Přichází nová éra v chlazení grafických karet

aktualizováno 
S nástupem nových grafických čipsetů na trh vyvstává i řada problémů. Nová generace GPU má větší nároky na chlazení. Proto se některé low-endové karty velmi často přehřívají. Aby se tak dělo co nejméně, přichází řešení v podobě celoplášťových heatsinků.

Korejská společnost Zalman patří mezi špičkové výrobce chladičů. Jejich produkty jsou určeny pro všechny tepelně zatížené komponenty v počítači. Pomocí nich se tak chladí procesor, čipset, paměť, grafická karta nebo jiné namáhané součástky (napěťový zdroj). My vás dnes seznámíme se speciálními bezventilátorovými chladiči pro grafické karty.

V počítači je za normálních okolností kolem pěti ventilátorů. Svým pronikavým zvukem dokáží pořádně potrápit své okolí. Pokud si ještě nainstalujete nějaký přídavný ventilátor, máte zaděláno na perfektní vysavač, ale výrazného snížení teploty nedosáhnete.

Se zvyšováním výkonu grafických jader v kartách nastává problém s odvodem nepotřebného a všudypřítomného tepla. Jenže i všelijaké přídavné ventilátory přestávají u některých nejnovějších karet (jako je nová rodina GeForce 4 Ti) stačit. Proto se GPU, a nově i paměti, začínají chladit celoplášťovým heatsinkem doplněným ventilátory. Bohužel tyto heatsinky jsou jen u nejnovějších a nejdražších modelů GeForce 4 Ti.

Zalman ZM12-CU chladič

Zalman ZM12-CU chladič

Grafické karty mají v sobě značný potenciál v přetaktovatelnosti, ale abyste se mohli pokusit zvednout výkon GPU a pamětí o nějaký ten MHz, budete potřebovat lepší a kvalitnější chladič. Řešení přichází od společnosti Zalman a jeho výrobku ZM17-CU.

Zalman ZM17-CU je pasivní chladič vyrobený z čisté mědi. Tento heatsink je určen pro chlazení grafického jádra.   

Model

ZM17-CU

Rozměry

125 x 52 x 17 mm

Počet plátů na heatsinku

14

Tloušťka jednoho plátu

0.3 mm

Materiál

čistá měď

Hmotnost

120 g

Plocha

510 cm2

Tepelný odpor

2.2 deg C/W

Použitelnost

na všech grafických kartách

Balení se skládá z jednoho ZM17-CU, dvou lepidel a manuálu.

Abyste Zalmana mohli aplikovat na svoji grafickou kartu, potřebujete se zbavit starého heatsinku s ventilátorem. Některé chladiče půjdou sejmout jednoduše (hlavně ty levnější), u dražších typů se ovšem setkáte s větším odporem. Zde doporučujeme vložit grafickou kartu do PVC sáčku a dát na deset minut do mrazáku. Tvrdící lepidlo by mělo povolit a vy byste chladič měli snadněji oddělit. S pomocí přiloženého lepidla upevněte ZM17-CU na čipset grafické karty. Na grafické kartě Radeon 7500 se 64MB paměti sedí, jako by byl navržen přímo pro ni. Pokud by nastaly problémy s přesným usazením, jednotlivé pláty se dají ohnout. Po namontování zpět do AGP slotu zjistíte, že chladič svojí šířkou zabral jeden PCI slot. Karta by se tam možná vešla, ale chladící schopnosti by byly značně omezené, proto nedoporučujeme za každou cenu instalovat další kartu přímo pod AGP slot.

Zalman ZM12-CU chladič

Zalman ZM12-CU chladič

Jak si vede v testech?

Provedené testy dokázaly, že použití ZM17-CU sníží teplotu GPU o několik stupňů jak v zatíženém, tak nezatíženém stavu. Po 45 minutách hraní GTA III byla teplota o 4,5 stupňů nižší než s originálním chladičem, a to bez použití ventilátoru.

Výkonostní srovnání

Závěr

Chladičů pro grafické karty bude jistě přibývat jako hub po dešti. Zalman dokázal, že i bez ventilátorů se dá perfektně chladit. S jeho řešením srazíte teplotu GPU o několik stupňů. Nabízí se několik možností, proč zvolit alternativní chladič. Předně, pláty jsou dostatečně dlouhé, aby dokázaly odvádět teplo i z kondenzátorů a pamětí. Jeho cena se pohybuje někde kolem klasických ventilátorů: 400-450 Kč, což je přijatelné. A hlavně, zbavíte se dalšího nepříjemného zdroje hluku, který bude důstojně nahrazen tichem. Na druhou stranu se dá vytknout ZM17-CU nemožnost instalace PCI karty pod AGP slot. Ale ruku na srdce, kdo by chtěl obsadit PCI slot hned pod „grafárnou“? Zejména overclockeři mohou nastavit vyšší frekvenci GPU a pamětí, aniž by teplota vzrostla oproti defaultnímu nastavení s originálním chladičem.

Doplnění: Po uzávěrce tohoto článku se objevily dva úplně nové chladící systémy s označením ZM80-HP a ZM50-HP. Prvně jmenovaný je určen grafickým kartám řady GeForce 4 Ti a druhý pro GeForce2, GeForce4 MX nebo Radeonu 7500. S trochou šikovnosti půjdou nasadit i na nové karty s grafickým jádrem SiS Xabre. Uchycení těchto dvou heatsinků je ještě jednodušší než u ZM17-CU: Stačí nasadit na GPU a utáhnout pár šroubků.

Zalman: ZM80-HP a ZM50-HP

Zalman: ZM80-HP a ZM50-HP

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Najdete na iDNES.cz