Bluetooth, WiFi, kabely a hranice bezkabelových řešení

  0:01aktualizováno  0:01
Kabelový salát kam oko dohlédne. Kabely, vedení, propojky, adaptéry... Tak vypadá okolí současných počítačů. Jenže co dělat, když chceme cestovat? Je potřeba přetrpět nutné zlo nebo existuje obrana? Můžeme se dnes nebo v dohledné budoucnosti vyhnout nošení těžkých adaptérů a klubka kabelů? Zkuste se zamyslet s námi nad alternativami.

Zadrátované království

Pokaždé, když se vydávám za hranice své kanceláře, stačí i jen chata, víkend mimo byt, neřku-li zahraniční cesta, strávím neskutečné množství zbytečně investovaného času balením kabeláže všeho druhu. Stačí se jen zamyslet, kolik si toho pravidelně s sebou bereme...

...k základu patří samozřejmě mobilní telefon a notebook, jistým nadstandardem je digitální diář, fotoaparát, eventuálně kamera. Tedy v základu dva adaptéry, plus jeden napájecí kabel, sériový kabel mezi telefon a notebook. Protože mám rád své okolí a sebe, připočtěme osobní handsfree.

Při rozšířené variantě ještě další tři adaptéry, jeden napájecí a tři propojovací kabely navrch. Na to už aby člověk měl pomalu kufr - a ne příruční zavazadlo.

Zajatci vlastní mobility

Jsme stále mobilnější, stále více zařízení funguje na akumulátory - a my se stáváme vězni světa v pohybu. Kolikrát si stěžujeme na vybitý akumulátor mobilu, fotoaparát, který nafotí pár snímků s bleskem a odporoučí se. Notebook, jenž vydrží více než pouhé tři hodiny provozu, je v našich očích hrdina.

A tak když musíme opustit bezpečí kanceláře či domova na dobu delší i jen než pár hodin, namísto lehkosti digitálního bytí jsme táhnuti ke dnu všední reality kabely a napájecími zdroji, které jsou často těžší nežli samotné zařízení.

Definice mise "Lehký krok"

Ústředním problémem je nadměrná hmotnost a rozměry podpůrných zařízení, plus jejich neskladnost a v mnoha ohledech zranitelnost. Rozdělme si hlavní přítěž na dvě skupiny:

1/ propojovací kabeláž - snadno zranitelná, málo skladná, ráda se zaplétající, nesnadno opravitelná, těžko dokoupitelná

2/ napájecí zařízení - vzhledem ke krátké výdrži nezbytná, navzájem nekompatibilní, málo skladná, též poměrně citlivá na necitelné zacházení

Bezdrátové spojení

Alespoň pro oblast propojení se zdá být pomoc na cestě - namísto telefonních kabelů v hotelech a v kancelářích WiFi (WLAN) spojení, pro propojení mobilu, handsfree a notebooku místo kabelů Bluetooth, tiskárna a počítač si mohou popovídat buď přes Bluetooth či WiFi. Odhlédněme pro tuto chvíli od nákladů, které jsou v současné chvíli když ne astronomické, pak alespoň několikrát vyšší nežli srovnatelné kabelové řešení... Konec konců, i na to už jsme ale v mobilní oblasti (žel) "zvyklí".

Ovšem, (i naše) zkušenosti s Bluetooth periferiemi zatím nejsou bez záporů: kdo chce plně využít Bluetooth, musí se připravit na vysokou spotřebu energie. A paradoxně, s Bluetooth handsfree sluchátkem si budete muset vozit i patřičnou nabíječku, stejně jako k telefonu. Při stabilně zapnutém Bluetooth (pro využití všech jeho předností a pohodlí) se telefon bude vybíjet nepoměrně rychleji nežli bez Bluetooth handsfree. Totéž platí pro notebook a datové přenosy, i když naštěstí v menší míře.

Podobně, a vinou vyšší rychlosti a většímu funkčnímu dosahu ještě hůře, je na tom se spotřebou WiFi - vysokorychlostní bezdrátová síťová komunikace. WiFi a Bluetooth nás sice osvobozují již nyní od propojovacích kabelů, ale ještě více zvyšují závislost na spolehlivých zdrojích mobilní energie.

Akumulovaná energie = nedostatkové zboží

Ačkoliv výkon notebooků šel výrazně nahoru, spotřeba se zvyšuje, nároky rostou, většina notebooků stále spoléhá na zastarávající technologii lithium-iontových akumulátorů. I zpočátku slibný Lithium Polymer příliš nepomohl a krom několika málo mobilních telefonů se výrazněji neprosadil. Palivové články zůstávají hudbou budoucnosti a alternativní zdroje se prokazují stále častěji jako slepé uličky, často z důvodu nereálně vysokých produkčních nákladů či svých zatím nemobilních rozměrů.

Menší napájecí zdroje, standardizace?

A tak se budeme i nadále potýkat s přecpanými aktovkami, kabelovým salátem, neskladnými adaptéry, širokým spektrem různých konektorů. Ačkoliv, i zde se blýská na lepší časy. A řešení to nejsou mnohdy nijak revoluční, spíše staré dobré poctivé inženýrství a uvažování nad účelem věci.

Ohromil mne kolegův adaptér pro jeho Siemens S45. Před ním blednul můj Ericsson, jenž sám o sobě patří k dobrému průměru. Kde je psáno, že adaptér musí být větší nežli telefon? Siemens snadno dokázal opak.

Nebo adaptéry některých (málo) notebooků, které dokáží stáhnout běžný objem a velikost ekvivalentní dvěma až tří krabičkám cigaret blíže k podstatně akceptovatelnějšímu objemu "krabky" jedné.

Dalším dobrým nápadem a velmi zajímavým doplňkem na cesty je místo zmíněného adaptéru k mobilnímu telefonu "obyčejný" napájecí USB kabel. Ten je při zapnutém notebooku schopen nabít telefon stejně rychle a spolehlivě jako nepoměrně větší adaptér.

Ideálně bych si dokázal představit, že i diář či digitální fotoaparát by byly schopny se dobíjet přes 500miliampérový "mini-zdroj" USB v notebooku. Žel, krom nejmenších digitálních fotoaparátů bez blesku (např. Mustek SmartMini napájený a komunikující přes stejný USB kabel) a nenáročných nepodsvícených diářů, energetické nároky těchto "spolucestujících" jsou vyšší, nežli je rozumná doba dobíjení relativně malým proudem z USB rozhraní.

Některé překážky v běžném používání notebooků jsou způsobeny jen neschopností dohodnout se na jednotném standardu a spoléhání na vlastní, poměrně zbytečná, (h)řešení jednotlivých výrobců. Proč si někteří notebookoví výrobci zavedli svůj vlastní hranolový konektor napájecích kabelů, zatímco jiní se drží jen dvouvodičového standardu známého ze spotřební elektroniky a elektrotechniky? První zmíněné kabely jsou poměrně neskladné a těžké. A když už používat masivnější kabel, v čem asi nevyhovoval konektor zažitý ze stolních PC?

Světlá budoucnost? Ano, ale v nedohlednu...

Je tu celá řada vynálezů, eventuálně předprodukčních experimentů, jež slibují lepší časy. Žel, jen minimum z nich je okamžitě uplatnitelných - a i v případě, že ano, stačí příklad lithium polymerových akumulátorů a takřka dinosauří setrvačnosti odvětví, kde masová výroba dělá současné (nedostatečné) řešení výrazně levnější, a prosazování novějších postupů (relativně) podstatně dražší. Do hry vstupuje marketing, rozjezdové náklady, pokrytí nákladů na vývoj atd. a než může nový postup či vynález profitovat z masového rozšíření, mohou uplynout léta.

Pro tuto chvíli tak nezbývá než při vyšších nárocích na mobilitu již při nákupu nového notebooku a dalších zařízení myslet na to, že většinou s vámi bude cestovat i jejich napájecí adaptér a eventuálně další kabeláž. Můžeme držet palce postupnému prosazování bezdrátových technologií, které nám ušetří část nákladu, ale jak bylo poukázáno, nejsou samospasitelným řešením, ani pokud budou běžně dostupné. A koupit si aktovku, která krom úhledného oddělení pro notebook má dostatek místa i pro doprovodné "zlo".

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Pronájem domu 6+1, Hlincova Hora, 181 m2
Pronájem domu 6+1, Hlincova Hora, 181 m2

Kodetka Okružní, Hlincová Hora, okres České Budějovice
18 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz