Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo z koho? 4,5 GHz versus 5 GHz - Intel proti IBM v nových procesorech

  0:01
Intel oznámil rychlosti až 4,5 GHz pro řadu Pentium D na 65 nanometrech - a IBM na sebe nedalo dlouho čekat. IBM Power6 procesor má dosáhnout 5 GHz - a přesto být výrazně úspornější než současná generace. Na konferenci ISSCC 2006 tak oba koncerny uvedly své vlajkové lodě na budoucí bojiště - s čím bude kontrovat AMD?

Intel: skok na 65 nanometrů umožní vyšší takty až 9 GHz

Intel se nadále i při použití 65 nanometrové technologie drží současných řad Pentium 4, Pentium D a Extreme Edition své osvědčené architektury Netburst. Ta se však v podstatných částech jednotlivých čipů dočká výrazných inovací - některé obvody tak poběží na rychlostech blízkých 10 GHz.

Na konferenci International Solid-State Circuits Conference 2006 (ISSCC) předvedl Intel, že je možné teoreticky dosáhnout výrazně vyšších taktů než jaké dnes umožňují aktuální verze z řad Pentium 4. Logika nových procesorů založených na 65 nanometrech má umožňovat pro nejpodstatnější části čipu výrazný nárůst rychlosti.

V rámci architektury Netburst pracují dvě podstatné jednotky - ALU (Arithmetic Logic Unit) a AGU (Address Generation Unit) - obecně s dvojnásobnou rychlostí oproti zbývajícím částem čipu Pentium 4/D/EE. Právě tyto části by měly v nových procesorech zvládat takt až 9 GHz a tak - při provozním napětí 1,3 Voltu a teplotě 70 stupňů Celsia - dosáhnout frekvenci až 4,5 GHz pro zbylé části čipu, tj. celý procesor. Zatím je však podobné odvozování spíše teoretické, protože otestovány byly zatím pouze jmenované dvě jednotky na vyšší rychlosti, ne celý čip.

Zda a kdy se podobně vysoko taktované procesory objeví na trhu se zatím Intel nepochlubil. Zatím nejrychlejšími současnými procesory jsou modely Pentium 4 661 s 3,6 GHz jádrem v architektuře 65 nanometrů - a s 90 nanometry Pentium 4 672 s 3,8 GHz. Zdá se tedy, že v již takřka pohřbené architektuře Netburst stále ještě tepe život - a to ve velmi vysokém tempu. Současně je však nutno zmínit, že při podobné provozní teplotě bude klást procesor zřejmě značné nároky na chlazení - a ke slovu přijdou i technologie pro úsporu energie v době nečinnosti či nevytíženosti procesoru.

IBM plánuje procesory Power6 s více než 5 GHz

Ačkoliv již neprodává vlastní sestavy, IBM nadále vyrábí velmi výkonné čipy - na výstavě ISSCC si nechalo nahlédnout pod pokličku a poodhalilo budoucnost svých aktuálních a částečně i vývojových procesorových řad. Procesory Power6 tak mají zcela jistě dosáhnout taktu výrazně přes 5 GHz, zatímco Power5+ zatím musí udržet trh na podstatně nižších frekvencích do doby příchodu nového šampióna.

IBM chce dosáhnout vysokých taktů u nové řady výrazně vylepšeným centrálním řízením taktu jednotlivých komponent - pouze díky tomu je možné dosáhnout rychlosti přes 5 GHz, při současném zachování možnosti upravovat rychlost pracovního cyklu během provozu. Každé jádro má mít svou vlastní (osmicestnou asociativní) vyrovnávací paměť o velikosti 64 KB, která se skládá ze čtyř 16KB SRAM jednotek a 2 prediktivních makro částí. Tato část čipu by měla být schopna dosahovat taktu až 5,6 GHz.

Oproti tomu pouze na 4 GHz běžící výpočetní jednotka v plovoucí čárce (FPU) má být vybavena pro maximální rychlost jen jednoúrovňovou pipeline pro zpracování výpočetních operací s jednoduchou přesností (single precision) a sedmiúrovňovou pipeline pro operace s dvojitou přesností - většina výpočtů s touto přesností má končit již na šesté úrovni, sedmá tak má být využívána pouze velmi zřídka.

65 nanometrové procesory Power6 si najdou svou cestu do počítačů až v roce 2007 - jejich potenciální uživatelé tak budou muset vzít za vděk pouze aktuální architekturou Power5+. Ta nyní dosahuje "pouze" 2,2 GHz - a "teprve" koncem roku 2006 by se měla dotknout hranice 3 GHZ. S procesory Power6 tak má přijít velmi výrazný nárůst v taktu - ale přesto mají být nové procesory dle sdělení IBM úspornější než ty ze současné generace. Žel, IBM již nesděluje, jak chce tohoto bezmála inženýrského zázraku dosáhnout.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 9 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...