Kupte si pracovní stanici Gericom v supermarketu Plus za 1.399 euro

  0:01aktualizováno  0:01
Ego GT 1780 je výkonná alternativa ke stolnímu počítači - a současně také odolný notebook, s nímž řetězec Plus míní pokořit konkurenci. Namísto levných potravin dostanete levný výkon: ATI X800 alias Radeon 9800, Pentium M 735, 512 MB paměti a 15palcový displej s 1400 x 1050 body. Za méně než 1400 euro to není špatné.

Libo čokoládu nebo Pentium M?

Odolný, výkonný a dostupný - v supermarketech už se neprodávají jen vyloženě výprodejové konfigurace. Poslední útok řetězce Aldi s notebookem Medion MD95400 zřejmě neudělal na konkurenci dojem. Plus usoudil, že je třeba nabídnout zákazníkům extratřídu - alespoň co se výkonu týče.

A notebook, který Plus zvolil, jej má na rozdávání. Procesor Pentium M pochází z nejnovější řady Dothan, chlubí se 2 MB vyrovnávací paměti a rozumným taktem 1,7 GHz. Stejně potěšeni mohou být vlastníci nového notebooku z čipové sady i855PM - díky samostatné grafice má sada dostatek výkonu pro to, co je podstatné: být prostředníkem se zbytkem světa. A do třetice, vzhledem k půl gigabajtu operační paměti tento notebook si na omezení příliš stěžovat nemůže.

Co však novopečené vlastníky tohoto notebooku potěší daleko nejvíce, je grafický čip - ATI Mobility Radeon 9800 je postaven na jádru X800, spoléhá se na 128 MB vlastní dedikované videopaměti - a splňuje tak nároky i těch téměř nejnáročnějších hráčů. Totéž lze říci o displeji - má úhlopříčku 15 palců a rozlišení 1.400 x 1.050 bodů alias SXGA+. To z něj dělá hodnotnou konkurenci pro mírně levnější notebook řetězce Aldi - tam notebook nabízí rozlišení "pouze" 1280 x 800 bodů, navíc v širokoúhlém formátu, který nevyhovuje každému.

80 GB disk s rychlostí 5400 otáček za minutu má svůj zálohovací protějšek v dvouvrstvé multiformátové přepisovací mechanice DVD. Zapisuje s osminásobnou rychlostí, přepisuje čtyřnásobnou a dvě vrstvy zvládá stále ještě alespoň 2,4násobkem základní rychlosti. CD zapisuje 24násobkem a přepisuje 16násobkem běžné rychlosti zvukových CD. Do třetice paměťových médií je zde ještě integrována čtečka karet - ta zvládá pouze čtyři hlavní formáty médií, s dalšími adaptéry ji však lze označit za 8, případně i 10 v 1. Gericom zde výjimečně zůstává konzervativní, čtečku karet MMC, SD, Memory Stick a SmartMedia označuje ji "4 v 1".

U rozhraní je Gericom podobně bohatě vybaven: za své peníze zákazník v supermarketu dostane jak VGA výstup, tak televizní výstup (u Aldi je k dispozici pouze DVI výstup s redukcí na VGA), bezdrátový adaptér WLAN (802.11b/g), síť 10/100 Mbit/s, faxmodem 56k, slot PCMCIA typ II, 3x USB 2.0, Firewire 400, paralelní port a konektory zvuku. O 100 euro levnější Aldi zde může konkurovat lépe vybaveným notebookem díky infračervenému rozhraní, Bluetooth a digitálnímu zvuku.

Podle testů z Internetu má notebook vydržet při plné zátěži něco málo přes dvě hodiny provozu, ačkoliv výrobce slibuje s dodávaným osmičlánkovým akumulátorem až 4 hodiny (bude zřejmě hodně záležet na nastavení úspor spotřeby procesoru a grafiky). Také není úplně nejtišší - při lehkém zatížení byl těsně pod hranicí 30 db, při plném výkonu se dostával k 32 decibelům.

Výhodou má být u 330 x 280 x 37 milimetrů velkého notebooku jeho odolné víko displeje - má vydržet bez újmy poškrábání a chránit při běžném používání notebook o něco více než je standardem. K notebooku je dodáván i softwarový balíček složený ze systému Windows XP Home, multimediálních aplikací Cyberlink DVD Solution 3, PowerDVD, PowerDirector, PowerProducer, Power2Go a MediaShow, navíc je tu i DivX Pro. S pomocným prográmkem Phoenix Recover Pro má být v případě problémů možné snadno a rychle obnovit počítač ze zálohy do provozuschopného stavu.

Plus prodává tento notebook Gericom Ego GT 1780 přes svůj internetový obchod za 1.399 euro. Aldi bude prodávat svůj odlehčený notebook od 23. února 2005 o 100 euro levněji, ovšem se zmíněnou nevýhodou horšího displeje a menšího výkonu 3D.

Komentář redakce

Škoda, že se nelze těšit v dohledné době na podobně nemilosrdné bitvy - notebooky se pomalu propracovávají do oddělení elektro velkých hypermarketů, avšak skutečně masovým zbožím se ještě nestaly. Supermarkety v Německu nakupují ve velkém a ve velkém prodávají, za ceny, které jsou zajímavé. Sice lze notebook koupit i za dvou třetinovou cenu, ale při pohledu na specifikace se téměř tají dech. Stejnými rysy se ještě před čtvrt rokem vyznačovaly nejvýkonnější pracovní stanice.

Skeptik sice namítne, že se víceméně jedná o výprodej nejlepších komponent, jenže minulé generace - a bude mít pravdu. Nicméně nová čipová sada Sonoma v našich testech neukázala výrazně vyšší výkon než starší i915 - a Pentium M na 2 GHz je stále ještě hodně drahé, stejně jako nejnovější čipy nVidia či ATI na sběrnici PCI Express, která u současných grafik nenabízí příliš reálných výhod oproti starší sběrnici AGP. A totéž lze říci o srovnání pamětí DDR a DDR2 - zatím se výrazný rozdíl neukázal. Kdo se tak smíří s vyšší střední třídou namísto toho nejlepšího, ušetří více než polovinu - a nejlevnější notebooky s nesrovnatelně horším vybavením jsou už "jen" o třetinu dostupnější. Z našeho pohledu se zdá, že Plus a Gericom, případně o malinko levnější Aldi a Medion, nalezli vhodný kompromis pro většinu uživatelů, kteří nechtějí investovat do notebooku příliš - a současně ani nechtějí zakoupit nejlevnější "šunt".

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Najdete na iDNES.cz