Paměťová media - přehled

Vzhledem ke skutečnosti, že dohoda výrobců o používání jednotného paměťového media je v nedohlednu, je na čase si zopakovat co nám nabízí současný trh, a jaké jsou..

...výhody a nevýhody jednotlivých produktů. Hned v úvodu si tedy pojďme vyjmenovat, co si můžete pořídit.

  • PC karty - PCMCI
  • CompactFlash - CF
  • SmartMedia - SM
  • MultiMediaCards - MMC
  • SecureDigital - SD
  • MemoryStick - MS

Tak to jsou v současné době nejpoužívanější záznamová media, ale skutečností je, že každým dnem přibývají nová a např. novým DataPlay diskům  je předpovídána velmi slibná budoucnost (ale o tom až na konci tohoto článku).

ROM vs. RAM.

ROM je zkratkou pro Read-Only-Memory. V tomto případě se jedná o paměťový chip používaný k permanentnímu ukládání instrukcí a dat bez nutnosti přísunu energie. Informace jsou vepsané do chipu již výrobcem a nemohou být měněny, to je proč je nazván read-only, tedy jen pro čtení. Jediným způsobem, jak změnit obsah ROM, je daný chip vyměnit - což je případ většiny starších PDA a kapesních zařízení, která mají OS vepsaný ve svém ROM. Nově výrobci používají pro zápis OS "Flash memory", který už může být změněn programem

RAM

RAM je zkratkou pro Random Access Memory. Je to skupina paměťových chipů, které fungují jako hlavní pracovní místo počítače. Slouží k ukládání programů a dat. V mnoha OS je RAM také nazýván "main memory", neboli hlavní paměť. Na rozdíl od ROM potřebuje k uložení dat energii - tedy baterii. Výhodou RAM je možnost přepisu dat, tedy "levné" změny obsahu této paměti.

A teď tedy k jednotlivým druhům paměťových medií:

PC karty, PCMCI

Toto paměťové medium přišlo na trh s nástupem notebooků, tedy koncem 80 let. PC karty mají ca. velikost kreditní karty, jsou odolné a potřebují k provozu relativně málo energie. Výrobou těchto spolehlivých medií se zabývají stovky výrobců a k tomu, aby bylo dosaženo potřebné kompatibility byl stanoven standart, podle něhož jsou tyto karty i obecně

nazývány - tedy PCMCI "Personal Computer Memory Card International Association". Karty se dělí do tří skupin dle třídy I, II a III (+ neoficiální karta společnosti TOSHIBA IV.). Karty jsou 16ti bitová plug & play zařízení standardních rozměrů a pro připojení používají 68-pinový konektor.

V současné době je jediným kapesním počítačem schopným používat PCMCI karty iPAQ (v kabátku), ale další už se chystají na trh v nejbližších dnech (GENIO - Toshiba, aj). Jiný výrobci např. PALM pro použití karet využívají výrobky třetích stran, např. výše znázorněný PARACHUTE adaptér (viz. obr. výše), který v nejbližší době přijde na trh.

Co se týče použitelnosti těchto karet, slouží nejen k ukládání dat, ale i jako modemy, bezdrátové terminály, HDD, "fotoaparáty" apod. Jejich nevýhodou jsou relativně velké rozměry a ve srovnání s ostatními medii i velká spotřeba energie.

CompactFlash - CF karty

Poprvé představeny v roce 1994 firmou SanDisk. Jsou malé, lehké, nepotřebují vlastní energii - což je předurčuje pro použití v kapesních zařízeních typu PDA, fotoaparátů, kamer apod. Výroby těchto karet se ujalo ca.40 výrobců a v současnosti dosáhly kapacity až 1,6*GB. Nevýhodou CF karet je, že z nich nemohou (až na výjimky) býti přímo spouštěny programy. Karty mohou být využívány i v PCMCI slotech, a to s příslušným adaptérem.

CF karty je možné použít téměř ve všech kapesních počítačích, a množství kamer, fotoaparátů apod. Faktem je, že existují i menší media.

IBM Microdrive

Tento výrobek se stal jedním z mezníků dalšího vývoje paměťových medií a ukázkou dokonalé miniaturizace. Jedná se o medium typu CF, ale není kompatibilní se všemi výrobky. Microdrive je nabízen s kapacitou 170, 340 a 540 MB a 1 GB. Na rozdíl od běžných CF obsahuje toto medium mechanické části.

PDA, v nichž je možno toto medium použít, jsou: HandEra 330, TRGPro, Casio Cassiopeia E-100 série Pocket PC a Compaq iPAQ Pocket PC. Nevýhodou tohoto řešení je velká spotřeba energie a možnost poškození mechanických částí.

SpringBoard

Toto medium vybočuje ze standardní kategorie paměťových medií tím, že je určen jen pro výrobky společnosti HandSpring, tedy pro PDA VISOR.

Je sice faktem, že si díky SpringBoardu VISOR a OS PALM získal velkou řadu příznivců, ale skutečnost, že toto flexibilní řešení je určené jen pro VISORY, je pro ostatní uživatele poměrně nepříjemná. Výhody i nevýhody jsou z výše uvedených řádků jasné. K nevýhodám můžeme přičíst i poměrně vysokou cenu jednotlivých modulů.

MemoryStick

Další z paměťových medií, používaných v současnosti, vyvinula společnost SONY a je to také ona, která je v největší míře používá. Použití MemorySticku velikosti plátků žvýkačky není u SONY zdaleka omezeno jen na PDA. Téměř všechny produkty jsou vybaveny MS slotem. Pro příznivce této značky to má značné výhody, protože jednoduše a rychle přenesou své data např. z kamery do notebooku, nebo PDA a to bez většího zdržení. Firma SONY vyrábí a prodává ještě poloviční MS pro zařízení s omezeným prostorem. Nevýhodou je skutečnost, že platformu MS nepoužívá jiný výrobce a záznamová media jsou poměrně drahá.

MultiMedia a SecureDigital

Obě dvě media mají velikost poštovní známky, jsou lehká a k záznamu dat používají FlashMemory. V dnešní době dosahují kapacity 128 MB, ale již na příští rok by se měly dopracovat až na 1 GB.

Používají se hlavně pro distribuci hudby, elektronických knih a dalšího obsahu podobného rázu. Vzhledem ke skutečnosti, že si toto medium vybrali výrobci poslední řady PALMů m500/m505, dá se předpokládat jeho další rozšíření a podpora většího množství výrobců.

Jedná se o nejlehčí v současné době dostupné paměťové medium.

SmartMedia

Toto medium je jakousi tenkou variantou běžných CF karet. Bohužel ho žádný ze současně nabízených kapesních počítačů nepodporuje a i přesto, že ho najdeme např. v digitálních fotoaparátech, kamerách, nebo mobilních telefonech, se nepočítá s jeho rozšířením v oblasti PDA. Jedinými výjimkami, kdy po úpravě je možné SM využívat i na PDA, je úprava PALM IIIx tak, že ho může využít (viz obrázek). Druhou je pak SpringBoard modul s integrovaným příslušným slotem.

Nejvyšší v současné době dosahovaná kapacita tohoto media je 128 MB, ale jeho cena je poměrně vysoká.

Budoucnost

Předvídat budoucnost vývoje IT je velice těžké. Je to způsobeno hlavně rychlostí vývoje a paradoxně i krizí, která IT sektor zasahuje. V každém případě se dá předpokládat, že paměťová media budou:

  1. nabízet stále větší kapacitu
  2. stále menší (až na hranici použitelnosti)
  3. stále levnější
  4. použitelná i v dalších zařízeních (elektronice, domácích spotřebičích, autech ....)

Jedním z medií, které má před sebou slušnou budoucnost je tzv. DataPlay disk. Tento by měl stát řádově 5,-USD, měl by být přepisovatelný, a dosahovat by měl v první fázi kapacity stovek MB.

Na závěr musím podotknout, že náš výčet medií není úplný, protože jsme "zapomněli" na PocketZip, ale o tom jsme psali nedávno, takže se na nás prosím nezlobte.

Těším se na setkání nad dalšími články

MR


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit