Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Testujeme notebook pro opravdové hráče: Toshiba X200

Procesor Intel Core 2 Duo 2,4 GHz a nekompromisní výkon grafické karty NVidia 8700M GT jsou hlavními zbraněmi nové řady notebooků navržené speciálně pro vášnivé hráče.

Není lehké hodnotit něco, co zde ještě nebylo a proto je nutné si hned úvodem říci, že se jedná spíše o přenosnou stanici než o klasický notebook. Z tohoto důvodu je třeba se smířit s tím, že některé parametry jsou daní za mimořádný výkon.

X200 open1

Čeho si každý ihned všimne je celková robustnost a s tím spojená hmotnost. X200 váží téměř čtyři kilogramy, přesně 3,9kg a to ještě nepočítáme zdroj. Svými rozměry 400x290x60 nemá mezi 17 palcovými notebooky konkurenci. Nutno dodat, že notebook má na spodní straně namontované nožičky pro lepší cirkulaci vzduchu a proto se může zdát tlustší, než ve skutečnosti je.

Nepřehlédnutelnost notebooku zdárně doplňuje i jeho design. Červené  leštěné víko je žíhané černými pruhy a stylově doladěné plastickým logem společnosti Toshiba. Klávesnice je stříbrná stejně jako plocha okolo touchpadu. Reproduktory a ovládací panel DVD jsou zabudovány  v horní části v černém leštěném plastu.

X200 HD DVD


 

Výkon, který nemá mezi notebooky konkurenci

Základem je procesor Intel Core2Duo T7700 pracující na frekvenci 2,4 GHz se 4 MB L2 cache. Notebook již využívá chipovou sadu Santa Rosa PM965 Express. Základní verze je osazena 2 GB operační paměti a to v párech po dvou modulech. Paměť se dá rozšířit až na 4 GB, ve Windows Vista se ale hlásí pouze 3 GB. Notebook má samozřejmě integrovanou Wi-Fi Link 4965AGN (podpora 802.11a/b/g/Draft-N)

Pokud se podíváme na Windows Vista Index, vyskočí na nás pěkných 4,6. To sice není špatné, pokud ale budeme zkoumat čísla blíže, zjistíme, že index by mohl ukázat i více nebýt pomalého disku. A to je největší škoda. Notebook je sice vybaven kapacitou 300 GB, ale disk má pouze 4200 otáček. Výrobcem je Fujitsu-Siemens a jde o typ MHX2300BT. Ohánět se úsporou energie u 17 " herní stanice není úplně ten správný argument. X200 se bude muset spíše spoléhat na elektrickou zásuvku než na vlastní baterii, takže i energeticky náročnější disk by jistě nebyl problém.

Vista Index

Výpočetní výkon v testu PCMark05 ukázal téměř skoro neuvěřitelných 5 666 bodů a to pouze se základní pamětí  2 GB.

PCMark05

To hlavní je ovšem zcela nová grafická karta NVIDIA 8700M GT, která byla speciálně navržena pro notebooky. Karta má vlastních 256 MB paměti, ale zároveň disponuje funkcí TurboCache a tedy v případě nedostatku paměti je schopna využívat paměť operační. Rozdíl je také ve frekvenci jádra. Starší paměti měly jádra taktována na 475 MHz, zatímco 8700M GT pracuje již na 625 MHz. Paměti jsou taktovány na 800 MHz proti starším 700 MHz.

Karta již plně využívá Direkt X10, které dnes podporují i samotní vývojáři nejnovějších her. Rozdíl mezi DX9 a DX10 si můžete například prohlédnout na připravované hře Crysis zde. Podle zdrojů výrobce je grafická karta 8700M GT až o 70% výkonnější než starší generace. Novinkou je také podpora HD video formátu pod označením PureVideo HD. V praxi to znamená, že grafický chip v reálném čase dekóduje video ve formátu H.264 a umožňuje plynulé prohlížení formátu HD DVD a Blue-Ray.

3DMark06

V celkovém testu 3DMark06 získala Toshiba X200 neuvěřitelných 4 381 bodů. Pokud bychom X200 zkusili porovnat se starším 17“ modelem  P100 s grafickou kartou NVidia7600 s 256 MB, dostaneme 2099 bodu. Nárůst je tedy skutečně obrovský. V praxi jsme vyzkoušeli hru Dark Mesiah, která využívá grafický engine ze hry Half Life2. Při nativním rozlišení monitoru 1680x1050 a nastavených detailech na vyšší úroveň byla hra stále svižná a nesekala se.

Displej se svými 17 palci o rozlišení 1680x1050 poskytuje dostatek pracovní plochy a i hráčského komfortu. Jak již dnes bývá u multimediálních notebooků zvykem, jedná se o leštěný povrch s technologii True Brite. Zobrazení barev je realistické, slabší jsou pouze vertikální pozorovací úhly.

Zaměřeno na nová multimedia

Určitě neopomenutelnou novinkou je nová vypalovací mechanika HD DVD. V současné době jsou již na trhu k dispozici média od velikosti 15 GB nebo dvouvrstvá 30GB. Trochu horší je to s filmy, kterých zatím distribuce obecně mnoho nenabízí proti BD konkurenci. Notebook má samozřejmě i dálkové ovládání a je plně podporován rozhraním Media Center.

X200 HD DVD

Notebook lze již přímo napojit na výstupní zařízení přes HDMI výstup. Maximální rozlišení lze použít 2043x1536. Paleta barev může být až 4,3 miliard při obnovovací frekvenci 85 Hz. Neprokládané maximální rozlišení pak může být 1600x1200.

X200 numerická klávesnice

Jak už je u notebooků Toshiba zvykem, standardem je velmi kvalitní zvuk, o který se stará soustava Harman/Kardon. Zajímavostí je rozložení reproduktorů, které obsahuje 2 basové, 2 výškové a na spodní straně notebooku je umístěn jeden subwoofer. Podporovaným formátem zvuku je 24bitové stereo a samozřejmě i standart MIDI.


Ze standardních konektorů zde najdeme S-Video, VGA, Fire-Wire. Vstupy na sluchátka a mikrofon jsou umístěny na předním čele notebooku společně s kombinovanou čtečkou karet 6 v 1. Za zmínku rozhodně stojí počet USB zásuvek, který dosahuje pěkných šesti, z toho čtyři jsou vpravo a dvě vlevo. Nesmíme zapomenout ani na integrovanou kameru ve víku notebooku s rozlišením 1,3 Mpix.

USB Porty

Nejslabší místa - zdroj a baterie

Tomu, že notebook je koncipován spíše jako přenosná stanice, odpovídá i výdrž na baterii. Při nejúspornějším režimu a pouze kancelářské práci vydržela Toshiba pracovat 1 hodinu a 20 minut. S přehráváním videa to již bylo horší a notebook nám vydržel pouze hodinu.

Zdroj

Nelze ani opomenout zdroj, který svými rozměry s trochou nadsázky vypadá jak cihla, nicméně ani zdaleka tolik neváží. Velice příjemným překvapením však byla celková hlučnost notebooku. Ani při nejnáročnějším vytížení nebylo výrazně slyšet ani jeden ze dvou aktivních ventilátorů.

Softwarová výbava je bohatá a obsahuje kromě systému Windows Vista Home Premium i software pro ovládání HD DVD optické mechaniky včetně vypalovacího programu Disc Creator. Najdeme zde také utilitu pro snadné bezdrátové připojení ConfigFree. Samozřejmostí je třicetidenní zkušební verze programu Internet Security od společnosti Symantec.

Notebook, který není pro každého

Pokud se budeme soustředit pouze na cenu notebooku, může se zdát až příliš vysoká. Je třeba však vzít na vědomí, že v notebooku je již implementována nová HD DVD optická mechanika, jejíž cena je v současné době oproti klasické DVD vypalovačce desetinásobná. Rozhodně nelze podcenit ani celkovou originalitu a design notebooku, který se jako dravec pouze nemaskuje, ale skutečně jím v současné době i je.

X200 Line Age Edition

O herních kvalitách bylo napsáno již dost, jenom pro doplnění můžeme uvést, že notebook se stal oficiálním herním strojem pro online hru Line Age II. Na obrázcích lze vidět ve speciální edici.

X200 Line Age Edition víko

  Notebook do testu zapůjčilo HSH Computer.

 Specifikace Toshiba X200
 • Intel Centrino Pro Typ: Intel Core 2 Duo T7700P, 2,4 GHz, 800 MHz Cahe
 • 1024 + 1024 MB rozšiřitelná až na: 4096 MB RAM
 • HDD Serial ATA, 300 GB, 4200 ot./min
 • Optická mechanika HD DVD-ROM
 • LCD 17,1" 1680x1050 Toshiba TruBrite SWXGA+ TFT
 • Grafická karta NVIDIA GeForce 8700M GT  256MB VRAM s možností TurboCache
 • Stereoreproduktory Harman Kardon  se systémem Dolby Home Theater
 • Síťová karata Ethernet 10/100/1000
 • Wi-Fi™, 802.11a/b/g/Draft-N, Technologie Bluetooth
 • Integrovaná kamera 1,3 Mpix, int. mikrofon, externí monitor, RJ-11, RJ-45, výstup TV (S-Video), i.LINK (IEEE 1394), 6 x USB 2.0, 1 x slot Bridge Media 6 v 1 (podporuje karty SD Card, Memory Stick, Memory Stick Pro™, MultiMedia Card™, xD-Picture Card™, SD IO), 1 x vstup pro mikrofon. Rozšíření: 2 x paměťové sloty, 1 x slot pro ExpressCard
 • Windows Vista Home Premium CZ
 • Rozměry: šířka 399 mm, délka 288 mm, výška 36 / 46 mm
 • Hmotnost: 3,79 kg
 • Záruka: 24 měsíců
 • Koncová cena: 54 990,- bez DPH

Autor:
 • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...