Polysilikonové displeje v noteboocích

Společnost Toshiba začíná ve svých noteboocích využívat technologie polysilikonových displejů. V blízké budoucnosti se s nimi budeme moci setkávat i u dalších zařízení firmy Toshiba. Co takové polysilikonové displeje dokáží?

Nová technologie na bázi tenkovrstvých tranzistorů (TFT) nabízí celou řadu výhod a v blízké budoucnosti se stane standardem.
Výhody polysilikonového displeje nad současným amorfním silikonem jsou zřejmé na první pohled. Nejpozoruhodnější změnou je kvalita zobrazení.
Polysilikonové displeje dosahují mnohem vyššího rozlišení než tradiční amorfní silikony. Hlavními výhodami polysilikonového TFT displeje jsou: vynikající svítivost, rychlá odezva, ostřejší obraz a možnost pozorovat obrazovku pod různými úhly. Displej je tak mnohem šetrnější k očím uživatelů. Je také spolehlivější než současné displeje, navíc vyžaduje menší příkon a samotná tloušťka displeje může být mnohem menší.
Rám kolem displeje je užší i proto, že se z důvodu nové technologie obejdeme s menším počtem skrytých součástek.

Použití této nové technologie připravuje TOSHIBA i v oborech mimo rámec PC. V příštích měsících se chce TOSHIBA zaměřit na zlepšení procesu výroby silikonu s cílem zvýšit jeho výtěžnost tak, aby tyto dipleje mohly být využity i v dalších aplikacích sahajících od průmyslových výrobních systémů až po navigační systémy do automobilů.

Technologie

U polysilikonových displejů je silikon nanášen na sklo LCD nestrukturovaně, jako malé, navzájem neuspořádané krystaly.

Jejich struktura je mnohem větší a jednotnější, takže elektrony mohou silikonem procházet mnohem rychleji.

Rozlišení

Jestliže tedy polysilikonová technologie umožňuje vyšší pohyblivost elektronů, pak polysilikonové tranzistory mohou být menší a umístěny mnohem blíže k sobě. Je proto možné použít rozlišení až 200 pixelů (oproti 100 PPI u amorfního silikonu). "Mrtvá" plocha mezi obrazovými prvky, pixely, se tím sníží na minimum, čímž se zvýší jejich světlost a dosáhne se lepší průchodnosti světla. Oproti displejům s amorfním silikonem se světelné podmínky zlepšují o 50 procent. Zároveň se zlepší rozlišení a zrychlí se reakce displeje při změně obrazu. Polysilikonová technologie tak umožňuje delší provoz přístroje, protože šetří spotřebu energie.

Spolehlivost

Čip, řídící LCD, který je za normálních okolností skrytou součástkou, je nanášen na sklo současně s tranzistory TFT. To omezí počet propojení s displejem až o 95 procent. Díky tomu je monitor mnohem lépe chráněn před mechanickým poškozením. Uložení driverů LCD přímo na displej navíc zvětší jeho plochu a zmenší okraje.