Apple iPad

Apple iPad

Číňané: Apple nám ukradl design. Japonci: Nám jméno

  • 161
Firma Apple bezostyšně krade. To je dojem, který mohou získat čtenáři zahraničních technologických serverů dychtící po informacích o novince s nakousnutým jablkem ve znaku – o minulý týden představeném kříženci mezi počítačem a mobilem jménem iPad.

Krátce po uvedení novinky, která má podle šéfa firmy Steva Jobse změnit svět přenosných počítačů, se totiž ozvala čínská firma Shenzhen Great Loong Brother Industrial, která tvrdí, že jim prestižní výrobce počítačů ukradl jejich vlastní design.

Čínský podnik, který je mimo jiné známý výrobou napodobenin telefonů Apple iPhone, uvedl na čínský trh již na sklonku loňského října přenosný počítač bez klávesnice označený P88.

"Pokud bude Apple prodávat své iPady v Číně, nebudeme mít jinou možnost než nahlásit našim úřadům plagiátorství," uvedl pro španělský list El Mundo Siao-lung Wu, šéf čínského výrobce počítačů.

Ať už vzbuzuje vyjádření firmy z ­Dálného východu jakkoli úsměvné reakce, jedno se musí nechat. Na první pohled vypadají P88 a iPad skutečně identicky. Zásadní rozdíly se najdou až při studování charakteristik obou přístrojů.

Ten čínský váží zhruba jedno kilo, což je asi o 300 gramů více než novinka od Applu, používá operační systém Windows a výdrž jeho baterie činí jen asi hodinu a půl. Americká firma tvrdí, že její výrobek vydrží v ­provozu deset hodin.

Tablet P88 od Shenzhen Great Loong Brother Industrial

Vzhledem k ­tomu, že se první špionážní fotografie chystaného výrobku od Applu v médiích objevily již na konci loňského léta, zůstává otázkou, zda nebyl "čínský iPad" vyroben podle nich.

Další problém, v tomto případě však mnohem vážnější, může mít Apple s názvem své novinky. O registraci značky iPad totiž již v ­roce 2002 žádala japonská technologická firma Fujitsu. Tímto označením pojmenovala svůj kapesní počítač určený třeba pro kontrolu zásob v regálech.

Na rozdíl od čínských plagiátorů je Fujitsu váženou značkou, která patří k předním světovým výrobcům počítačů a poskytovatelům služeb v ­oblasti informačních technologií. A právě tato firma nyní zvažuje právní kroky proti Applu.

Přestože jsou obě zařízení použitím zcela odlišná – Fujitsu pomáhá kontrolovat a doplňovat skladové zásoby, ověřovat ceny a kontrolovat transakce, Apple je spíše osobní počítač – mají několik společných rysů. Jsou například připojena bezdrátově k síti, lze z nich telefonovat přes internet, mají dotykový displej a také možnost bezdrátového připojení k­ dalším přístrojům přes Bluetooth.

Jak spor, kterým se již zabývá americká patentová komise, dopadne, by mohlo být jasnější 28. února, dokdy se má Apple vyjádřit, zda půjde do soudního sporu, nebo navrhne například mimosoudní urovnání.

S tím má ostatně podnik Steva Jobse zkušenosti. Podobný problém totiž řešil před třemi lety se společností Cisco Systems. Ta měla pro změnu již od roku 2000 registrovánu značku iPhone, kterou tehdy Apple pojmenoval své mobilní telefony s dotykovým displejem, jež dnes patří mezi světové bestsellery ve své oblasti. Cisco toto označení používalo pro podnikové bezdrátové telefony umožňující volání přes internet i jeho procházení.

Obě firmy se nakonec dohodly na mimosoudním vyrovnání. Tomu však předcházela poměrně ostrá mediální přestřelka. Apple totiž s Ciscem jednal o "půjčení" názvu již před uvedením svého telefonu na trh. Jednání však zřejmě nebyla tak rychlá, jak Steve Jobs chtěl, a novinku uvedl předtím, než si podniky "plácly".


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit