Pojďte s námi vybírat notebook - IV. mechaniky a pozice

Právě otáčivé periferie budou asi značně ovlivňovat Vaši volbu konkrétního typu notebooku. Základní deska notebooku, paměť a procesor jsou poměrně malé, ovšem CDROM či DVD nemůžete zmenšit více než na plochu samotného disku - a tak si pojďme dnes zhodnoti
Koupě notebooku skrývá mnohá nebezpečí - pokusíme se s Vámi projít krok za krokem deset nejdůležitějších oblastí, na které byste měli klást důraz, pokud chcete být s Vaším nákupem za deseti- a nezřídka statisíce spokojeni.

Část čtvrtá - mechaniky a rozšiřující pozice

A přece se točí!

Právě otáčivé periferie budou asi značně ovlivňovat Vaši volbu konkrétního typu notebooku. Základní deska notebooku, paměť a procesor jsou poměrně malé, ovšem CDROM či DVD nemůžete zmenšit více než na plochu samotného disku, totéž platí pro diskety - takže zvažte, co budete potřebovat, a zda to chcete mít vše pohromadě nebo jste ochotni se smířit s externím řešením či modulárními výměnnými moduly, eventuálně se obejít bez těchto "drobností" zcela.

Speciálně u disketové jednotky doporučuji zvážit její nutnost - při poměrně dostupných CD-RW mechanikách může CD-RW s kapacitou několikasetnásobně vyšší dávat více smyslu, nežli technologie, která už před deseti lety byla překonaná - a dnes působí jako největší anachronismus v jinak ultramoderních, vysoce integrovaných PC. Naopak, zvláště když oželíte mechaniky úplně, musíte mít v záloze snadný přístup k těmto mechanikám přes síť (ideálně řešení dokonalé mobility - malý, kompaktní, odolný, výkonný notebook v zásadě s "klávesnicí, procesorem a displejem" na cesty a výkonné stacionární domácí či kancelářské PC se všemi představitelnými periferiemi, propojené sítí). Daleko těžší je výběr mezi DVD a CD-RW mechanikou, ideální je samozřejmě kombinace, ta ale často není k dispozici - pak se musíte rozhodnout, zda kladete větší důraz na praktičnost a univerzalitu (CD-RW) či požitkářství, pohodu a zábavu (DVD ROM).

Takže, pokud jste si již sepsali seznam možností, můžete se pustit do výběru variant. Pokud si vystačíte s externě připojovanými zařízeními, můžete sáhnout i po nejmenších ultralehkých modelech. Vyšší nároky si vyžadují více prostoru (a vyšší hmotnost, naštěstí aspoň ne nevyhnutelně vyšší cenu): s interní CDROM a externí disketovou mechanikou máte stále šanci na notebook s váhou (do) 2 kg a formátem (menším) listu A4. Takže dalším krokem po stupnici velikosti a váhy bude modulární notebook - ten spojuje přednosti ultralehkých s univerzalitou all-in-one modelů: mechaniky můžete vyměňovat, většinou bez vypnutí za provozu notebooku (pod Windows 98/2000/ME, spíše výjimečně u WinNT, Linuxu). Nevýhodou je nutnost nosit s sebou přídavné moduly a nepohodlnost vyměňování na cestách, méně už Vám asi bude vadit například nemožnost současného přístupu k CD a disketě.

A dostáváme se k pravděpodobně nejoblíbenější kategorii dneška. All-in-one modely jsou šampióni v kategorii náhrad stolního PC - nabízejí prakticky vše jako desktopy, při výrazně nižší hmotnosti. Ta je však přesto nejvyšší ze všech jmenovaných notebookových kategorií: 2,8 až 4 kilogramu. I zde jsou možné různé varianty - napevno zabudovaná disketová mechanika, výměnná pozice pro CD-ROM/CD-RW/DVD-ROM a eventuálně i třeba ZIP či LS-120. Možná je výměnná disketová jednotka, nahraditelná druhým akumulátorem, nebo kombinace obého. Asi nejdále tuto variantu zatím dovedl model C800 amerického DELLu, který má pevně zabudovanou CDROM či DVD, a druhou volnou pozici 5,25 palce třeba pro CD-RW zapisovačku - prakticky modularita a rozšiřitelnost stolního PC. Druhé atraktivní řešení nabízel Compaq - u jednoho z jeho modelů bylo možné každou z mechanik zaměnit za akumulátor a pak dosáhnout výdrže až na hranici deseti hodin bez elektrické sítě.

Nejobvyklejší je však řešení nejlevnější - notebook vše v jednom, bez jakékoliv možnosti cokoliv měnit či doplňovat (kromě paměti a eventuálně disku, rozhodně však ne mechaniky). Samozřejmě, pro budoucího uživatele je toto značně omezující, za to se to však velmi příjemně projevuje na ceně - notebook se snadno navrhuje, dodatečné náklady jsou minimální a kupující dostane 90 procent všeho, co potřebuje.

Fujitsu Siemens Amilo M7300 je typickým zástupcem all-in-one notebooku, s jednou zajímavostí a výjimkou z pravidel - místo disketové mechaniky má něco daleko modernějšího, v pozici dostatečně dimenzované pro disketovou mechaniku je kombinovaná čtečka digitálních paměťových karet, která supluje disketu více než efektivně. Ve všem ostatním je to zcela typický all-in-one notebook, který v rámci své třídy patří ke štíhlejším exemplářům, za to však přesahuje ostatní plochou víka displeje - za tu však nemůže, kdo chce 15,1 palcový displej, ten nemůže čekat, že by se měl vejít do formátu A4. S DVD mechanikou ideální notebook na dlouhé transkontinentální lety, multimediální prezentace, zpracování digitální fotografie.