

Odhlédneme-li od pochopitelné a akceptovatelné absence dražších rozhraní a periferií jako FireWire IEEE1394 či bezdrátová síť nebo Bluetooth, pak je největší nevýhodou notebooku především jeho základní deska - integrovaná sada se sdílenou operační a video pamětí brzdí výkon jinak solidně rychlého Celeronu s Tualation jádrem. Rychlost grafických operací, především v 3D hrách, tak bude na velmi nízké úrovni a intenzivnější přenos grafických dat bude výrazně zpomalovat práci celého systému kvůli přenosu grafických dat po paměťové sběrnici, místo využití čistě rychlé grafické AGP sběrnice.Lithiumiontový akumulátor je předností, méně pozitivní je maximálně 2,5 hodiny provozu na akumulátory, což bychom si překládali jako cca 2 hodiny běžného provozu bez sítě. Jaksi standardní vlastností je velikost a hmotnost notebooku, která s rozměry 317 x 279 x 45,3 milimetru a váhou 3,17 kg je daní za láci a poměrně kvalitní vybavení uvnitř - více integrace a miniaturizace stojí více peněz.

Shrnutí

Notebook, vybavený moderními komponentami, od značkové společnosti, s dostatkem všeho pro běžnou i náročnější kancelářskou práci a Office aplikace. Je poměrně těžký a velký, za to se standardním 14,1 palcovým displejem, rychlým procesorem a dostatkem paměti. Pro toho, kdo chce za své peníze hodně muziky, je to poměrně vhodná volba: notebook do kanceláře a domů, ne však na cestování nebo náročné aplikace.

Detailní informace

 • Procesor Intel® Mobile Celeron™ 1,33GHz
 • Operační paměť 256/512MB SDRAM
 • Displej 14.1" TFT (1024×768)
 • Grafická karta 64-bit AGP, UMA RAM 16MB, BitBLT, 3D akcelerace
 • Pevný disk 20.0 GB S.M.A.R.T.
 • Integrované mechaniky FDD 3,5", kombinovaná mechanika DVD/CD-RW
 • Zvukový systém Toshiba Bass Edhanced Sound System, 16-bit SBPro kompatibilní, integrované reproduktory
 • Klávesnice UK/CZ 86 kl., 12 funkčních kl., 8 Hot Keys, 2 Windows kl., tlačítka nezávislého ovl. CD
 • Polohovací zařízení TouchPad
 • Komunikace Interní LAN 10/100 karta a homologovaný modem V.90
 • Rozhraní 1× LAN, 1× S, 1× P, 2× USB, 1× FIR, 1× SVGA, 1× TV out, 1× PS/2, 1× sluch., 1× ext. micr.
 • PC Card 2× PC Card typ II nebo PC Card 1× typ III, podpora CardBus
 • Rozměry/hmotnost 317×279,5×39,5/45,3 mm, 3,17 kg
 • Akumulátory Lio-ion, 2,5 hodiny provozu, externí AC adaptér
 • Software Windows® XP Home Edition CZ
 • Záruka 2 roky mezinárodní, možno prodloužit na tři nebo čtyři roky
 • Cena v době vydání článku: 44.900 Kč bez DPH
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Najdete na iDNES.cz