Superbyt podle Microsoftu byl otevřen i v Praze

  9:42aktualizováno  9:42
Společnost Microsoft včera otevřela digitální Superbyt v pražských Nuslích. Důraz v něm je kladen na digitální zábavu, ale ukazuje také, jak má vypadat domácnost řízená počítačem.
Bill Gates se svým programem Windows obsadil devět z deseti počítačů a nyní se rozhodl vyrazit i do obývacích pokojů, ložnic a koupelen. Nově otevřený Superbyt společnosti Microsoft a jejích partnerů se celý točí kolem čerstvě uvedené české verze systému Windows Media Center (WMC). Tento systém je nadstavbou Windows XP a nabízí speciální grafické rozhraní pro multimediální aplikace a to včetně jednoduché možnosti vytvořit z PC viderekordér.

Do sto šedesát metrů čtverečních velkého mezonetového bytu s terasou musí vystoupat každý po svých, výtah v domě chybí. Ale po příchodu do obrovského obývacího pokoje se už stačí jen posadit do pohovky a vzít do ruky dálkový ovladač.

Obývák v Superbytě Microsoftu

Základem bytu podle Gatese je počítač, jedna krabice za zhruba třicet tisíc korun, která v sobě ukrývá poslední verzi Windows Media Center. Tváří se jako normální počítač, tedy věc určená hlavně k práci, ale to v bytě podle Billa Gatese není to hlavní. „Přehrajete si na něm oblíbený film na DVD, pustíte muziku z CD nebo přímo z disku počítače, můžete sledovat televizi, poslouchat rozhlas nebo si prohlížet fotky z rodinného alba,“ říká mluvčí Microsoftu Jiří Grund.

Vše se zobrazuje na televizní obrazovce. V základním menu lze být on-line připojen ke zprávám na serveru iDNES, zjistit počasí z portálu Atlas.cz. Časem by měla fungovat i internetová půjčovna filmů. K tomu se zatím pomalu rozhoupává Český Telecom, který na svém portálu Starzone nemá zatím příliš velký výběr.

Pracovna v Superbytě Microsoftu

Komu se podaří odpoutat se od pohovky a velké ploché obrazovky, narazí ještě v obývacím pokoji na promítačku na stěnu. Ta je, stejně jako téměř všechna zařízení v bytě, připojena k základnímu počítači bezdrátově. Bar, lednice ani kuchyně ještě se zábavním centrem Microsoftu nemluví, tudíž pro pivo nebo kávu si zatím musí každý dojít po svých.

Kdo se vyšplhá po schodech do druhého patra bytu, už nemusí vůbec chodit dolů. Ložnice i pracovna jsou také napojeny na centrální počítač. V pracovně si lze vytisknout kvalitní fotky, jež si před chvíli prohlížela na gauči celá rodina, a samozřejmě běžně používat další počítač. Televize a dálkové ovládání v ložnici poskytuje stejnou zábavu jako obrazovka o patro níže v obývacím pokoji.

Ostatní bezdrátové přístroje už jsou více méně hračky. Zrcadlo vedle postele ukazuje údaje z malé meteorologické stanice na střeše bytu. V koupelně obzvláště ženy ocení váhu, která na malém displeji na stěně kromě údajů o váze spočítá i další ukazatele, jako například index tělesné hmotnosti. Má paměť pro čtyři lidi, takže stačí pro všechny členy běžné rodiny.

Ložnice v Superbytě Microsoftu 

Do dětského pokoje se chystá Microsoft proniknout s novou herní konzolí Xbox, kterou za několik dní uvede na americký trh. Ta půjde k zábavnímu centru připojit také, kromě hraní umožňuje i přehrávání filmů na DVD. Do Česka dorazí nejdříve v první polovině příštího roku.

Kdo by si chtěl takový byt koupit, musí našetřit zhruba sedm milionů korun. Microsoft si ho zatím pronajal na tři měsíce. Základní zařízení elektronikou stálo přes půl milionu korun.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Najdete na iDNES.cz