Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Dá se koupit kvalitní notebook pod 15 tisíc? Těžko!

  2:01
S jakými notebooky s cenou kolem 15 tisíc se můžete potkat na českém trhu? Vyplatí se o nich uvažovat? S minimálním vybavením, není lepší připlatit - a co za ty peníze vůbec dostanu? Na tyto otázky se pokusíme najít odpověď v dnešním přehledu trhu nejlevnějších notebooků.

Zadání: levný notebook pro základní požadavky

Po letech přichází pomalu čas, uvažovat o náhradě - notebook s procesorem i386SX a legenda jménem T602 již přeci jen nepatří ke standardu doby. Ale problém, co místo něj? Výhodou tohoto notebooku byla jeho nízká hodnota - přeci jen, o takový kus funkčního muzea se ani zloději již příliš nezajímají a tak jej člověk v autě nechává s větším klidem (i tak však pokud možno mimo dohled - rozbité sklo a oprava může být pěkně drahá, i když sám notebook možná již ne). Takže, cíl je jasný - pokud možno levný notebook jako náhrada starého klasika. Vydáváme se hledat do obchodů i na Internet.

Za lifestyle fotografie - poděkování Fujitsu SiemensNotebooky urazily pořádný kus cesty, podobně jako další elektronika - masovost se nedá zastavit. Před pár lety zněla teorie, že notebook bude levnější než stolní PC, jako neuvěřitelná až šílená. Stav dnes jako by tomu téměř napovídal - díky integraci by nakonec i mohla skutečně vyjít sestava levněji: nespotřebuje se na výrobu notebooku nakonec méně materiálu a neobsahuje podobné komponenty jako stolní PC? Prakticky, až na akumulátor, ano...

...kolik je však z tohoto realitou? Za kolik lze skutečně koupit levné přenosné PC na českém trhu? A stojí skutečně takové PC za ty peníze? Klíčovým parametrem zde bude cena - nastavená na 15 tisíc Kč bez DPH a samozřejmě i nižší. V dalších odstavcích naleznete notebooky, které jsme namátkově nalezli - a střídmé srovnání jejich schopností, společných výhod a nevýhod.

Kupodivu, i v této cenové relaci už se potkáme se známými značkami - či možná ještě spíše právě s nimi. Zatímco dříve patřily některé společnosti zcela jasně do vyšší cenové třídy, nyní se již i některé z těchto společností pouští neohroženě do pole sestav s malým vybavením a nízkou cenou. Acer tuto kategorii prakticky založil - a Hewlett Packard mu v ní nyní úspěšně sekunduje. K pelotonu se přidávají i značky Umax či Asus, nelze též zapomenout na agresivní Fujitsu Siemens či méně známé Prestigio nebo noname značky jako Patriot z Electroworldu, případně zatím trh jen testující distributory jako je Medion.

Acer jako typický reprezentant

Acer TravelMate řada 241x je typickým zástupcem v této kategorii. Řada 2413 se bez cenových přívažků obejde - chybí zde Windows, WLAN, i lepší akumulátor - přiložen je však Linux pro odvážné (bez grafického rozhraní, pouze pro nabootování). Vybavením a srdcem je Celeron M 370 (tj. 1,5 GHz a 1 MB cache), 256 MB operační paměti a 40 GB diskového prostoru pro data. Kdo chce ušetřit maximálně, ten může zvolit model s pouze kombomechanikou CD-RW/DVD-ROM, která DVD nevypálí, jen přečte, poradí si alespoň se zápisem na obyčejné CD (úspora cca 500 Kč za to však podle nás nestojí). (Pro podrobnější článek s více informacemi či větší fotografii klikněte vždy na zmenšené fotografie jednotlivých notebooků - otevře se nové okno.)

Acer TravelMate 241x - preview Notebooky.czŘadě 2413 stačí běžný 15palcový displej (rozlišení 1024 x 768 bodů) - a jakákoliv nadbytečná rozhraní je zbytečné hledat: je tu USB 2.0 (alespoň však 4x), slot PCMCIA, faxmodem, pevná síť FastEthernet a audiokonektory (a jen dva - repro/mic). Čipovou sadou je zde osvědčený Intel 910GML - který však zavání stářím a sdílená grafická paměť znamená, že si na tomto notebooku nezahrajte žádné z náročných akčních her.

S 2,7 kilogramy a velikostí 363 x 275 33 milimetrů patří k běžnému průměru. Za to akumulátor je spíše menší než malý - maximálně 2,1 hodiny lze vymáčknout z jeho ani ne 30 Watthodin. Díky všem omezením je však splněno zadání - Acer TravelMate 2413NLC lze najít i za méně než 14.000 bez DPH.

Fujitsu Siemens Amilo Pro V2030Fujitsu Siemens - slabší procesor, za to WiFi a Firewire

Oproti svému Acerovskému protějšku, Fujitsu Siemens vsadilo na sadu VIA VN800 a interní grafiku UniChrome Pro - v některých ohledech tak model Amilo Pro V2030 může nabízet zajímavější možnosti (atraktivnější ovládací utility s malinko širšími možnostmi nastavení grafiky), v zásadě se však jedná o stejně zastaralou generaci jako u čipové sady Intel 910GML. Opět je zde pouze kombo mechanika CD-RW/DVD-ROM. Daleko zajímavější je však integrovaná síť WiFi a rozhraní FireWire, tyto výhody nezkazí ani mírně pomalejší procesor (Celeron M 360 - 1,4 GHz). Za to při výběru akumulátoru mělo Fujitsu Siemens hodně špatný den - výrazně méně než dvě hodiny provozu (1h 15min), to už je výsměch. Opět, cena však byla dosažena - velmi těsně kolem 14.000 Kč bez DPH.

HP nx6110 - foto ve velmi vysokém rozlišení (1 MB)HP nx6110 - oholený dobrý základ

Jak lze zeštíhlit původně notebook střední třídy, ukazuje Hewlett Packard. Řada nx6110 je zaměřením i vzhledem klasický business notebook nižší střední třídy (včetně FireWire), když se však přitlačí - tak i zde se lze dostat ke 14.500 Kč bez DPH (i méně). Opět intelovská sada i910GML, opět pomalejší procesor Celeron M 360 (1,4 GHz), 40GB pomalý disk se 4200 otáčkami a jen 2x USB rozhraní, žádný bezdrátový adaptér - za to však poměrně kompaktní schránka a černý business vzhled, kterého si leckdo může cenit. A oproti Fujitsu Siemens také výrazně větší akumulátor (max. 3h). Jako náhražka operačního systému zde funguje FreeDOS. Hmotnost opět klasická - 2,6 kilogramu, cena též (14.500 Kč).

Prestigio Nobile 150Prestigio Nobile 150 - tentokrát S-video

Prestigio ukazuje, že ušetřit se dá i na čipové sadě Intel - když se použije starší model. Intel 852GM používá staré grafické jádro Extreme Graphics, oproti Intelu 910GML patří tato sada ještě o generaci zpět. V praktickém životě však možná bude důležitější výstup na televizi S-video, za to zde chybí FireWire. Spolu se 4x USB 2.0 je to vše, co od Prestigia také lze očekávat. Jeho akumulátor neskýtá mnoho výdrže (2000 mAh - max. 2h), hmotností 2,7 kilogramu splývá s okolím. S Celeron M 360 (1,4 GHz), 5400 otáčkovým diskem a pouze kombo mechanikou je za cca 14.500 Kč.

Umax VisionBook 3100CX/VX - fotoUmax VisionBook 3100 - VIA C7 či Celeron M?

Pod označením VisionBook 3100 se skrývají hned dvě řady - a to velmi odlišné co do procesoru: VX znamená velice úsporný procesor VIA C7 na 1,5 GHz, řada CX nepřekvapivě znamená procesor Celeron M na 1,4 GHz. Čipová sada VIA PN800 se sdílenou grafickou pamětí zvládne oba procesory. Kombomechanika, 40GB disk, 256MB paměti a 15palcový displej XGA patří k navyklému standardu. Krom tří USB rozhraní zde nejsou žádné jiné porty. Za to k zajímavému nadstandardu patří integrovaná čtečka karet (SD, MMC, MS, MSPro) a solidní výdrž notebooku (max. 3h - 4000 mAh). Jaksi samozřejmě tu nelze očekávat operační systém - za cenu cca 14.900 Kč. Snad jen dilema při volbě procesoru - mírně úspornější je VIA C7 (navíc s hardwarovou podporou šifrování), ale rychlejší je Celeron M.

Asus A9T - na oficiálních stránkách Asus není model zatím uvedenAsus A9T - těžký včetně přepisovačky DVD

S hmotností 3,26 kg je Asus A9T těžký, ale za to se může chlubit přepisovačkou DVD pro oba formáty (a dvouvrstvě), infračerveným rozhraním, stejně jako u Umaxu i čtečkou karet, a podobně jako u Aceru 4 rozhraními USB 2.0, jako u Fujitsu Siemens je tu Firewire. Chybí WiFi a rychlejší disk - tento má 4200 otáček. Čipovou sadou je nezvykle SiS M661MX s integrovaným jádrem SiS Mirage 2. S procesorem Celeron M 1,5 GHz a slušnou výdrží (max. 2,5 hodiny) se lze jen podivovat nad váhou tohoto notebooku za 14.900 Kč.

Asus A3HAsus A3H - lehčí bez DVD-RW a s rychlým Celeronem

Celeron M 380 na 1,6 GHZ je jeden z nejrychlejších levných procesorů, v modelu Asusu A3H jej podporuje novější čipová sada Intel 910GML pracující s pamětí DDR2. Postrádá však většinu výhod svého stájového kolegy A9T s výjimkou integrovaného rozhraní FireWire - chybí mu DVD přepisovačka, i solidní spektrum rozhraní. Stejně jako u Umaxu je zde čtečka 4 v 1 (MMC/SD/MS/MS Pro) a může se pochlubit výrazně nižší hmotností 2,65 kg, výdrž je však slabší (max. 2h). Za 14.600 Kč je bez operačního systému.

Fujitsu Siemens Amilo Pro V8010Fujitsu Siemens V8010 - ještě jednou a lépe

Za vyšší cenu více - v modelu Amilo Pro V8010 jako by Fujitsu Siemens aktualizovalo předchozí řadu V2030. Je zde použita čipová sada Intel 915 GM, která je mezi integrovanými sadami Intel nejmodernější (pro hraní 3D her však nadále nevhodná), podporuje paměti DDR2. Slabý procesor Celeron M 1,4 GHz kompenzuje notebook šíří rozhraní - infračervené, FireWire, S-video, 4x USB 2.0. Je tu i WiFi a čtečka karet, jako naprosto unikátní nadstandard v této třídě je tu Bluetooth - chybí však DVD přepisovačka. Hmotnost (2,7 kg) a výdrž (max. 4 hodiny) novému modelu ostudu nedělá. S 15.000 Kč je na hranici ceny.

IBM ThinkPad T41 - preview Notebooky.czIBM ThinkPad T41 - drahý repasovaný business notebook

Na jedné straně extrémně nejlevnější nové notebooky - na druhé straně zástupce extrémně nejdražších repasovaných notebooků. Za cenu cca 13.000 Kč, tedy na úrovni nejlevnějšího nového notebooku si lze pořídit například model IBM ThinkPad T41. Svým zaměřením a provedením to býval model pro vyšší business třídu: hmotnost pouze 2,2 kilogramu, velice tenký a malý (26 x 311 x 255 mm), s vlastní grafickou kartou Mobility Radeon 7500 s 32 MB videopaměti.

Namísto procesoru Celeron M je zde použito plnohodnotné Pentium M (starší generace), na frekvenci 1,5 GHz (s pouze 1 MB cache), za to podporované 512 MB paměti. Namísto 40 GB disku je tu však 30 GB a kombo mechanika DVD-ROM/CR-RW. Chybí WLAN i Bluetooth, je tu však paralelní port, 2 x USB, TV výstup a infračervené rozhraní. Těžko se odhaduje výdrž na repasovaný akumulátor a displej je pouze 14palcový (se standardním rozlišením XGA 1024 x 768 bodů).

Závěrem - co si vybrat?

Náš přehled není vyčerpávající, nicméně značně reprezentativní co se možností voleb na českém trhu týče. V zásadě lze vysledovat několik scénářů - kdo chce opravdu pouze psací stroj, ten by si měl koupit nejlevnější možný notebook. Kdo požaduje vyšší výkon, měl by zvolit co nejrychlejší procesor. Pro milovníky zpracování digitálních nahrávek z videa by měla být klíčová přítomnost rozhraní FireWire - a pro sledování vlastního videa či DVD na televizi pak výstup S-video. Pro každého lze doporučit přepisovací mechaniku DVD (plus/mínus, dvouvrstvou), ta však žene cenu notebooku do výše - ale zde tak často přítomná kombomechanika je dnes již přežitek. Bezdrátové sítě, hmotnost a výdrž jsou podstatné pro cestovatele - ale nad 3 kg už je to příliš i pro převážně stacionární použití. Čtečka karet je užitečná pro vlastníky digitálních fotoaparátů i jako náhrada disketové mechaniky.

Téměř vše výše uvedené však lze řešit externě - pak záleží především na výdrži, nový akumulátor může stát i více než 3.000 Kč. Adaptér WLAN i Bluetooth lze pořídit do 1.000 Kč, externí mechaniku DVD+/-RW do 3.000 Kč. Karta FireWire se vejde do 1.500 Kč. Stojí to někdy více a není to integrované v notebooku, ale nemusí se peníze vydávat ihned - těžko se bude rozšiřovat procesor a už vůbec ne zastaralá čipová sada. Na druhé straně, tahat s sebou notebook a ještě externí zapisovačku je opravdu nepříjemné...

Z praktického pohledu pak nelze doporučit ani jedno řešení - každé z výše uvedených má své chybky, které prostě přichází s nízkou cenou. Zajímavé zrcadlo zde nastavuje i cena repasovaných notebooků, zde na příkladu před pár lety luxusního IBM T41. Kdo oželí standardní záruku a nový akumulátor, ten dostane oproti výše uvedeným levným plastovým notebookům odolnou hořčíkovou konstrukci, dobré základní vybavení s téměř nepřekonatelnou hmotností a velikostí. Za to bude jeho second-hand majitel postrádat WiFi i přepisovací DVD. Ani zde tak ideální řešení neexistuje.

Za lifestyle fotografie - poděkování Fujitsu SiemensZáleží konkrétně na požadavcích uživatele, které vlastnosti preferuje - a kolik je za ně ochoten dát. V této ultralevné kategorii může i velmi málo znamenat hodně - za malý příplatek je možné eliminovat některou z výhrad, a to třeba i později. Vyplatí se tak zvážit, co je nutně potřeba dnes - a do čeho je třeba možné investovat později, i kdyby to mělo být třeba externí řešení! Zároveň je třeba upozornit, že uživatel si zde rozhodně nekupuje žádné špičkové stroje - především kvalita displejů, rychlost grafického systému, stupeň odolnosti a kvalita mechanického provedení zde bude nižší než u dražších řad: za cenu Fabie prostě nelze pořídit limuzínu.

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Jak se dostat k datům v nefunkčním PC

Počítače jsou jen stroje a i ony se mohou snadno rozbít. Pokud se to stane, pak to ještě neznamená, že vaše soubory...

Toto potřebujete vědět před nákupem ethernetového kabelu

Síťový datový neboli ethernetový kabel je poměrně jednoduchá součást počítačové sítě. Existuje však několik věcí, které...

KVÍZ: Víte, co umí rozhraní vašeho počítače?

Připojování různých periférií k počítači se zjednodušuje, jak se různé formáty sjednocují. Na druhou stranu i stejný...

Poradíme vám, kdy vyměnit „starý“ USB flash disk

Malé USB flash disky zajišťují možnost mít s sebou data kdykoliv a kdekoliv. Přemýšleli jste však někdy o tom, jak je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...