Toshiba Portégé R500

Toshiba Portégé R500 | foto: Jiří Zahrádka

Nejlehčí dvanáctipalcový notebook na světě poprvé v redakčním testu

  • 7
Toshiba Portégé R500 prošla zeštíhlovací kúrou a dnes váží neuvěřitelných 774 gramů bez optické mechaniky. Kolik stojí a jak je na tom se změnami v konfiguraci?

Toshibu jsme poprvé představili na podzim roku 2007 v tomto článku, podruhé se objevila ve velkém testu ultralehkých notebooků, ze kterého si odnesla titul Tip redakce. Třetí článek nebyl v plánu až do doby, než byla oficiálně představena nová verze s několika změnami.

Tou první a pro milovníky pokroku nejdůležitější změnou je instalace SSD uložišť místo zastaralých pevných disků. Kromě snížení hlučnosti se značně zvýšil i výkon sestavy, neboť SSD dosahuje daleko lepších výsledků při čtení dat. Dalším kladem je i snížená spotřeba, která se značně podílí na celkové výdrži notebooku.

Druhou změnou je absence optické mechaniky, ve spojení s SSD pak notebook snížil svou hmotnost na skvělých 774 gramů. Takové hodnoty dosahují například UMPC a R500 tak může být konkurentem i této kategorii počítačů, oproti které má navíc vyšší výkon.

Toshiba Portégé R500
Verze s ...

Toshiba Portégé R500
... a bez optické mechaniky


Výdrž při běhu na baterie je v nejlehčí konfiguraci omezena kapacitou baterie, která má pouze tři články a kapacitu 31,3 Wh (180 gramů). K dostání je i 6 článková baterie s kapacitou 63 Wh (308 gramů, celková hmotnost notebooku 902 gramů).

Jak dopadla novinka v nejdůležitějších parametrech - výkonu, výdrži a hlučnosti? Jako první srovnáme výkon pevného disku:

 Měřený údaj v HD Tachi  Původní verze s HDD  Nová verze s SSD
 Název uložiště  TOSHIBA MK1637GSX  SAMSUNG MCCOE64GQMPQ
 Kapacita [GB] 160 64
 Průměrná přístupová doba při čtení [ms]  17,9 0,3
 Průměrná rychlost při čtení [MB/s]  36,1 51,2

Z hlediska kapacity SSD zatím prohrává, pro zaměření notebooku je však 64 GB dostačující. V dalších případech novější verze drtivě poráží starší - k datům se dostanete daleko dříve (cca 60x), vyšší průměrná rychlost při čtení zase dokáže dokončit čtení dat o přibližně 42 % rychleji.

Díky tomu vzrostla odezva notebooku a celkový výkon, který program PCMark05 ohodnotil 2754 body. Oproti dříve naměřeným 1981 bodům je posun k lepším výsledkům značný, procentuálně si Toshiba polepšila o téměř 40 %.

Druhá tabulka pak ukazuje spotřebu notebooku v několika režimech a tím i přibližnou výdrž při běhu na baterie. Sloupeček Výdrž je udáván pro kapacitu baterie 31,3 Wh. Spotřeba není konstatní a různě se mění, vždy jsme tedy zaznamenali nejnižší hodnotu za určitý čas:

 Režim Napájecí profil Spotřeba  Poznámka  Výdrž
A) Min. podsvícení, žádná činnost, vypnuté sítě Úsporný režim   7,33 W  Bezhlučný běh  4h 15m
B) Min. podsvícení, žádná činnost, připojena Wi-Fi  Úsporný režim    8,1 W   3h 54m
C) Min. podsvícení, přehrávání MP3, připojena Wi-Fi  Úsporný režim    11,9 W Slyšitelný větráček  2h 36m
D) 1/2 podsvícení, přehrávání MP3, připojena Wi-Fi  Úsporný režim    13,49 W   2h 20m
E) Max. podsvícení, přehrávání MP3, připojena Wi-Fi Úsporný režim    16,39 W   1h 54m
F) Max. podsvícení, přehrávání MP3, připojena Wi-Fi  Rovnováha   18,46 W Hlučnější běh,
lepší odezva 
1h 40m
G) Max. podsvícení, vytížení proc. 80-100 %, Wi-Fi Vysoký výkon 23,56 W Rušivý, teplota proc.
až 75 °C
1h 20m

Co je na tabulce podstatné? I při nejnižší možné zátěži a maximální úspoře baterie notebook nemá výdrž 7 hodin, jak lze někdy při koupi vidět ve specifikaci pro tento model. Při vyšší kapacitě baterie (63 Wh, tzn. cca dvojnásobek) dosáhne maximálně 8,5 hodiny. V tomto režimu je však rozumná práce prakticky vyloučena. Z testu XP vs. Vista víme, že notebooky s Vistou vydrží méně při běhu na baterie, Toshiba však dodává pouze operační systém Vista a měření pod jiným OS by nebylo férové. Zájemci o XP budou muset downgradovat.

U řádků C až E je vytížení procesoru mezi 50 - 70 %, za které může především zapnutá vizualizace ve Windows Media Playeru. Hlučnost chlazení není rušivá a procesor má teplotu okolo 60 °C.

Druhý podstatný údaj vidíme až v řádku E, neboť tak můžeme srovnat jak moc změnilo SSD výdrž oproti variantě s pevným diskem. Stejnou metodou jsme otestovali i starší verzi s pevným diskem a notebook jsme nechali poctivě pracovat až do jeho vypnutí. Zatímco přibližná hodnota v tabulce činí 1 hodinu a 54 minut, v reálném testu skončila Toshiba s 1 hodinou a 46 minutami (výkyvy v zátěži, notebook se při 3 % kapacity baterie vypíná). Pokud čas přepočítáme pro vyšší kapacitu baterie, dojdeme k následujícímu číslu:

Původní verze s HDD Nová verze s SSD 
 3 hodiny a 7 minut 3 hodiny a 32 minut 

Rozdíl 25 minut je poměrně slušný, posun k vyšší úspornosti notebooků s SSD je viditelný. Při méně náročné práci bude rozdíl samozřejmě ještě vyšší a může být i přes hodinu. Jako hlavní klad lze však považovat spíše odezvu, rychlost a také nezpomalování práce při zaplnění kapacity. U pevných disků totiž stále platí, že čím více dat je na nich uloženo, tím pomalejší je průměrná přenosová rychlost při čtení a zápisu.

Závěr
Většina informací je v odkazovaných článcích, shrneme tedy to nejdůležitější z nové verze. Výkon i výdrž se podstatně zlepšily, cena od 52 000 Kč s daní za popisovaný model není oproti předpokladům nadsazená. Hlučnost je při úsporném napájecím profilu na velmi dobré úrovni, jako zápor lze považovat méně odolné provedení. Na cesty se tak vyplatí měkké pouzdro a láskyplné zacházení.

Toshiba Portégé R500


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit