Ceny: Levnější grafiky stojí méně než 2 000, LCD 15“ pod 9000 a 17“ méně než třináct tisíc!

aktualizováno 
Sestup cen se nezastavil ani v letošním sedmém týdnu, a tak máme nové šampióny, kteří překonávají další cenové hranice ve svých kategoriích. Jak dlouho bude ještě tento stav trvat?
Nové ceny z valentýnského týdne potěší nejen všechny zamilované. Z dnešního přehledu grafických karet a LCD panelů je vidět, že ceny padaly i v únoru.

Grafické karty

Většina grafických karet zlevňovala, a v podstatě se tak připravuje půda na jarní CeBIT, kde mají být uvedeny některé nové modely. Z celkového trendu vyplývá, že výkonově slabší karty ztrácejí na ceně rychleji než jejich rychlejší příbuzní.

Ati

Zatímco u nejvýkonnějšího modelu grafických karet od Ati cena stagnovala, o něco pomalejší Radeony 9000 zlevnily hned o 7 %. Protrhly tak hranici 3 000 korun a prodávají se za cca 2 900 korun. O pět procent levnější jsou nyní karty s čipem Radon 7500 a pamětí 64 MB . Jejich cena je přibližně 1800 korun. Pokud se chystáte ke koupi karty Radeon 8500, může vás potěšit, že jsou po měsíci ještě o 3 % levnější. Prodejci je nyní oceňují na 2 700 korun.

Graf vývoje ceny grafických karet ATI a nVIDIA 

Nvidia

U výrobce grafických karet GeForce dosáhly na největší slevy modely s čipem GF4 MX 440, které jsou vybaveny 64MB pamětí. Za měsíc tento pokles dosáhl hodnot kolem 8 %. Aktuální cena se tak pohybuje na hranici 1 700 korun. Poměrně výrazné zdražení jsme zaznamenali u grafických karet GeForce 4 Ti 4200, které jsou vybaveny pamětí o kapacitě 128 MB. Desetiprocentní zvýšení ceny přiblížilo tuto kartu k hranici 5 000 korun.

SiS

Prakticky bez změny ceny přežila předchozí čtyři týdny grafická karta Xabre 600, která je osazena 128 MB paměti. Naproti tomu méně výkonný Xabre 400 stihl zlevnit o 14%. První kartu tak pořídíte za cca 3 000 Kč a za druhou zaplatíte necelých 2 400 korun.

Graf vývoje ceny grafických karet SiS a Matrox 

Matrox

Oproti předchozímu výrobci, grafické karty z dílen společnosti Matrox měnily své ceny v přesně opačném gardu. Výkonnější karta Parhelia zlevnila o 6 % a slabší Millennium G550 se udržela na své cenové hladině z poloviny ledna, kdy jsme vývoj cen grafických karet sledovali naposledy. Parhelii můžete nyní najít v cenících s částkou kolem 10 500 Kč.

LCD

Zatímco ceny panelů z tekutých krystalů neustále klesají, výrobci začínají hovořit, že především 15“ modely patrně o nějakých pár dolarů zdraží. V současné době jsou prý zisky z 15palcových LCD tak nízké, že stále více výrobců přechází na produkci LCD s vyšší úhlopříčkou a rozlišením. Možná tedy zanedlouho nastane paradoxní situace, kdy bude konkurence u 17“ displejů větší než u patnáctipalcových a ceny nejnižších 17“ modelů budou níže než u střední třídy „patnáctek“. Tomuto vývoji odpovídají i aktuální ceny z tohoto týdne.

15“ LCD

V minulém přehledu jsme v hodnocení cenových změn displeje Iiyama AX3717UT chybně uvedli, že došlo ke zdražení. To se však nestalo, neboť se nám podařilo zaměnit tento model displejem AX3718UTC od této společnosti a jejich cenu jsme pak porovnávali mezi sebou, čímž došlo k výše uvedené chybě.

Graf vývoje ceny 15" LCD 

Jinak si ceny patnáctipalcových LCD vedly poměrně obstojně. Pokus o proniknutí na trůn nejlevnějšího panelu této řady provedlo LCD Belinea 101536, které je nyní o 8 % levnější. Přesto to s aktuální cenou kolem 8 850 korun nestačilo na dlouhodobého cenového lídra, kterým je AOC LM520A. Tento panel za stejnou dobu zlevnil o pouhá 3 %, což mu stačilo s 8 750 Kč k uhájení pozice nejlevnějšího patnáctipalcového LCD našeho přehledu. Pod hranici 9 000 korun se dostalo ještě LCD Hyundai L50A, které zlevnilo o 7 %.

Graf vývoje ceny 17" LCD

 

17“ LCD

Doslova útokem na pozice dražších modelů 15“ panelů se dá nazvat zlevňování některých sedmnáctiplacových LCD. Vezměme za příklad Belineu 101715. Ještě na konci roku stálo toto LCD kolem 17 000 korun, v polovině ledna byla již jeho cena na cca 14 500 korunách a nyní je ještě o dalších 9 % levnější – stojí přibližně 13 000 korun. Zatím jediné sedmnáctipalcové LCD, které hranici 13000 korun překonalo, vyrábí společnost AOC a označuje jej LM720A. Prodává se za cca 12 950 Kč a od minulého přehledu si dokonce dovolilo zdražit o 2,5 %.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

 
Témata: GeForce, grafika, CeBIT, Zisk

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz