MPEG4 disková kamera proti MiniDV videokamerám. Zvládne to?

  0:01aktualizováno  0:01
MiniDV formát versus MPEG4. Je digitální videokamera založená na MPEG4 kompresi se záznamem na pevný disk skutečnou konkurencí pro domácí DV kamery s páskou a MJPEG kompresí? Jak si stojí v poměru kvality a přiměřené ceny? Stojí za to počkat na diskové MPEG4 videokamery?

MiniDV video versus MPEG4 kamery s pevným diskem

Zkusme se na Samsung ITCAM-7 představený v dnešním preview podívat pod zorným úhlem domácího použití. Je digitální videokamera založená na MPEG4 kompresi se záznamem na pevný disk skutečnou konkurencí pro domácí DV kamery? Vylučme nyní nedigitální analogové kamery, které nejsou příliš vhodné pro uchování záznamu vzhledem k nízké kvalitě nahrávaných filmů. Zaměřme se na skutečnou konkurenci, se kterou se Samsung bude muset poměřovat, a tou jsou digitální videokamery s MiniDV páskami:

 • 1. Rozlišení

  640 x 480 je nižší rozlišení nežli nabízí MiniDV kamery - pro ně je standardem 720 x 576 bodů. Z toho vychází fyzický počet pixelů Samsungu 307.200 oproti 414.720 efektivním pixelům u DV kamer. Z relativně malého optického rozdílu mezi oběma rozlišeními vychází u Samsungu o třetinu nižší počet skutečných bodů nahrávky...

 • 2. Záznam

  DV formát si vzhledem k vysoké kapacitě pásky vystačí s nižší, méně efektivní kompresí (DV komprese - MJPEG). Samsung spoléhá na modernější, ale na komprimační výkon centrální jednotky podstatně náročnější MPEG4 postup.

  Teoreticky by nižší komprese mohla znamenat i vyšší kvalitu uložených dat, ale záleží jak agresivní přístup Samsung zvolil při volbě kvality MPEG4 (podobně jako u fotografií lze zvolit stupně komprese, s volbou mezi kvalitou a velikostí nahrávky).

  Zde tedy finální posouzení vyvodit nemůžeme, nanejvýš zkusit kvalifikovaný odhad: 1.500 megabajtů / 66 minutami / 60 sekundami * 8 bitů nám dá za výsledek datový tok o rychlosti 3 megabitů za sekundu. MiniDV videokamery zvládají o třetinu vyšší množství dat při 25 megabitech za sekundu. Při stejném VGA rozlišení by pak vycházelo 18,75 vs. 3 Mbit/s.

  To by mohlo odpovídat cca relacím známým z poměrů DivX a DV videonahrávek - DV sice dá pro fajnšmekry viditelný rozdíl v kvalitě, nicméně DivX (varianta na bázi MPEG4) stále nabízí dostatečnou kvalitu. Podobně by se mohly poměřovat nahrávky Samsungu a MiniDV videokamer.

 • 3. Obrazová frekvence

  Při 30 snímcích za sekundu vychází Samsung jako jasný vítěz, oproti MiniDV záznamu v PAL normě s 25 snímky za sekundu nabízí podstatnou výhodu. Zřejmým výsledkem by měl být o něco stabilnější obraz.

 • 4. Rozhraní

  Podle našeho názoru jedna z největších výhod Samsungu. Přehrávání záznamu z běžných MiniDV kamer je útrpný proces, protože kamera posílá data počítači v tempu 25 Mbit/s po FireWire rozhraní, což generuje každou sekundou cca 4 MB dat. Proces nelze urychlit, protože by došlo k výpadkům dat - a tím deformaci až úplné ztrátě obrazu (podobně jako při zápisu CD-R či přehrávání CD na diskmanu bez vyrovnávací paměti).

  Přehrání jedné hodiny záznamu tak zabere přesně jednu hodinu přehrávání dat do počítače, bez možnosti výrazného urychlení (4 MB/s jsou tak akorát zvladatelné bez výpadků, více není příliš reálné bez nasazení drahých diskových polí, apod.).

  Oproti tomu Samsung nabízí pět minut na hodinu záznamu - to je výsledek, který MiniDV kamery prostě nemají šanci napodobit. Integrace USB 2.0 místo FireWire dává najevo směřování této kamery. Má oslovit především vlastníky počítačů, oproti profesionálnějším MiniDV kamerám, které s FireWire míří do poloprofesionální HiFi oblasti.

 • 5. Médium

  Jeden a půl gigabajtovému disku Samsungu bychom se rádi podívali na zoubek - zatím nikdo neoznámil disk s takovými rozměry, jaké má videokamera Samsungu a největší obdobný disk je MicroDrive od IBM, který však nabízí pouze 1 GB. Takže nám tu někde něco "nehraje", Samsung vytáhl své eso z firemního rukávu - použil disk, který nikdo jiný nenabízí a nemá k němu přístup.

  Oproti páskám je zde otázka, nakolik vydrží nárazy a běžné pracovní prostředí videokamer, s vibracemi, nošením po kapsách, atd. Ve vypnutém stavu zřejmě vydrží ledacos, při provozu si jej snad majitel bude hledět více... Přesto, páska zde má jednoznačně výhodu, na otřesy a nárazy je daleko méně citlivá nežli precizní hlavičky disku pohybující se jen na vlas od povrchu mikroploten.

 • 6. CCD senzor a rozlišení čipu

  350 tisíc obrazových prvků snímacího senzoru je výsměch v době, kdy jsou k dispozici prvky s daleko vyšším rozlišením za babku. I levné DV kamery nabízí s 800 tisíci prvky více jak dvojnásobek. Trpět tímto omezením bude především digitální stabilizace obrazu (o které Samsung v materiálech nemluví, že by náhoda?!) a kvalita výsledného filmu, protože kamera nebude moci optimalizovat obraz na základě většího počtu pixelů - s reálným rozlišením kolem 300 tisíc pixelů jí zbývá pouze 50 tisíc pixelů "do rezervy".

Shrnutí

Nové digitální kamkordéry určitě změní náhled na videokamery, snad se také přiblíží v cenách více hranici 15 a později 10 tisíc korun. Pokud by se však cena Samsungu měla pohybovat zpočátku výše než maximálně do 30 tisíc Kč, je velice těžké říci, kde jsou vlastně jeho výhody oproti zažitým, kvalitnějším produktům v MiniDV oblasti.

 

Nejčtenější

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Do Česka míří nová značka notebooků. Huawei uvede hned tři modely

Do Česka míří notebooky čínské firmy Huawei.

Dva notebooky z loňské edice a zatím jediný letošní model. To bude startovací nabídka společnosti Huawei, která se v...

Najdete na iDNES.cz