Co má společného s USB? FireWire a USB mají několik styčných bodů. V obou případech se jedná o sériová rozhraní, která dodávají do připojeného zařízení také energii. Oba porty jsou plně plug and play a podporují připojování i odpojování výrobků bez potřeby počítač restartovat.
Čím se liší? Rozdílná je především rychlost přenosu dat. FireWire překonává rychlostí USB i paralelní sběrnici Ultra SCSI. Toto tvrzení ale platí pouze pro USB verzi 1.1, jelikož verze 2.0 je naopak 2,4x rychlejší než FireWire. Přenosová rychlost pro IEEE 1394 je až 25 MB za sekundu. Avšak nový standard nazvaný IEEE 1394b, posunuje laťku výkonu až na 100 MB za sekundu a počítá se i s rychlostí 125 MB/s. Zlepšení ale nespadá jen do oblasti přenosové rychlosti. Prodlužuje se možná délka FireWire kabelů, zlepšuje se práce s energií a tím se snižuje spotřeba. Zdá se tedy, že i nadále bude panovat pomyslné rozdělení mezi USB a FireWire. USB tak bude asi i nadále volbou pro zařízení s menšími nároky na přenosovou rychlost, zatímco FireWire bude dominovat zařízením vyžadujících velmi vysokou přenosovou rychlost.
Specialitky FireWire Další důležitá vlastnost rozhraní FireWire spočívá ve skutečnosti, že nemusí být napojeno na počítač. K přenosu dat tak stačí dvě zařízení propojená přímo mezi sebou, aniž by jejich komunikace musela využívat služeb počítačového procesoru. Zatímco maximální délka kabelu mezi jednotlivými výrobky činí u starší verze 4,5 metru, u novější se počítá i se 100 metry.
Na čem bude FireWire fungovat? Počítače Apple Macintosh jsou domovskou základnou pro IEEE 1394 již od dob Maců G3. Microsoft vyvinul ovladače pro své operační systémy před několika lety a FireWire rozchodíte tedy i na Windows 95 a na všech novějších operačních systémech. Samozřejmě i pro Linux se najdou ovladače.
Jaké výrobky využívají FireWire?
Jak již bylo řečeno, počáteční podpory se tomuto standardu dostalo od výrobců DV kamer v čele se Sony, která si svou verzi IEEE 1394 pojmenovala i-Link. V dnešní době ale tento port naleznete v mnoha zařízeních, které potřebují komunikovat nadstandardně vysokou rychlostí. Patří mezi ně tiskárny, digitální fotoaparáty, skenery, zálohovací zařízení a další produkty, jejichž počet se neustále zvyšuje.
FireWire zítra
I nadále bude patrně neustále docházet ke střetům mezi USB a IEEE 1394. Oba standardy spolu zatím dokáží vycházet, ale rozhodující bitva je s největší pravděpodobností nemine. Svět se unifikuje a pro výrobce je jednodušší přidávat do svých zařízení jedno komunikační rozhraní než dvě. Uvidíme, čemu dá budoucnost přednost a o čem tak budeme moci prohlásit, že bylo lepší. A co vy, jste si jisti už nyní?