10 tisíc otáček: Seagate Savvio pro notebooky a servery

  • 161
2,5palcové disky mají zvládnout provoz jak v nejvýkonnějších noteboocích, tak v tenkých serverech. A jak profesionální uživatelé, tak správci serverů mají ocenit nezvyklý výkon těchto disků, i dlouho životnost a především malou spotřebu energie a minimální zahřívání. Může Seagate takové sliby splnit?

Seagate se opravdu stylově vrací mezi elitu výrobců notebookových disků. Zatímco jiní výrobci horko těžko dosáhli 7.200 otáček za minutu, Seagate je s novou řadou Savvio přeskočil. Aneb, pokud nemůžeš dohonit konkurenci malými inovacemi, zkus revoluci a předežeň je o generaci. Jak Hitachi, tak Fujitsu či Toshiba zatím nemají co nabídnout.

Notebooky.cz - Seagate Savvio

S vysokými otáčkami se zvyšuje i riziko úrazu a únava materiálu, alespoň jak to tvrdí konvenční moudrost a zažitá zkušenost. Nicméně právě zde Seagate tvrdí opak. Jeho nové disky jsou určeny do nejtvrdšího prostředí a tentokrát nejsou myšleny vibrace a otřesy v noteboocích, respektive ne pouze ty. Seagate slibuje, že tyto disky mají být vhodné pro provoz nonstop (24x7x365) v síťových serverech.

Notebookové disky a síťové servery, tato kombinace by ještě donedávna nedávala smysl. Nicméně s nástupem ultratenkých serverů (blade) a koncentrovaných výpočetních center, s nízkými náklady na údržbu, už tyto disky smysl dávají. V serverech, které jsou často jen několik centimetrů vysoké, není reálné použití příliš se zahřívajících či příliš velkých disků. Právě proto zde mají bodovat disky ve velikosti a se spotřebou těch notebookových. A současně se spolehlivostí těch serverových. Nová řada Savvio slibuje právě to: střední doba mezi poruchami (MTBF) zde obnáší respekt zasluhujících 1,4 miliónu hodin.

Vzhledem k použitému rozhraní se jich však podstatně dříve dočkáme v serverech, na mobilní pracovní stanici s nejvýkonnějšími serverovými rozhraními typu Fibre Channel, Ultra SCSI 320 nebo Serial Attached SCSI se však už také těšíme - a s nástupem notebooků s PCI Express v druhé polovině roku není naděje úplně marná. Uvidíme, zda Seagate nezváží eventuální integraci rozhraní Serial ATA, jež se má dostat i do notebooků střední třídy již v dohledné době. Pak by tento disk začal být přístupný i širokému publiku náročnějších uživatelů, ne pouze vlastníkům ultrarychlých a neopodstatněně drahých pracovních stanic.

První disky budou mít kapacity 36 a 73 gigabajtů. Překvapivě, Seagate tak nejenom uvede nejrychlejší disky, ale současně i jedny z největších. Zatím současná špička leží u 80 GB, jenže tyto disky se točí na takřka poloviční rychlosti. Nejbližší konkurenti jsou 60GB disky se 7.200 otáček, ale jak je vidět, v kapacitě pokulhávají stejně jako v otáčkách. Na trhu by se tyto disky měly objevit v polovině roku, zatím není známo, kolik budou stát.

Ačkoliv se s těmito disky potkáme nejdříve tak kolem Vánoc v některé z nejvýkonnějších pracovních stanic, přesto nelze než aplaudovat. Pokud Seagate s těmito disky uspěje, je cesta volná pro levnější a masovější výrobu disků s obdobnou rychlostí či s mírně nižší (a za to zvýšenou kapacitou, konečně přes 100GB), pro širokou masu nás běžných uživatelů.


Témata: Notebook, Trendy