Nová špička a vlajková loď DELLu: Inspiron 8600

  • 192
Vybavena procesorem Pentium M čipem a GeForceFX Go 5650 určitě nebude patřit k nejslabším na trhu. Nový DELL si dělá nároky na stupínky nejvyšší: má výkon pracovní stanice, při poměrně dlouhém provozu na akumulátory, k tomu vše, na co lze pomyslet, například 16:10 displej v ceně do šedesáti tisíc.

Grafické "dělo" pro spotřebitele

S Inspironem 8600 uvedl Dell na trh novou vlajkovou řadu, která se může pochlubit intelovským procesorem Pentium M a grafikou GeForceFX Go 5650. Má nabídnout dostatek výkonu pro valnou většinu aplikací i her. Na 15,4palcovém displeji je schopna zobrazit v poměru stran 16 : 10 rozlišení buď 1280 x 800 či 1680 x 1050 bodů, což si mimo jiné žádá zavedení nových zkratek pro tyto formáty. Nižší je tak označován jako Wide XGA alias WXGA (ačkoliv standardní XGA má 1024 x 768, i při větší šířce tak nevidíme důvod pro podobné označení), zatímco vyšší rozlišení se nově jmenuje Wide Super XGA (který marketingový pracovník "zapracoval" zde, to by nás také zajímalo - pozn. red.). Oba displeje však mají nabízet to, co si uživatelé především přejí a od libovolné obrazovky očekávají: pohodlné, pro oči málo únavné, ergonomické zobrazení, a to podle vyjádření Dellu i při značně širokém úhlu pohledu, blíže však nespecifikovaném.

V nejvýhodnější konfiguraci vychází na západ od nás na 1665 euro, s procesorem Pentium M na 1,3 GHz (maximum je samozřejmě vyšší, leží u 1,7GHz taktu), už v základu s 512 MB paměti DDR333 (ano, i v noteboocích už se zvyšují takty pamětí, jásejme...) s maximem na 2 GB při obsazení obou slotů, s 30GB diskem (maximum je 80), širokoúhlým displejem již podrobně zmíněným, pochopitelně v nižší variantě 1280 x 800, vyšších 1680 x 1050 je za příplatek a s čipem nVidia GeForceFX Go 5650, který má k dispozici (držte se pevně) 128 MB vlastní vyhrazené videopaměti. Další vybavení už tak neoplývá superlativy, i když je to spíše tak říkajíc absence typu "vždyť zde nic nového zatím také není". Alespoň ne za tu cenu. I když jiní prodejci už i v této kategorii nabízejí DVD vypalovačky, Dell se drží osvědčené kombo mechaniky s DVD čtečkou a CD-RW přepisovačkou. K tomu v Inspironu naleznete nezbytný bezdrátový adaptér 802.11b, pevný Fast Ethernet, faxmodem, jeden slot PCMCIA, dva porty USB 2.0, infračervené rozhraní, sériové i paralelní (tichá pochvala Dellu ve vzpomínce na naše starší mobily a tiskárny), plus standardní VGA výstup a TV-výstup.

Co do softwaru již tak neoslní: nabízí jen Windows XP HOme, Office suitu v lehčím balení v podání Works 7.0 a antivirový balík Norton Antivirus, mimo to jednoroční celoevropská záruka s vyzvednutím na místě.

Za peníze takřka cokoliv

Za "zanedbatelný" příplatek lze od Dellu získat ovšem podstatně lépe vybavenou variantu: DVD+RW přepisovací mechanika, rozhraní Bluetooth standardně zabudováno, bezdrátová síť povýšena z 11 MBit/s na 54 Mbit/s v pásmu 2,4 GHz díky adaptéru s podporou standardu 802.11 "b/g". Naopak, pokud si zákazník přeje, může snížit výkon své sestavy z GeForceFX na "pomalejší" GeForce4 4200 Go variantu s "pouhými" 64 MB paměti (donedávna ještě špičková mobilní DirectX 8 grafika).

Za to DirectX 9 zvládne jen nový mobilní GeForceFX Go. Oproti stolnímu FX 5600 je zde využito konstrukce Flip Chip, takže díky kratším vodivým drahám a lepším spojením je možno dosahovat vyššího taktu, při současně podstatně vyšší stabilitě, jak elektrické, tak termální (teplotní). Pro lepší odvod tepla slouží i epoxidová pryskyřice. Díky všem těmto modifikacím je možné jak zvýšit výkon, tak snížit příkon - a jak se zdá, dokonce i současně.

Přesto, Inspiron jde vstříc trendu těžších polostolních notebooků. Podle vybavení váží přinejmenším 3 kilogramy, při ne zrovna elegantní tloušťce 3,8 centimetrů, s rozměrem 36 x 28 cm. Jako u mobilních telefonů, i u Inspironů můžete měnit kryty, ačkoliv to není nijak ohromující výběr - 4 barvy. S dodávaným akumulátorem má vydržet až čtyři hodiny, ovšem to bude celkem s jistotou maximální doba výdrže s nejpomalejším procesorem. Pro nenasytné lze doobjednat druhý akumulátor, ten však má oproti originálu (72 Watthodin) jen takřka poloviční kapacitu (48 Wh).

Doufejme, že jej v nejbližší době najdeme i na českých stránkách Dellu, za výše uvedenou cenu to vypadá jako přijatelná nabídka, alespoň na papíře.

Drb závěrem (za odměnu pro ty, co se pročetli až sem): Zdá se, jakoby si Dell zadělal nejen v Americe na ostudu, když nejenomže ignoroval problémy se svou řadou SmartPC, ale dokonce promazával poměrně agresivně stížnosti uživatelů na svých oficiálních fórech a v diskuzních skupinách. Došlo to až tak daleko, že se do něj pustil i renomovaný tisk. Viz příběh na stránkách International Herald Tribune, o tom, co se může stát, když se stolnímu Pentiu 4 nepřizpůsobí chlazení v notebooku - a co hůř, když firma odmítne uznat problém za hodný pozornosti. Link zde.