Webujeme: prohlížíme katastr nemovitostí on-line

aktualizováno 
Na webu máte k dispozici kompletní digitalizovanou verzi katastru nemovitostí. Ukážeme si, jak s touto službou pracovat a jaké údaje zde můžeme zjistit.

Katastr nemovitostí můžete prohlížet on-line a zdarma

Český úřad zeměměřičský a katastrální (ČÚZK, stránky www.cuzk.cz) spravuje ze zákona soubor údajů o nemovitostech v České republice – „Katastr nemovitostí.“ V minulosti bylo možné získat kopii či výpis z katastru nemovitostí pouze na příslušném pracovišti katastrálního úřadu. Dnes je možné přistupovat k datům katastrálního úřadu on-line. Můžete vyhledávat jak podle konkrétního čísla parcely, tak procházet jednotlivé záznamy přímo pronikem z mapy.

Katastr nemovitostí - web

Ještě než si ukážeme, jak na to, hodí se připomenout, že on-line nahlížení do katastru nemovitostí má pouze informativní charakter. Pokud potřebujete výpis z katastru jako podklad pro správní řízení, soudní řízení, nebo jako přílohu ke smlouvě, musíte pro aktuální a potvrzenou informaci na příslušné katastrální pracoviště. Jejich seznam naleznete na adrese www.cuzk.cz pod odkazem „Katastrální úřady.“

Procházíme mapu

Možná nejoblíbenější (i když zdaleka ne jedinou) funkcí Nahlížení bude procházení map. Na adrese nahlizenidokn.cuzk.cz klikněte vlevo na odkaz Katastrální území a do textového pole zadejte název nebo kód katastrálního území, které chcete prohlédnout (např. Kutná hora). Po kliknutí na tlačítko vyhledat by se vám měla v novém okně prohlížeče otevřít mapa.

Katastr nemovitostí Katastr nemovitostí - výběr

Katastr nemovitostí Katastr nemovitostí

Chování aplikace se liší prohlížeč od prohlížeče (podporovány jsou Internet Explorer 6 SP1, Internet Explorer 7, Firefox 2 a Opera 9.2. Je tedy možné, že budete muset povolit zobrazování vyskakovacích oken pro danou stránku (kliknutím na objevivší se řádek v horní části obrazovky a zvolení „Dočasně povolit…“) nebo kliknout na zobrazivší se odkaz „zde“, který mapu v novém okně otevře.

Samotné prohlížení má jednoduché rozhraní. Pod obdélníkem s mapou jsou jednotlivé nástroje, které můžete použít. Lupa se znakem plus a lupa se znakem minus slouží k přiblížení, respektive oddálení – klikněte levým tlačítkem myši na tlačítko a pak klikněte kurzorem myši na mapu, aby se akce uskutečnila. Pro posun mapy použijte nástroj „ručička“ - klikněte na něj, pak přesuňte kurzor myši nad mapu a táhněte mapu požadovaným směrem (tedy stiskněte nad mapou levé tlačítko myši, tlačítko držte a posunujte kurzor požadovaným směrem, mapa se začne posunovat a až tlačítko pustíte, zastaví se). Tažení můžete také využít pro získání náhledu na konkrétní oblast: klikněte na lupu se znaménkem plus a poté tažením na mapě vytvarujte obdélník kolem požadovaného místa.

Katastr nemovitostí

Vpravo pod okny si můžete zapnout další vrstvy zobrazení. Je to především ortofotomapa (letecké snímky) a číselné popisy budov a parcel. Na mapě můžete také měřit vzdálenosti, plochu či rychle měnit měřítko.

Snad nejdůležitější jsou ovšem ty informace, které na mapách nevidíme: vlastník nemovitosti, výměra, číslo LV (listu vlastnictví), způsob ochrany nemovitosti, seznam BPEJ (bonitované půdně ekologické jednotky) a další údaje. Ty jsou v databázové (textové) části aplikace a cesta z mapy k nim je jednoduchá. Když vidíte na mapě parcelu, o které chcete tyto informace získat, klikněte myší na tlačítko s modrou informační značkou a poté klikněte do prostoru parcely. V původním okně (případně v původním panelu) by se vám měly informace zobrazit, je tedy občas potřeba přepnout se mezi okny prohlížeče. Výhodou je, že neztratíte místo, kde jste na mapě byli. Na konci stránky s informacemi zjistíte, ve kterém katastrálním úřadě a pracovišti je daná nemovitost evidována a jak aktuální jsou údaje k ní. Popisná data jsou aktualizována denně, mapová (grafická) data pak dvakrát do měsíce (na několika místech, kde se ještě mapy kreslí na plastovou fólii, pouze jednou do roka, tam ale dochází k jiným formám aktualizace, které jsou na mapě zvýrazněny).
Taková je tedy cesta od mapy k informaci. Pokud ovšem znáte číslo parcely, budovy či jednotky, můžete použít postup opačný. Na adrese nahlizenidokn.cuzk.cz klikněte vlevo pod „Informace z KN“ na příslušný odkaz a vyplňte údaje. Dostanete se ke stejným informacím, a navíc pak můžete kliknout na odkaz „Zobrazení v mapě“ a v okně s mapou se zobrazí daná položka, zvýrazněná červeně.

Katastr nemovitostí - orto

Katastr nemovitostí - orto

Co Nahlížení do Katastru nemovitostí neumožňuje?

Aplikace Nahlížení do Katastru nemovitostí má pouze informativní charakter a nemůže sloužit jako zdroj dokumentace pro právní úkony. Také její vyhledávací schopnosti jsou omezené. Některá rozšíření nabízí tzv. Dálkový přístup do Katastru nemovitostí, zde už se ale jedná o placenou službu. Předplatitelé mohou nahlížet do listu vlastnictví, vyhledávat nemovitosti podle rodného čísla osoby nebo IČ firmy. Také jednotlivé výstupy jsou „formálně i věcně naprosto shodné s dokumenty vydanými katastrálním úřadem.“ V podstatě přes web dostanete stejný výstup a za stejný poplatek, jako na přepážce úřadu. Hodí se tedy například pro podnikatele v oblasti nemovitostí.

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Facebook chce konkurovat Alexe i Siri. Chystá vlastního asistenta

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook údajně pracuje na vývoji vlastního hlasového asistenta, který by se mohl objevit v jejích...

Amazon se chystá spustit hudební službu zdarma

Hudební služba Amazon Music Unlimited zamířila do Česka 8.12.2017.

Amazon připravuje vážnou konkurenci bezplatné hudební službě Spotify. Doplní tak své portfolio placeného streamovaného...

Tipy na weby: odhalte svůj rodokmen a zjistěte, kde máte nejvíc jmenovců

Ilustrační foto - lidé

Nejčastějším českým příjmením jsou Novákovi. Na webu KdeJsme.cz také zjistíte, jaké pořadí patří vašemu příjmení a kde...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz