Jeden z notebooků společnosti Lenovo R61

Jeden z notebooků společnosti Lenovo R61 | foto: Lenovo

Linux proniká na další notebooky. Tentokrát ho nabídne Lenovo

  • 23
Stále více velkých výrobců přenosných počítačů začíná nabízet alternativu ke stále dominantnímu OS Windows. Nově tento krok oznámilo Lenovo, které se dohodlo s firmou Novel, výrobcem linuxové distribuce SuSE.

Čínská Lenovo Group, třetí největší výrobce osobních počítačů na světě, začne prodávat laptopy s operačním systémem Linux místo Windows. Uživatel si tak koupí počítač s nastaveným softwarem od firmy Novell místo od gigantu Microsoft. Čínská společnost dnes oznámila, že laptopy s Linuxem začne prodávat v posledním čtvrtletí roku řadovým i podnikovým zákazníkům.

Lenovo s informací přišla na každoroční konferenci LinuxWorld, na níž se tento týden scházejí v San Francisku manažeři firem z informačních technologií. Linux byl v poslední dekádě jedním z nejrychleji rostoucích typů softwaru pro servery a další výkonné podnikové počítače.

Samotný Microsoft loni s Novellem uzavřel obchodní dohodu o společném vývoji softwaru pro servery a prodává také produkty od Novellu. Oba partneři se navíc dohodli na vzájemné patentové ochraně svých programů.

Výrobci osobních počítačů nebývali ochotni přijmout Linux, situace se ale začíná měnit. V květnu začal Dell, druhý největší výrobce PC, prodávat americkým zákazníkům tři modely počítačů s nastavenou jinou verzí Linuxu, a to od neziskové skupiny Ubuntu.

Generální ředitel firmy Michael Dell předtím vyzval uživatele, aby se k novinkám vyjádřili na internetových stránkách podniku. Počítače s Linuxem pak zastínily vše ostatní.

Zakladatel Ubuntu Mark Shuttleworth minulý měsíc oznámil, že by Dell mohl řadu s Linuxem rozšířit. Shuttleworth řídí soukromou firmu Canonical, která se živí údržbou softwaru Ubuntu. Manažer dodal, že o instalaci Ubuntu do počítačů před jejich prodejem jedná s dalšími výrobci PC, napsala agentura Reuters.

Linux je nejrozšířenějším softwarem s otevřeným zdrojovým kódem. Na rozdíl od operačního systému Windows, jehož vlastnická práva si Microsoft hájí, dovolují programy s volným kódem jeho uživatelům se o tento kód podělit a programy modifikovat. Tyto programy jsou volně přístupné a nic nestojí.