Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Recenze notebooku ASUS F8P: zaujměte stylem

  0:10
ASUS před několika měsíci představil 14,1" notebook, který kromě dobré výbavy disponuje i elegantním designem. Jak dopadl v redakčním testu?

Test ASUSu F8P

Kupující přikládají designu stejnou a možná i větší váhu než samotným parametrům počítače. Kdo by nechtěl mít reprezentativní počítač místo laciné plastové krabice? Výrobci si to moc dobře uvědomují (někdy na to dokonce i hřeší) a dávají na trh někdy velmi zdařilá provedení především dražších notebooků.

Náš testovaný stojí přibližně 33 500 Kč, což je již mimo nejprodávanější kategorii. Pokud však chcete zaujmout kvalitním notebookem v originálním provedení, mnoho levnějších modelů nenajdete. Pro srovnání parametrů jsme do recenze přidali i krátký náhled na konkurenta, Sony VAIO řady CR.

Design a konstrukce
Tím, čím se ASUS liší od ostatních značek, je kožené čalounění některých vyšších řad v jeho nabídce. Nejinak je tomu i u modelu F8P, který má zčásti kožené víko notebooku zdobené chromovanou lištou a dále pak kožené plochy pro opření zápěstí u klávesnice. Dodává se v bílém a černém provedení.

ASUS F8P

ASUS F8P


My jsme měli zapůjčenu bílou variantu, u které jsme ocenili absenci plastů s leštěným povrchem. Výrobci si leštěné povrchy především na víku notebooku oblíbili a uživatelé tak musí často používat utěrku z mikrovláken pro odstranění otisků prstů. Na testovaném modelu jsou použity matné plasty, na kterých nejsou otisky vidět.

ASUS F8P

ASUS F8P


Bílý povrch je samozřejmě náchylnější k umazání než tmavý, s tímto rizikem je však třeba počítat u všech podobných provedení dalších výrobců. V balení jsme našli utěrku z mikrovláken ASUS, kterou se všechny nečistoty na povrchu i na displeji dají odstranit bez rizika jeho poškrábání. Ocenit se musí i stříbrná barva klávesnice, která vypadá stejně originálně jako bílá a nejsou přitom na ní tolik vidět nečistoty.

ASUS F8P

Stříbrná barva klávesnice


K designovým perličkám patří i tlačítko integrované do kloubu displeje. Z dalších netradičních prvků vyjmenujme otočnou webovou kameru integrovanou nad displejem, která má masivní stříbrný rámeček a rozhodně se nesnaží vypadat nenápadně.

Tlačítko pro zapnutí / vypnutí integrované do kloubu displeje

Detail provedení webové kamery


Nejenom barvou, ale i tvarem kloubů pod displejem a celkovou masivnější stavbou připomíná zadní část ASUSu F8P svého ultramalého kolegu ASUS Eee. Materiály jsou však hodnotnější, přesně slícované a konstrukce je velmi pevná tak, jak se to na dražší notebook sluší. Pevnost šla však na úkor hmotnosti, neboť notebook váží 2,69 kilogramů, což je spíše hodnota 15,4" notebooků. Zdroj má hmotnost 460 gramů a má malé rozměry 28 x 122 x 56 milimetrů.

ASUS Eee
Sedmipalcový ASUS Eee...

ASUS F8P
...a dvakrát tak velký ASUS F8P


Ergonomie stranou
Již nyní můžeme říci, že v celé recenzi padnou jediné vážnější výtky k ergonomii rozložení portů a již zmíněné hmotnosti. Většina portů se nastěhovala na zadní část, takže je zapojování konektorů o něco složitější než při jejich umístění na boku. Bohužel jsou ale také ze shora kryty přesahem displeje, takže především připojení do horního USB konektoru není pohodlné. Situaci zachraňují dva USB porty umístěné na pravém boku a jeden na levém, takže alespoň při zapojování nejčastěji používaných zařízení není nutno manipulovat s celým notebookem. Pochválit musíme ASUS za umístění audio konektorů na levý bok, kde nepřekáží kabely od externích reproduktorů.

Pohled na levý bok

Pohled na pravý bok

Pohled na zadní část

Přesah kloubu displeje brání pohodlné manipulaci s konektory


Za výbavu musíme ASUS odměnit jedničkou a kyticí růží. Na 14,1" notebook obsahuje nadstandardní počet rozhraní - nechybí celkem pět USB, Firewire, VGA, S-Video TV out, DVI-D, Express card, čtečka 8 v 1, gigabitový ethernet, modem a infračervený port. O konektivitu se stará bezdrátový adaptér 802.11 a/g/n a v našem modelu bylo přítomno i bluetooth. Jako nadstandard figuruje v testované verzi optická mechanika, která je vybavena funkcí Light Scribe, a umí tak příslušná média vylepšit obrázky a popisky na nedatové straně. Touchpad obsahuje čtečku otisků prstů pro rychlé přihlášení. Volitelnou výbavu tvoří TV tuner.

Z hlediska multimédií oceňujeme i dálkové ovládání fungující s Windows Media Centrem. Obsahuje IR diodu, takže je nutná přímá viditelnost na notebook podobně jako u ovladače televize. Odezva ovládání zmizela přibližně po čtyřech metrech, což je více než dobrá hodnota. Ovladač nemá vlastní akumulátor, a ačkoli se během přepravy ukrývá v Express Card slotu, kde by se mohl dobíjet, napájen je pouze knoflíkovou baterií.

Dálkové ovládání pro Windows Media Center

Dálkové ovládání pro Windows Media Center


Součástí balení je dále drátová optická myš a praktická brašna, kterou ASUS přidává k mnoha svým modelům.

Přibalená drátová optická myš

Brašna je součástí dodávkyCo najdeme uvnitř
Naše verze obsahovala dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo T7500 taktovaný na 2,2 GHz. Jeho L2 cache má velikost 4 MB a sběrnice tiká taktem 800 MHz. Vyráběn je stále 65nm technologií. V současnosti je v ASUSu F8P nahrazován novějším procesorem T8300, vyráběným 45nm technologií, který je taktován na 2,4 GHz, má 3 MB L2 cache a 800 MHz FSB. TDP* mají oba procesory stejné  (35 W), a od novější varianty si tak lze slibovat především jen vyšší výkon než úspornost.

*Thermal Design Power - vyjadřuje vyzářenou energii v podobě tepla při vyšším vytížení; nemusí být konečná

Již T7500 u naší varianty je velmi rychlý procesor a bohatě stačí na jakoukoli kancelářskou práci a aplikace. Vzhledem k tomu, že je v počítači grafická karta ATI Mobility RADEON HD2400, není problém si zahrát i některé méně náročné hry. Grafika patří k low-endovým modelům, přesto je poměrně výkonná a podporuje DirectX 10. Disponuje 256 MB vlastní paměti a další si může vyhradit z operační paměti díky funkci Hyper Memory (až 1024 MB). Celkem obsahuje 40 unifikovaných stream procesorů, které mají na starost výpočty textur/vrcholů dle momentálních požadavků. U většiny grafických karet jsou přitom pipelines předem pevně rozdělené, což může výpočty v některých fázích zdržovat. Za nevýhodu lze považovat pouze 64bitovou sběrnici. Výsledky benchmarku však nedopadly špatně a podařilo se nám plynule rozběhnout COD 2 a Juiced.

Paměť o velikosti 2 GB je složena ze dvou gigabytových modulů a je taktována na 667 MHz. V testu datové propustnosti si vedla nadmíru dobře, tyto hodnoty se nám daří naměřit málokdy. Pevný disk má kapacitu 250 GB a jeho plotny se otáčí rychlostí 5 400 otáček za minutu, svými parametry opět patří k nadprůměru a zvyšuje výkon sestavy.

Testovaný parametr  Skóre
Výkon CPU [MIPS] 20 200
Výkon FPU [MFLOPS] 14 000
Propustnost paměti [MB/s] 2 500
Průměrná přenosová rychlost
při čtení disku [MB/s]
46,6
Průměrná  přístupová doba
při čtení disku [ms]
18,0
3DMark06 1 535

Výkon CPU i FPU je na notebook nadprůměrný, podobné procesory se ještě před půl rokem používaly především v silnějších sestavách určených pro hry a stále jsou velmi výkonné. Propustnost paměti je nadprůměrná (běžně se v noteboocích pohybuje okolo 2 000 MB/s) stejně jako přenosová rychlost disku při čtení. Běžně mají disky přenosovou rychlost mezi 35 až 40 MB/s. Naopak přístupová doba patří k trochu horším parametrům (běžně okolo 17 ms). Výkon ve 3D je z hlediska hraní her slabý, podíváme-li se však ke konkurenci, patří notebook k těm výkonnějším. Hraní méně náročných her není problém, budete se však muset smířit s horšími parametry zobrazované grafiky. Měřeno programy SiSoftware Sandra, HWiNFO32, HDTach a 3DMark06.

 Konkurent ASUSu F8P

Sony řady CR
Při hledání alternativ k ASUS F8P nešlo přehlédnout Sony VAIO řady CR. Notebooky od Sony vždy doprovázel originální design a dobré zpracování, které budí pozornost. VAIO navíc u nás není příliš rozšířené, pokud tedy sháníte stylový notebook s úhlopříčkou 14,1", určitě se podívejte i na tuto řadu.

Sony VAIO VGN-CR21Z Sony VAIO VGN-CR21Z Sony VAIO VGN-CR21Z

V řadě CR nalezneme dva notebooky s označením VGN-CR21Z nebo VGN-CR31Z. Verze CR21Z se v současné době doprodává, obsahuje procesor T7250 (2,0 GHz, 2 MB L2 cache, 800 MHz FSB) a disk se slušnou kapacitou 200 GB, bohužel však jen se 4 200 otáčkami za minutu. Novější verze již obsahuje procesor T8300 (2,4 GHz, 3 MB L2 cache, 800 MHz FSB) a 250GB disk s 5 400 ot/min. Dalšího vylepšení se notebook dočkal u vestavěné kamery (nově SXGA místo WXGA) a také ztenčení o několik milimetrů. Prodává se v bílé variantě s bílou klávesnicí nebo v červené variantě s černou klávesnicí, kterou můžete vidět na obrázcích.

Sony VAIO VGN-CR21Z Sony VAIO VGN-CR21Z Sony VAIO VGN-CR21Z

Výbava je chudší než u testovaného ASUSu, přesto se jedná o dobře vybavený notebook. Nalezneme zde 3x USB, Firewire, VGA, S-video, čtečku SD a MS karet, Express Card/34, ethernet, modem a mechaniku DVD+-RW/+-R DL/RAM. O konektivitu se stará bezdrátový adaptér 802.11 a/b/g/n a BT. Ethernet je na rozdíl od ASUSu pouze 100Mbit.

Další výbavu tvoří v základu 2 GB operační paměti (667 MHz), 14,1" displej s rolišením 1 280 x 800 a grafická karta od ATI Mobility RADEON X2300. Ta není tak vyspělá jako v ASUSu a má přibližně o 40 % menší výkon. Hmotnost notebooku je 2,5 kg, rozměry 335 x 38,3 x 249 mm.

V praxi nás zaujala nezvyklá klávesnice s extrémně nízkým zdvihem kláves. Ty jsou navíc menší a zcela rovné, takže je nutné si zvykat a psaní poslepu může být více chybové. Velmi povedený je, podobně jako u dalších notebooků Sony, displej. Ačkoli má leštěný povrch, čitelný je dobře i na slunci. Kontrast patří k nejlepším ve třídě stejně jako intenzita podsvícení. Výdrž při menší zátěži se pohybuje okolo 2,5 hodin. Novější verzi lze zakoupit od 37 000 Kč včetně daně.

Sony VAIO VGN-CR21Z Sony VAIO VGN-CR21Z Sony VAIO VGN-CR21Z
Sony VAIO VGN-CR21Z Sony VAIO VGN-CR21Z Sony VAIO VGN-CR21Z


Postřehy z praxe
Konstrukčně se ASUS povedl, jeho stavba je velmi pevná a díky nezvyklému provedení s kůží může notebook dobře reprezentovat. Až na neprakticky umístěné a trochu zastrčené konektory jsme nenalezli na konstrukci žádné zápory.

Klávesnice je i přes menší rozměry počítače nepoznamenána úspornými opatřeními, vadit může jen jednořádkový Enter. Nepříjemné jsou poněkud protáhlé šipky, časem je však možné zvyknout si na vše. Celkově je klávesnice měkčí, výrazně se ale nikde neprohýbá. Pod displejem se nacházejí klávesy rychlého spuštění ovládající napájecí profily, zapnutí bluetooth, wi-fi, zobrazovacích parametrů displeje a spuštění Windows Media Centra.

Klávesnice

Klávesy rychlého spuštění pod displejem


Displej s úhlopříčkou 14,1" a rozlišením 1 280 x 800 má slušný obraz, ačkoli by mu neškodilo silnější podsvětlení. Kontrast je dobrý, jak už to u leštěných povrchů displeje bývá, značně se však od něj odráží okolní zdroje světla. Omezuje to především jinak dobré náhledové úhly. Displej lze rozevřít přibližně do úhlu 130°.

Multimediální fanoušci si u tohoto notebooku přijdou na své. Přítomno je již zmíněné dálkové ovládání, pětice kláves rychlého spuštění, webová kamera s rozlišením 1,3 Mpix a stereoreproduktory s výborným ovladačem parametrů zvuku Realtek. Zvuk lze pak nastavit mnoha přednastavenými ekvalizačními profily a ozvláštnit mnoha efekty, včetně simulace různých prostředí. Vestavěným reproduktorům chybí jako u většiny notebooků basy a výkon, takže pro serióznější poslech a využití zvukových efektů doporučujeme externí aktivní reproduktory. Velké minus jsme zaznamenali u vestavěného mikrofonu, který si našel svou polohu u klávesnice, a při psaní tak přenáší velmi hlasitě nepříjemné cvakání kláves a hluk větráčku. Nejlepší umístění zabudovaného mikrofonu je v horní části displeje, v jiných případech je vhodnější pořídit externí mikrofon.

Chlazení je provedeno dobře a notebook se zahřívá pouze ve spodním levém rohu, kde se nachází pevný disk. Nejde však o nic dramatického a ASUS si lze bez problémů položit na klín. Kožené plochy pro opření zápěstí pod klávesnicí navíc dobře izolují komponenty uvnitř počítače od okolí, takže jsou poměrně chladné a nezahřívají ruce uživatele.

Detail výdechu chlazení

Kožený potah na plochách pro opření zápěstí


S hlučností na tom notebook opět není špatně, při nenáročné práci sice větráček uslyšíme, není však rušivý. Při nastavení úsporného napájecího profilu snižuje své otáčky na minimum, při vyšší zátěži o sobě dává značně vědět. Celkově v porovnání s konkurencí ASUS F8P nijak nevybočuje, tišší notebook lze najít spíše výjimečně.

Poslední položkou je baterie a její výdrž. Od 53Wh baterie jsme čekali výdrž jen málo přes dvě hodiny, neboť notebook obsahuje dedikovanou grafickou kartu a výkonný procesor, který se o svůj podíl na kapacitě baterie nezapomene přihlásit. Výsledky standardního redakčního testu nás přesto trochu zklamaly. Při přehrávání hudby v programu Windows Media Player s nastavenou vizualizací a nastavením maximálního jasu displeje vydržel notebook 1 hodinu a 47 minut. Maximální výdrž, kdy je ztlumen jas displeje na minimum a neběží žádná úloha, jsme naměřili 2 hodiny a 47 minut. Prodloužit výdrž je možné při vypnutí všech předinstalovaných utilit běžících na pozadí, ASUS jich možná dodává více, než je dobré. Pokud jsme tak učinili a jas displeje stáhli přibližně na polovinu, dalo se s notebookem se zapnutou wi-fi pracovat přibližně dvě hodiny a patnáct minut. Obraz byl stále poměrně dobrý.

Závěr
Pěkný notebook v kvalitním provedení s až překvapivě bohatou výbavou. Za cenu startující na 33 000 Kč s DPH koupíte přenosný počítač vyšší třídy, u kterého bude překážet jen vyšší hmotnost a  porty umístěné na zadní straně. Vzhledem k výkonné konfiguraci nepřekvapí nižší výdrž při běhu na baterie. Pokud chcete mobilnější notebook, tedy s vyšší výdrží a nižší hmotností, hledejte mezi modely s integrovanou grafickou kartou a úspornějším procesorem.

ASUS

 Specifikace ASUS F8P
 • Procesor Intel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz, 4 MB L2 cache, 800 MHz FSB) popř. T8300
 • Disk 250 GB, 5 400rpm (HTS542525K9SA00)
 • Paměť 2 GB (PC5300), max. 4 GB
 • Grafika ATI MR HD2400, 256 MB VRAM, 1024 MB Hyper Memory
 • Displej 14,1", 1280 x 800, glare
 • Mechanika: DVD Super Multi Light Scribe
 • Rozhraní 5x USB, Firewire, VGA, S-Video, DVI-D, Express card, čtečka 8 v 1, IR
 • Další komunikace: gigabitový ethernet, modem, 802.11 a/g/n, bluetooth
 • Další funkce: dálkové ovládání, webová kamera 1,3 Mpix, myš, brašna
 • Rozměry 340 x 244 x 37,2 mm
 • Hmotnost 2,69 kg
 • Baterie 53 Wh
 • OS Windows Vista Home Premium
 • Cena od 33 000 Kč

 • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Apple představil svůj nejvýkonnější tablet, má čip jako MacBooky

Apple v úterý ukázal nové přírůstky do svého tabletového portfolia. Inovace se podle očekávání dočkaly oba modely řady...

Nvidia ukázala novu generaci grafik. RTX 4090 má stát 48 tisíc korun

Společnost Nvidia představila novou generaci grafických karet, jejichž název začíná na RTX 40. Nejdříve se objeví...

Microsoft ukázal nové počítače a program na tvorbu grafiky pomocí slov

Před deseti lety Microsoft představil svůj první systém Surface. Tehdy běžel na operačním systému Windows RT. Nyní...

Nové grafické karty AMD šetří energii, a tak nepotřebují nový konektor

Společnost AMD v noci na pátek uvedla novou řadu svých grafických karet Radeon označovanou jako RDNA 3/Navi 3x. Jak je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...