Dotykový monitor s OS Android Acer DA220HQL

Dotykový monitor s OS Android Acer DA220HQL | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

První dojmy: monitor s Androidem někdy dokáže zastoupit počítač

  • 23
Vyzkoušeli jsme první vzorek dotykového monitoru s operačním systémem Android od Aceru. Můžete na něm číst zprávy, dívat se na videa, telefonovat přes Skype a když přes HDMI připojíte počítač, stane se z něj Full HD monitor.

Je to dotykový FullHD monitor s VA panelem o úhlopříčce 22 palců a poměrem stran 16:9. Ale je to také all-in-one počítač s dvoujádrovým ARM v7 procesorem Texas Instruments OMAP 4428 a operačním systémem Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich.

A není to nešikovná kombinace. Na samotném monitoru můžete prohlížet webové stránky, koukat na videa a využívat aplikace z obchodu Google Play. Bez spouštění počítače. Ten úsporný v monitoru je totiž vždy spuštěný a stále připravený.

Monitor jsme v ČR vyzkoušeli jako první. Byl to předprodukční vzorek, první kus, který do České republiky dorazil. A jak platí u všech předprodukčních vzorků, jejich funkčnost nemusí být stoprocentní. V případě DA220HQL to byla hůře fungující dotyková vrstva.

Jako monitor

Po připojení k počítači se chová jako klasický dotykový monitor. Zobrazuje širokoúhlý obraz v rozlišení 1 920 × 1 080 obrazových bodů a ačkoli má lesklý povrch, není to s odlesky tak hrozné. Možnosti nastavení monitoru jsou velmi spartánské, k dispozici je jen jas, kontrast a hlasitost. A i k té se musíte proklikat skrze OSD menu, což není nejpraktičtější.

Monitor lze sklopit skoro naplacato. To je pro ovládání dotykem a některé hry velmi příjemné.

Dotyková vrstva funguje i v režimu monitoru. Po připojení počítače s Windows 8 jsme mohli systém ovládat až dvěma současnými dotyky. Jak jsme se zmínili v úvodu, dotyková vrstva nepracovala u předprodukčního vzorku korektně, takže s hodnocením dotyku počkáme až na "ostrý kus".

Monitor je po připojení počítače vybaven pouze miniHDMI konektorem, kabel s klasickým velkým HDMI na opačné straně je přibalen. V balení najdete i USB kabel, kterým monitor připojíte kvůli přenosu povelů z dotykové vrstvy a také pro připojení dvouportového USB rozbočovače. Vše bohužel jen USB 2.0.

Mezi režimem počítače a monitoru přepínáte v OSD menu.

Jako androidí počítač

Konfigurací připomíná monitor spíše starší tablet, než all-in-one počítač. Vše totiž pohání dvoujádrový ARM procesor sedmé generace OMAP 4428 od Texas Instruments, který je taktovaný na 1 GHz. Výrobce o jeho existenci na svých stránkách mlčí a podle všeho jej využívají jen chytré monitory (mimo Aceru ještě ViewSonic VSD220). Předpokládáme, že jde o modifikaci OMAP 4430, který najdete například v tabletech Kindle Fire, Toshiba AT-200, případně chytrých telefonech LG Optimus 3D či Motorola Atrix 2. O grafický výkon se stará čip PowerVR SGX 540.

Dotykový monitor s OS Android Acer DA220HQL
Dotykový monitor s OS Android Acer DA220HQL

Dva USB porty pro připojení periferií: USB konektor pro připojení k počítači a sluchátkový výstup

Acer DA220HQL
Acer DA220HQL

Mimo wi-fi a Bluetooth má počítač i LAN port, miniHDMi konektor a čtečku microSDHC karet.

Výkon jsme změřili pomocí benchmarku SunSpider 0.9.1. Výsledek nás nepřekvapil, ale ani příliš nepotěšil. Monitor test splnil s průměrným časem 2 556,3 ms. Pro srovnání, starý iPad druhé generace dosáhl času kolen 2 100 ms, Samsung Galaxy Tab 2 10" kolem 2 200 ms, ale třeba novější Samsung Galaxy Note 10.1 jen kolem 1 200 ms.

Systém má podle výrobce k dispozici 1GB operační paměti, ale podle System Info jen 662 MB. Podobně se liší i vnitřní úložný prostor. Ve specifikaci je řeč o 8 GB, podle System Info je to jen 5,5 GB. I to však může být limit předprodukčního vzorku.

Úložný prostor můžete rozšířit o microSDHC kartu s kapacitou až 32 GB. Nad displejem je také 1,2MPix kamera (funguje jen v režimu tablet) a mikrofon. Zvuk slyšíte z vestavěných reproduktorů, nebo sluchátkového výstupu.

Kolem displeje je vystouplý rámeček, což není úplně nejšikovnější ani u Androidu a už vůbec ne u Windows 8. Menu se z krajů obrazovky spíše vydloubávají.

Velké sklopení displeje považujeme za praktické, stejně jako otvor v opěrce, kterým provlečete kabely.

Výhrady máme k operačnímu systému, verze 4.1 Jelly Bean by mu slušela určitě více. Především proto, že je lépe přizpůsobena pro displeje s větším rozlišením. Na to si musíte dát pozor i v obchodu s aplikacemi Google Play. Některé vypadají na Full HD displeji s úhlopříčkou 22 palců hodně špatně. Dalším limitem, především u her, je nepřítomnost pohybových senzorů, se kterými některé aplikace pracují. Ale to samozřejmě není výtka, těžko by někdo závodil s pětikilovým monitorem v ruce.

Závěr

Pokud výrobce doladí dotykové ovládání, bude DA220HQL docela šikovným společníkem. Spoustu věcí totiž zařídíte, aniž byste museli spouštět počítač. Monitor se hodí třeba i do kuchyně na čtení receptů. Videa přehraje ze sítě i vnitřního úložiště (například v MX Playeru), ale ani 720p videa nepřehrál plynule. Ve standardním rozlišení je vše v pořádku.

Cenu výrobce nastavil docela rozumně, za crossover monitoru s tabletem dáte 8 690 Kč.