Počítač v autíčku

Objevili jsme zajímavý návod na výrobu opravdu originálního PC. Jako case je využit miniaturizovaný model automobilu VW Beetle. Chcete vidět, jak celá věc vypadá? Screenshoty i hrubý nástin postupu najdete v článku.
Stále více lidí sází na originalitu a snaží se odlišit od ostatního „stáda“. Uvědomují si to i výrobci. Mnoho z nich navrhuje svým výrobkům zajímavý design, který má tak větší šanci zaujmout případného zákazníka. Tento trend se dostal i do takových oblastí, jako je tvar počítačové skříně. V minulosti si člověk mohl v podstatě vybrat pouze z několika velikostí skříní stále stejného krabicového tvaru. Situace se však změnila, a tak nyní není problém na pultech obchodů nalézt počítačový case oblých tvarů. Někdo jde však ještě dál a v touze po výjimečnosti si vytváří vlastní produkt.

Na serveru Viaarena.com se objevilo originální designové zpracování case pro počítač pod názvem projekt Jelly Bean. Systém je ukryt v malém modelu automobilu WV Beetle (měřítko 1:10). Jeho autor Antony Winn na výše zmíněných stránkách uvádí podrobný návod, jak si tento počítač postavit. Většinu kroků podrobně zdokumentoval fotografiemi. Pokud nevládnete angličtinou, podívejte se na náš hrubý souhrn. Ten by vám měl při prohlížení originálních stránek dopomoci k lepší orientaci.

Vybavení Počítač v modelu WV Beetle

Takto malý počítač by ještě nedávno nebylo možné sestavit z komponent, které byly v té době relativně běžné. Případný kutil by se musel nejspíše poohlédnout po základní desce z přenosného počítače, a to včetně ostatních komponent. V současnosti je však situace poněkud příznivější. Autor tak mohl využít platformy VIA Eden společnosti VIA Technologies, která v sobě skrývá základní desku s instalovaným procesorem a spoustou integrovaných funkcí. Mezi ně patří zvuk, grafika a síťová komunikace. Úspora rozměrů ale v sobě samozřejmě nese i omezení, mezi které patří především minimální možnost rozšíření o další komponenty a vlastnosti.

Mezi další díly netradičního počítače se zařadily především 2mm plech na podvozek, kolečka a skládačka modelu VW Beetle ve velikosti 1/10. K běhu počítače je také potřeba zdroj, 2,5palcový pevný disk a tenká DVD mechanika. K tomu, aby se vyvedly ven potřebné konektory, byly zapotřebí rovněž prodlužovačky na USB, video (s D-SUB konektorem) a síť. Ovládat počítač lze bezdrátovou klávesnicí a myší od Logitechu. Autor vnitřek rovněž osvítil - použil LED diody s velkou světelnou intenzitou.

Hrubý nástin postupu Nářadí použité při sestavování PC

Z koupeného hliníkového plechu se vytvoří podvozek, tak aby na něj pasovala karosérie. Z tohoto plechu jsou také všechny držáky, ať se již jedná o zavěšení kol, nebo připevnění komponent. Následuje vytvoření otvorů pro upevnění základní desky a její osazení.

Ještě předtím se do přední části umístí mechanika DVD a do zadní zdroj. Na karosérii se opatrně odřeže část určená pro nárazník. Z něj se tak stane kryt pro dvířka mechaniky. Následuje úprava, při které je vzhledem k nedostatku místa potřeba zdroj připojit přímo na kabel. Posléze se připevní přístupový bod bezdrátové klávesnice a myši. Pak je nutno vše propojit a pomocí kabelů vyvést konektory na zadní stranu modelu. Poslední fáze spočívá v barevné úpravě modelu a finalizace.

 

Základní kostra počítačové skříně ve tvaru WV Beetle

Umístění zdroje a optické mechaniky

Doplnění systému o přístupový bod pro bezdrátovou myš a klávesnici

Čas

Sám autor tvrdí, že záleží na zručnosti člověka a použitém vybavení. K přesnějšímu času má prý dopomoci rovnice, kde je na jedné straně znaménka "rovná se" uveden celkový čas a na druhé straně odhadovaný čas vynásobený dvěma a navíc rozšířený o 10 %.