Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Notebook versus desktop 3. - Srovnání výkonu klíčových komponent

  0:01
Jak si skutečně vedou notebooky a stolní PC ve srovnání výkonnosti jednotlivých komponent jádra počítače? Kde jsou nejkritičtější rozdíly? Které klíčové komponenty zvolit? Proč může být někdy méně více? Procesory, čipové sady, paměti, disky a optické mechaniky stolních PC a notebooků dnes uvádíme proti sobě. Co zvolit?

Prim hrají Pentium M a Pentium 4 HyperThreading

V noteboocích se Intel prosadil ještě dominantněji nežli u stolních PC. Ačkoliv se především v levnějších noteboocích začíná prosazovat AMD, a v ultralehkých noteboocích slavila úspěchy Transmeta s Crusoe procesorem, nepopiratelným králem zůstává Intel.

Jeho současná nabídka je postavena na procesorech Pentium 4 HT a Pentium M. Pentium 4 HyperThreading je k dostání v pomalejší verzi "Mobile Pentium 4 HT" a nejrychlejší stolní verzi (bez přívlastku HT) pro nejvýkonnější notebooky větších rozměrů. Tyto notebooky mohou co do výkonu procesoru bez obav konkurovat stolním sestavám s podobnými procesory. Ve všech ostatních noteboocích nastupuje nyní Pentium M a v brzké době i jeho levnější varianta Celeron. Tento procesor je propagován jako součást sady komponent Centrino. Tento procesor byl od základu navržen speciálně pro mobilní nasazení, nabízí tak vysoký výkon při nízkém taktu (tj.vyšší efektivitu nežli málo úsporné Pentium 4), který dosahuje maximálně 1,7 GHz - oproti 3,2 GHz u procesoru Pentium 4 HT.

Druhé housle hrají procesory Pentium III-M a Pentium 4-M, eventuálně stolní Pentium 4 a Celeron. Intel by je výhledově rád viděl pryč z trhu, Pentium III-M se drží díky velmi nízkému příkonu v ultralehkých noteboocích, v případě stolních procesorů Pentium 4 a Celeron jde jednoznačně o cenu a vysoký výkon, což by je mělo udržet v nabídce alespoň do poloviny příštího roku.

U konkurence se blýská na časy. Na trhu by se co nevidět měl objevit AMD Mobile Athlon 64, který nabídne výkon na úrovni nejvýkonnějších modelů Pentium 4 HT, žel též s jejich spotřebou. Procesory Mobile Athlon zůstávají velmi zajímavou alternativou k Pentium 4-M procesorům, na úspornost Pentium M však nemají. Velkou neznámou je na začátek příštího roku plánované uvedení procesoru Efficeon firmy Transmeta, první výsledky testů slibují výkon na úrovni pomalejších verzí procesoru Pentium M.

Bezkonkurenčně nejlevněji vychází absolutně i v poměru cena/výkon procesory Mobile Athlon či stolní Celeron, nejúspornější a výkonné, leč drahé je Pentium M a nejvyšší, zcela stolní výkon nabízí za přijatelnou cenu Pentium 4 HyperThreading.

Čipové sady - skryté eso v rukávu

Stolní počítače mohou těžit z rychlých inovací v oblasti čipových sad. U notebooků trvá obměna čipové sady déle. Přesto, čipové sady v noteboocích nejsou nutně horší. Nicméně právě typu sady se vyplatí věnovat pozornost. Mnoho notebooků ztrácí oproti podobně vybaveným stolním PC právě kvůli zastaralé čipové sadě, nejčastěji se zabudovanou grafikou.

V levných noteboocích kralují integrované čipové sady, které mimo obvyklé funkce komunikace s pamětí přebírají i práci grafické jednotky. Jeden čip je pak vytěžován dvěma funkcemi, navíc využívá operační paměť pro grafická data a ve většině případů pak trpí nejen grafický 3D výkon, ale i celkový výkon celé sestavy. Ovšem vysoká cena samostatné čipové sady a grafického čipu prakticky neumožňuje v nejlevnějších noteboocích jinou alternativu.

Zatímco stolní sada tak nabídne podporu DDR400 pamětí, 800MHz sběrnici pro komunikaci s procesorem, mobilní čipová sada nanejvýš DDR333 a 400 či 533MHz sběrnici. Vyšší rychlost komunikace s pamětí i procesorem pak mluví jednoznačně ve prospěch stolních PC. Dobře si stojí notebooky, které používají stolních čipových sad.

Paměť lze snadno rozšířit

V oblasti pamětí jsou stolní PC o krok až dva napřed. Namísto DDR333 nabízí DDR400, skutečný rozdíl ve výkonnosti však udává až souhra čipové sady, paměti a procesoru. Na druhé straně, paměť je jedna z mála komponent, kterou lze rozšířit téměř stejně snadno jako v případě stolních PC. Protože notebookové disky jsou vesměs pomalejší nežli stolní, vyplatí se investice do více paměti o něco více nežli v případě srovnatelného stolního PC. Paměť však bude o něco dražší, protože se prodává v odlišných modulech SO-DIMM. V každém případě, 256 MB je nezbytné minimum pro Windows XP a každému notebooku svědčí 512 MB operační paměti.

Gordický uzel - grafický čip a videopaměť

Asi největší jednotlivý rozdíl mezi levnými a dražšími notebooky, stejně jako stolními PC. Zatímco u ostatních komponent se mohou díky stolním komponentám notebooky snadno přiblížit ceně stolních PC, v případě grafického čipu jim nezbývá než použít buď pomalou integrovanou grafiku nebo drahý mobilní grafický čip. U stolních PC jsou rozdíly ve vybavení grafickými čipy též, nicméně většinou není problém dokoupit lepší grafickou kartu později. U notebooku je to volba navždy - a i když si dnes vyberete výkonnou grafiku, pokud budete chtít lepší, budete si muset koupit nový notebook. Nejrychlejší mobilní grafické čipy nabízí stejné architektury jako nejvýkonnější stolní čipy, pouze kvůli úsporám energie jsou zpravidla níže taktovány a umožňují agresivně šetřit energii. Ani nejlépe vybavené notebook se tak sice nevyrovná výkonu Radeonu 9800, nabídne však výkon jen o stupeň nižší. Levné notebooky s grafickým jádrem integrovaným v čipové sadě a sdílenou pamětí pak mohou dobře sloužit ve všech směrech krom grafických operací - jen o něco náročnější DirectX hru či OpenGL aplikaci si na nich uživatel nevychutná.

Další část týkající se rozšířené použitelnosti notebooku je především otázka S-video či analogového televizního výstupu. Právě TV výstup je často používaný výstup, který ovšem nezřídka v levnějších noteboocích chybí. Pokud jej notebook nemá, je uživatel odkázán s přehráváním videa pouze na displej či externí monitor, k televizi notebook nepřipojí.

Výstup na externí monitor však nabízí každý notebook bez výjimky, což je ve srovnání se stolními PC značné plus. Při zakoupení poměrně levných externích monitorů pak má uživatel možnost pracovat na dvou obrazovkách současně. U stolních PC tuto možnost nabízí pouze lepší grafické karty.

Pevné disky - 4200 versus 7200 otáček

Ačkoliv se rozdíl ve rychlosti otáčení může zdát být tristní, naštěstí pro notebookové disky se zde vysoký deficit částečně kompenzuje vyšší hustotou záznamu, kdy se čtecí hlava posouvá přes kratší vzdálenost, takže ve výsledku dosahují disky poměrně slušných výkonů. Přesto, běžný masový 2,5palcový disk notebooku se 4200 otáčkami se může poměřovat nanejvýš s 5400 otáčkovým stolním 3,5palcovým diskem. Existují již i rychlé 5400 a 7200 otáčkové 2,5palcové disky, ty jsou však poměrně drahé - a nad to vydávají poměrně hodně tepla, nehodí se tak do všech notebooků. Pozitivní je, že pevný disk je po paměti druhá nejsnáze rozšiřitelná součást notebooku. Oproti stolním PC je však nutno notebookový disk vyměnit, nelze jej prostě přidat.

Kapacitně zcela jasně vedou stolní disky, zatímco se notebooky ještě nedotkly hranice 100GB, stolní PC mohou nabídnout více než 250 GB na jednom disku, nemluvě o kombinaci vícero disků. Zatím zcela mimo možnosti notebooků je pak specialita pracovních stanic: disková pole pro zvýšení výkonu anebo bezpečnosti.

Optické mechaniky všeho druhu

Notebooky nabízí optické mechaniky ve stejných variantách jako stolní PC, vždy však pomalejší. Zatímco tak běžná CDROM v notebooku čte data 24rychlostně, u stolních PC není ani 52x problém. Podobná situace je u DVD-ROM mechanik, a ještě výrazněji se rychlostní deficit projevuje u zapisovacích a přepisovacích mechanik. Zatímco u stolních mechanik DVD-RW lze přepisovat až 8rychlostně, nejluxusněji vybavené notebooky zvládají maximálně 2,4x.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 10 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...