Debian GNU Linux je pravděpodobně největší distribucí Linuxu vůbec.Obsahuje více než 3000 programů a je vyvíjen čistě jako distribuce nekomerčníněkolika stovkami dobrovolníků z celého světa. Díky tomu ovlivnění jejíhovývoje například ve vztahu k národnímu prostředí záleží na aktivitě aschopnostech každého, kdo má chuť se připojit. Jedním z nejdůležitějšíchvývojových cílů je stabilita, na kterou je kladen velký důraz. Novéverze nevychází tak často jako třeba RedHat Linux a jejich vývoj je dlouhý.Z jistého pohledu může být výhodou to, že tato distribuce není hnána potřebamiobchodníků, zejména pokud jde o termíny. Ve spojení s požadavkem nastabilitu se tak dá říci, že nová verze vyjde "někdy nebo případněnikdy". Dokud není dosaženo stability a neproběhne řádné otestování,je distribuce považována ze nestabilní a je chápána jako vývojářská záležitost.Uživatelé se mohou rozhodnout, zda jim to bude nebo nebude vadit. Pokud ano,mají k dispozici poslední stabilní verzi. Tou je v tuto chvíli Debian Linux2.2r2 vydaný 5.prosince loňského roku. Už vzhledem k počtu lidí, kteříse na této distribuci podílejí, patří tato k nejlépe otestovanýmdistribucím vůbec.
Na druhou stranu díky jisté konzervativnosti je její instalace značněobtížnější než u ostatních distribucí. Nedá se říci, že bylanezvládnutelná. To ne, ale přesto si myslím ,že většina lidí má napříklado instalačním programu značně jiné představy. Svou podstatou je Debian GNULinux jednou z nejvhodnějších distribucí pro serverové použití.
Více informací o Debianu naleznete na www.debian.org.
Slackware
Zvláštní to slovo. Slackware bylo kdysi velice rozšířenou distribucí apro mnoho lidí to byla úplně první distribuce Linuxu, s níž se setkali.Dnes však její význam upadá. Dílem proto, že vývoj ostatních distribucíoproti Slackware kráčí mílovými kroky, dílem proto, že ve Slackware jsouv podstatě jen omezené nástroje pro správu softwaru, které by měly nějakvážněji konkurovat rpm RedHatu nebo deb z Debianu. Svou rolijistě hraje i skutečnost, že vývoj této distribuce se na čas jakobyzastavil a také to, že většina uživatelů přešla převážně nakonkurenční RedHat Linux. Slackware patří k těm "větším"distribucím a obsahuje řadu běžných programů. Obsahuje i podporuknihoven glibc. Jejími uživateli budou zřejmě převážně ti, kdoSlackware používají již dlouhou dobu. Příliv nových uživatelů pro tutodistribuci bohužel bude zřejmě velice malý.
Na Slackware lze demonstrovat, jak nelze v Linuxu podceňovat vývoj. Pozdržíte-li,byť i na chvíli, sebepopulárnější distribuci, objeví se možná ještěrychleji několik nových, které ji spolehlivě "převálcují".
Slackware Linux najdete na adrese www.slackware.com.
Příště si povíme o u nás poměrně rozšířené distribuci - německémSuSE a zmíníme se i o Caldeře.