Bezdrátový přenos obrazu: kvalitní rozhraní DVI komunikuje přes WLAN

Addlogix nabízí bezdrátový adaptér, který je schopen přenášet obraz ve vysokém rozlišení pomocí WiFi. Bez potřeby lištování či sekání zdí tak má být možné propojit například notebook s projektorem nebo s libovolným displejem - předpokladem je pouze rozhraní DVI. Navíc jej lze stejně snadno připojit na klasickou kabelovou síť.

DVI spojení po Ethernetovém kabelu nebo vzduchem

Společnost AddLogix, dříve známá jako CompuCable aneb výrobce nejrůznějších kabelů a zařízení na propojení různých periferií, včetně těch velmi divokých kombinací (viz jejich webové stránky - i některé další produkty jsou velmi zajímavé) představila speciální bezdrátové zařízení, které řeší problémy spojené s videotechnikou a jejím propojením.

V zásadě se jedná o velmi jednoduchý a značně typický problém - jak propojit projektor či jiné projekční zařízení, od běžného LCD až po plasmový displej bez nutnosti instalovat kabeláž. Především u projektorů zavěšených u stropu uprostřed místnosti je tento problém velmi častý - a řešení bývá nelehké.

Adaptér Wireless DVI má vyřešit přenos signálu - pomáhá si prostřednictvím bezdrátové sítě WLAN nebo případně i s běžnou sítí LAN, tentokráte však již kabelovou. Jak bezdrátová anténa a patřičný modul WLAN, tak konektor a čip pro spojení pro FastEthernet jsou standardně zabudovány. V případě WLAN má být možné pracovat jak na starém standardu 802.11b, který pak však limituje rychlost na 11Mbit/s, tak s 54Mbit/s - u kabelové sítě to má být standardních 100 Mbit/s.

Adaptér stačí údajně jen zasunout do konektoru, nastavit přenos - a mělo by vše pracovat. Celá instalace je dle údajů výrobce velmi jednoduchá - stačí pouze na straně klientského PC nakonfigurovat obraz na virtuální výstup a sestavit bezdrátové spojení. Nic bližšího není známo o tom, zda je například k funci potřeba přístupový bod nebo zda adaptér zvládá pracovat i "na přímo" v ad-hoc síti.

DVI WLAN adaptér zvládá podle údajů výrobce rozlišení až 1280 x 1024 bodů v 16 bitové barvě s obnovovací frekvencí maximálně 75 Hz. Pro starší zařízení je přibalen i adaptér pro převod z DVI-I na klasický konektor VGA. Adaptér AddLogix DVI WLAN se má objevit na trhu během prvního čtvrtletí roku 2006, avšak zatím není známa cena.

Komentář redakce

Identický - či velmi podobný produkt - u nás prodává Acer jako příslušenství ke svým projektorům pod označením WP100. Koncová cena se pohybuje od 5000 Kč bez DPH výše, za tu cenu to tedy není zrovna doplněk pro každého. Jeho použití omezuje i další nepříjemná "vlastnost", za kterou zařízení nemůže - omezuje jej stav současné technologie, respektive její propustnost. Maximální udávané rozlišení 1280 x 1024 bodů x 16 bitová barevná hloubka a 75 Herzů staví adaptér do neřešitelné pozice: požadavek na šíři nekomprimovaného přenosového pásma je skutečně monstrózní aneb 1500 Mbit/s (1280 x 1024 x 16 x 75 - 1.572.864.000 bitů/s). V tomto případě by adaptéru pro přenos bez ztráty kvality nestačila ani dedikovaná gigabitová linka. Natož pak přenosové pásmo cca 30 - 35 Mbit/s, které nabízí běžná síť WLAN dle rychlého standardu 802.11g (o pomalejším 802.11b s teoretickým maximem 11 Mbit/s ani nemluvě).

Situace se trochu zlepší při omezení se na rozlišení například pouze televizní a nižší frekvenci obnovy obrazu - tedy 720 x 576 bodů v 16 bitové hloubce a s obnovovací frekvencí 25 Herzů - poté dosáhne potřebné pásmo šíře "pouze" 158 Mbit/s. Při nepříliš vysoké kompresi pak lze uvažovat o přenosu přes síť FastEthernet. Pak se však nabízí otázka, proč vlastně nepoužít delší kabel DVI bez ztráty kvality? Z tohoto pohledu se hodí adaptér především pro přenos statických informací - prezentace, promítání textu a obrázků bez nároků na rychlé obnovování obrazu. Za tu cenu je však již toto zařízení poměrně málo praktické a okruh jeho použití se omezuje na nepříliš mnoho uživatelů, pro které bude podstatné zbavit se kabelu - i za cenu uvedených nepříjemností. Pro hráče či na sledování filmů však dnešní sítě ať bezdrátové či pomalejší drátové zatím nestačí.