Krátké zprávy

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13 společnosti Digital Broadcasting. | foto: Digital Broadcasting

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

  • 15
Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí například programy televize Nova.

Společnost Digital Broadcasting spustila v červenci 2017 přechodovou síť nového formátu pozemního digitálního vysílání DVB-T2. Nese označení 13 a spolu s přechodovou sítí Českých radiokomunikací jsou to jediné přechodové sítě pro pozemní televizní vysílání. Později v tomto roce se k nim přidá ještě přechodová síť České televize.

Nyní v lednu se přechodová síť firmy Digital Broadcasting rozrostla od další vysílače. Jejich poloha je následující:

  • Praha – Olšanská, Ládví
  • Brno – Barvičova, Jihlavská
  • Ostrava - Lanová

„Provoz prvních šesti lokalit v Praze, Ostravě a Brně umožňuje 3 461 414 televizním divákům naladit digitální zemské vysílání, což je v přepočtu 33,1 % obyvatel ČR,“ uvádí firma.

Novinkou je také vstup programů skupiny Nova do této přechodové sítě. Vedle kanálů Relax a Rebel tak přechodová síť 13 nyní nabízí i programy Nova, Nova Cinema, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold.

Firma plánuje další rozšiřování. „V nejbližší době uvedeme do provozu dalších 9 lokalit. Což dohromady v přepočtu znamená, že DVB-T2/HEVC Přechodovou síť 13 naladí 5 982 949 osob, tj. 58,3 % obyvatel ČR. Počítáme, že celou Přechodovou síť 13 zprovozníme do září letošního roku. Což ovšem závisí na úspěšné koordinaci všech kmitočtů sítě,“ říká jednatel společnosti Digital Broadcasting s.r.o. RNDr. Radim Pařízek.  

Předpokládané pokrytí od března 2018 signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13 společnosti Digital Broadcasting.

Mělo by se jednat o vysílače v Hradci Králové, Olomouci, Mariánských Lázní, Pardubicích, Teplicích, Uherském Hradišti, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí a ve Zlíně.

Jen připomínáme, že kdo chce příjem z přechodového DVB-T2 multiplexu vyzkoušet, musí být náležitě vybaven a být v dosahu vysílače. Co se výbavy týká, pak je potřeba televizor, set-top box, nebo jiný přijímač, který podporuje formát DVB-T2 a kodek HEVC (h.265). Uživatelé si mohou jednoduše ověřit, že jejich přístroj nové vysílání plně podporuje, protože České radiokomunikace nyní testují televizní přijímače a set-top boxy a výsledky zveřejňují na stránce Dvbt2overeno.cz. Schválené přijímače pak obdrží certifikaci a nálepku.