Test do 30/45 tisíc: Aspire 1312LC/M - špička nebo podprůměr? (recenze)

  • 3
Acer válcuje konkurenci především svým vybavením - 15palcový displej, podle konfigurace kombomechanika nebo DVD-RW, 30/40GB disk, 512 MB paměti, slušná výbava rozhraními - za to však pokulhává ve výkonu procesoru a čipové sady. Kdo tak chce nadstandardně vybavený notebook, s dobrým procesorem, za slušnou cenu, ten s Aspire může dobře pořídit. Kdo však potřebuje nejvyšší výkon některé z klíčových komponent, měl by se podívat po vyšších modelech.

Levný rychlý Acer Aspire 1312LM s AMD Athlon XP-M 2000+

Model, který neumírá a který získal Aceru již hodně příznivců, především z řad těch uživatelů, kteří nejsou ochotni utrácet za notebook hříšné částky, za to však požadují solidní výkon a slušné vybavení. Aspire řady 1300, tentokrát v nové reinkarnaci s 512 MB paměti, 2000+ procesorem, DVD-RW mechanikou a 15palcovým displejem, za 41.490 Kč bez DPH (námi testovaný), v levnější variantě bez DVD-RW, s kombo CD-RW a 30GB diskem za 32.990 Kč.

Zvenčí "šedá myš"

Ve stříbrošedé kombinaci a v poměrně tenkém provedení, a to i s integrovanou disketovou mechanikou a - podržte se - v tomto modelu již i s DVD-R/RW přepisovačkou, tento notebook sice nevyhraje zřejmě žádnou cenu za avantgardní design, ale ani nezklame. Je to taková nenápadná "šedá myš", a to bez urážky. Víko lehce přesahuje okraje základny, poněvadž uvnitř skrývá displej s úhlopříčkou 15,1 palce, který zabírá jen nezbytný prostor bez zbytečného plýtvání.

Čistě plastové víko poměrně dobře chrání displej, ačkoliv v horní části má při aplikaci nadměrného tlaku (přecpaná aktovka, atp.) sklon k prohýbání se a popraskávání. Jako tíživější mínus se nám však přišla jeho konstrukce s pouze jednou úchytkou. Displej je držen u základny jen v jednom místě, bez zvýšeného okraje může do vnitřku notebooku snadno proniknout sponka či mince a poškrábat vnitřek. Základna je též plastová, pevná a odolná, s rigidní konstrukcí, která se neprohne ani při větší tlaku.

Pohled na dno

Jediná modulární součástka na tomto notebooku je akumulátor - jak disketová mechanika, tak optická přepisovačka jsou zde zabudovány napevno, pevný disk je ve vyjímatelné schránce, ovšem jištěný šroubkem. Na druhé straně, nelze říci, že by to škodilo. S přepisovačkou DVD si asi nikdo na nedostatek zálohovacího prostoru a univerzality stěžovat nebude a za co více měnit? Disketa se hodí pro použití v každém prostředí, žel, je to stále ještě standardní médium pro přenos dat (i přes svou archaičnost a notorickou nespolehlivost). Vlastní akumulátor (4000 mAh a 14,8 V) je velmi snadno vyměnitelný a dokonce má i indikátor nabití, což je u této třídy notebooků nadstandardní vlastnost.

Kolem dokola notebooku...

...se nachází poměrně rozumná sbírka rozhraní. I Acer již eliminoval sériové rozhraní, na zádi však přesto najdeme alespoň paralelní port pro připojení starších tiskáren, VGA výstup na monitor, dva USB porty. Hned vedle oceníme luxusní, takřka "HiFi" vybavení: S-video výstup na televizi či do videa a FireWire port pro komunikaci s vysokorychlostními periferiemi a digitální audiovideo technikou. Připojit tak k tomuto notebooku DV videokameru, zeditovat nahrávku, zapsat ji na DVD a následně pustit na velké televizi je otázkou jen čisté vůle.

Na pravém boku je faxmodem a síť, třetí z audio konektorů byl ušetřen, je zde přítomna pouze zdířka na mikrofon a Line-Out kombinovaný s výstupem do sluchátek. K tomu zde najdeme překvapivě dva plně osazené PCMCIA sloty (i u dražších notebooků už se výrobci omezují pouze na jeden) a vedle "sluj" disketové mechaniky. Levému boku kraluje špičková DVD-RW mechanika, spolu se zmíněným výměnným akumulátorem.

Reproduktory vyhrávají do břicha

Umístění reproduktorů můžeme většinou udělit pochvalu, pouze v jednom případě vám bude jejich čelní pohled vadit. Při práci na kolenou vám budou pravděpodobně hrát do břicha a nebudou tak zcela slyšet. Za jakýchkoliv jiných okolností však je umístění optimální.

Copak notebooku chybí

Acer a la Aspire 1312LM nedisponuje infračerveným rozhraním, ani žádnými dalšími specialitami navíc - Bluetooth ani WiFi zde nehledejte. Na druhé straně, pokud chcete, dva PCMCIA sloty jsou volné a k službám. Rozšiřování tak krom peněz nestojí prakticky nic v cestě.

Jak pak se to Aspiru píše?

Klávesnice je zde klasická acerovská, z levnějších modelů - nemá eliptické prohnutí typické pro klávesnice dražších modelů TravelMate, na druhé straně nemá ani některé z jejich chyb. Rozložení je přijatelné, bez větších chyb i bez nadstandardu. Jak funkční, tak poziční klávesy jsou v jednom poli s ostatními, kurzorové klávesy si vymohly vlastní samostatné pole, všechny podstatné klávesy jsou přímo přístupné bez nutnosti použít Fn dvojhmat. Snad naschvál však Acer dal Ctrl až jako třetí klávesu zleva, kdo si tak potrpí na stolní Ctrl úplně vlevo, ten se má na co těšit - nejenom že zde úplně vlevo dole najde málo využívanou klávesu Fn, ale vedle ní ještě pravidelně přehmátne na klávesu "Vlastnosti". Někdo z inženýrů Aceru se ten den asi špatně vyspal... To je však jediná vážná výhrada, klávesnice jinak rozložením i pocitem při psaní skýtá velmi solidní základ - a na jinak umístěný Ctrl si lze zvyknout.

Kolébkový touchpad

Totéž co platí pro klávesnici, lze říci o touchpadu: přijatelný funkční standard, bez nadbytečných cingrlátek. Tento obyčejný touchpad, se scrollovacím tlačítkem pro rychlejší posun v dokumentech splní většinu požadavků. A pokud ne, zřejmě jako mnoho jiných stejně přejdete na externí myš. Čtyři volně definovatelné klávesy pro rychlý start aplikací a osmero stavových diod už jen dokreslují lehounký nadstandard vnitřního uspořádání tohoto Aceru.

15palcový displej s XGA rozlišením

To pravé se však skrývá částečně pod povrchem a částečně přímo na očích. Oproti ostatním notebookům v levnější třídě již Acer nabízí i zde 15palcový displej se solidním obrazem. Jeho slabinou je oproti dražším modelům se stejnou úhlopříčkou nižší rozlišení. To však může být paradoxně i výhoda. Zatímco špičkové displeje nabízí 1400 x 1050 či až 1600 x 1200 bodů pracovní plochy, tento displej nabídne "pouze" 1024 x 768 bodů.

To však znamená, že je obraz podstatně větší a písmo ve Windows snadno čitelné, bez nutnosti změny velikosti písma. Především při mobilním použití to pak znamená méně námahy pro oči uživatele a ergonomické použití, které je možná v jistém ohledu vůči očím šetrnější nežli u rozlišení vyšších.

Slabší grafika a pomalá čipová sada

Poměrně slabě se jinak velmi rychlý Aspire profiluje již tradičně na straně čipové sady a grafické karty. Zde se jedná o integrovanou sadu VIA S3 SavagePro DDR, která zvládá bez nejmenších problémů standardní úlohy, ale je zcela nevhodná pro jakékoliv náročnější použití v 3D grafice či hrách. Pro kancelářské aplikace je zcela plnohodnotným partnerem, stejně jako pro většinu multimediálních aplikací - pokud se omezí na použití pouze dvourozměrné grafiky.

Velmi příjemnou možností je výstup na televizi. U této možnosti nás poněkud zklamala neschopnost současného výstupu na televizi a LCD displej současně, všechna nastavení a ovládání notebooku pak při přehrávání DVD či libovolném výstupu na TV musíte provádět na neostré obrazovce televize, která není právě nejpříjemnější, pokud se jedná o stabilitu a kvalitu. Vlastní přehrávání například DVD či jiných videozdrojů je však bezproblémové.

AMD Mobile Athlon XP-M 2000+

Pozoruhodně se náš Athlon XP-M choval při provozu na akumulátory - i při nastavení na plný výkon dostávaly naše testovací aplikace k dispozici pouze cca 1 GHz reálného taktu, namísto 1,67 GHz (resp. 2000+ v PR podání). Dosažené hodnoty se pak výrazně lišily pro provoz na akumulátory a při provozu na elektrické síti (a to i přes nastavení na maximální výkon!). Zde se jedná pravděpodobně o chybu Windows XP a jejich správy energie, přesto je zajímavé, že tuto evidentní (a nepříjemnou) chybu Acer nevychytal.

Při provozu na skutečný plný výkon (v zásuvce) pak Athlon XP-M dosahoval podobných hodnot jako dražší notebooky s Pentium M s procesory 1,3 a 1,4 GHz. Dokonce i dobou provozu nás notebook nezklamal, při plném zatížení v našem standardním akumulátorovém testu PC Mark 2002 vydržel běžet čisté dvě hodiny (ovšem s "podtaktovaným" procesorem). Při běžném provozu a nenáročném zatížení, s provozem na nižší jas pak lze nepochybně dosáhnout i o padesát procent delší doby provozu.

Athlon XP-M nás mimo přijatelného výkonu přesvědčil i akceptovatelnou výší tepelných emisí. Povrch notebooku se sice ohříval výrazněji nežli u drahé konkurence s Pentium M, nicméně zůstával stále v akceptovatelných mezích, jak teplotně, tak akusticky.

Výsledky testů PC Mark nepřekvapily

Po výkonové stránce Acer patří do pomalejšího středu pole notebooků, s rychlejším procesorem a pomalejší pamětí (PC Mark 2002: 4590 a 2107 bodů), s průměrným výkonem disku (cca 400 bodů PC Mark) a nízkým výkonem 3D grafiky (503 bodů v 3D Mark 2001, v 3D Mark 2003 neuspěl) tak uspokojí především uživatele toužící po univerzálně použitelném notebooku, kteří jsou ochotni se smířit s nízkým výkonem paměti a grafiky. Jinými slovy, notebook je předurčen pro kancelářskou grafiku a poloamatérská multimédia (DV video, DVD, apod.), rozhodně jej však nelze doporučit pro expertní aplikace - to by v této třídě ale nikdo ani neočekával.

I přes zmíněný poloviční takt při provozu na akumulátor se notebook nijak nepředvedl, co se doby výdrže týče. Pod maximálním zatížením PC Mark 2002 Battery testu zvládl 67 minut provozu, což se při konzervativnějším použití dá přeložit do hodiny a půl až maximálně dvou nezávisle na zásuvce. Touto hodnotou se ocitl v poslední skupině testovaných notebooků.

Velmi solidní sestava, s danými omezeními

Acer válcuje konkurenci především svým vybavením (15palcový displej, kombomechanika, 40GB disk, 512 MB paměti, slušná výbava rozhraními), za to však pokulhává ve výkonu procesoru a čipové sady. Kdo tak chce nadstandardně vybavený notebook, s dobrým procesorem, za slušnou cenu, ten s Aspire může dobře pořídit. Kdo však potřebuje nejvyšší výkon některé z klíčových komponent, měl by se podívat po vyšších modelech.