Hodinky budoucnosti - á la Microsoft, s přístupem na Internet

  0:01aktualizováno  0:01
Hodinky opět v kurzu? Microsoft začíná dodávat "chytré" hodinky, které umějí přijímat zprávy ve stylu SMS, libovolné novinky ze světa i z domova, kurzy akcií, předpovědi počasí nebo dopravní informace. Skvělá zpráva, konečně to hodinky dotáhnou ve funkčnosti na mobily, a při své velikosti ještě dále. Chyták? Nové hodinky potřebují svou vlastní síť. Ale rozhodně nevypadají špatně. Že by nová konkurence pro mobily?

Kdysi to byly hodinky, které uštědřily ránu kapesním chronometrům. S příchodem mobilních telefonů a digitálních diářů se doba obrátila ve prospěch kapes a hodinky jako příliš jednostranné zařízení zmizely z mnoha zápěstí. Microsoft a výrobci spotřební elektroniky se možná zaslouží o návrat podstatně vylepšených hodinek, tentokrát s kompletní komunikační centrálou. My těmto minizázrakům SMS éry mnoho šancí nedáváme.

Na proslovu při příležitosti zahájení CES veletrhu v Las Vegas představil Bill Gates, šéfarchitekt vývoje softwaru u Microsoftu (ale toho známe asi všichni:-)), novou technologii, která by se měla stát brzy stejně běžnou a nenápadnou jako dříve hodinky. Prostě běžná součást našeho dne, bez toho, abychom si jí všímali, vyjma skutečného momentu použití - a jen pro tu chvíli, bez znalosti technického pozadí...

My se naopak na technické detaily podíváme blíže. SPOT aneb Smart Personal Objects Technology má být opět jedna všeobjímající technologie (nic menšího už u Microsoftu nevedou), která nabídne i hodinkám a jiným drobným zařízením konektivitu takřka na úrovni stolního PC.

Díky této technologii se změní malé hodinky ve skutečnou komunikační centrálu, se vším potřebným pro okamžité a bezprostřední nasazení. Pokud se mohu sázet, pro příjem zpráv a jejich bezproblémové čtení jsou hodinky přinejmenším stejně vhodné jako mobilní telefon. Microsoft si od této technologie slibuje především proniknutí na trh hodinek a dalších malých, prozatím převážně mechanických pomocníků. (I z malé ceny se mohou sypat do kasičky pěkná procenta. A alespoň zpočátku nebudou inteligentní hodinky levné. :-))

SPOT hodinky přijímají bezdrátově textové zprávy všeho druhu - od osobních vzkazů ne nepodobných SMS zprávám, přes libovolné nastavené, objednané zprávy z oblasti sportu, akciových trhů, předpovědí počasí, dopravních informací, i zcela běžné zprávy z tisku. Prakticky skutečně cokoliv, co dnes zvládne přijmout mobilní telefon v podobě SMS. Stejně jako u mobilního telefonu, při přijmutí zprávy můžete být decentně upozorněni vibrováním. Již méně zajímavá, ale nepochybně užitečná, je funkce automatické kontroly času podle atomových hodin a přizpůsobení se časovým zónám - ve skutečnosti tak vlastně hodinky ani nemusí být hodinkami, spíše jen přijímačem signálu. Podobně jako u displejů mobilních telefonů můžete si volit různé šetřiče obrazovky a vzhled ovládacích prvků (skins), na displeji s maximálním rozlišením 96 x 120 bodů.

Ve spolupráci s National Semiconductor vyvinul kompaktní čipovou sadu, která je postavena na ARM7 procesoru, dále na malé RAM paměti, aplikacích v ROM paměti a miniaturním radiopřijímači, přičemž byl pochopitelně kladen důraz na co nejnižší spotřebu, co nejnižší cenu a minimální potřebu prostoru. A ačkoliv se tím chlubí, současně Microsoft mlčí o čemkoliv, co by mohlo naznačit, jak dlouho hodinky mají vydržet "na příjmu" nebo kolik by mohly stát.

Tento komunikační minizázrak je umožněn přenosem DirectBand, který je vyvinut ve spolupráci s SCA Data Systems. Podobně jako u SMS je zde potřebná samostatná, nosná síť, kterou pro Microsoft ve všech větších městech a 100 největších aglomeracích USA (a ve 14 kanadských) vystaví velké telekomunikační koncerny.

Opravdová otázka je, zda je toto potřeba - ve chvíli, kdy si s sebou nosíme mobil, by více smyslu dávalo propojení mobilu a hodinek, například přes Bluetooth, nicméně Microsoft se evidentně snaží nahlodat telefonní impérium, zatím tak vzdorné jeho nápadům a "invencím", ze všech stran.

Nicméně, výrobci ochotní investovat se vždy najdou (otázkou je, nakolik je Microsoft dotuje, alespoň zpočátku, levnou technologií, aby se "předvedli"). Fossil, Suunto a Citizen již mají připraveny své kandidáty pro mobilní hodinkovou sít (Watch Messaging Network alias MS WMN - náš návrh na název sítě :-)). Pravda, hodinky nevypadají špatně a možná bychom se nebránili vrátit se zpět k jejich nošení.

Budovat však pouze pro hodinky samostatnou síť, to je nápad hodný Microsoftu. Možná proto se drží amerického kontinentu, kde lidé spíše přijdou na chuť pasivní jednocestné komunikaci, kdy budou pouze "konzumenty" zasílaných zpráv. Evropa je zřejmě již příliš hodně pod vlivem mobilních telefonů a podobné hodinky by sice zaujaly, ale vzhledem k potřebě rozsáhlých investic do podpůrné infrastruktury je jejich levné rozšíření značně nepravděpodobné.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Najdete na iDNES.cz