Vyrobíme X-Box. Značka: Levně

aktualizováno 
Microsoft podnikl další krok k tomu, aby výrobní cena jeho herní konzole X-Box byla co nejnižší. Už i Maďarsko je pro Microsoft moc drahé, a tak se výroba stěhuje do Číny. Díky tomuto kroku má být Microsoftí konzole dostupná doslova každému.

Microsoft tento víkend ohlásil, že vybral druhého výrobce pro svoji herní konzoli X-Box. Tento krok je součástí plánu na snížení výrobních nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti na trhu. Největším soupeřem je konzole Sony Playstation 2, která si bez obtíží drží pozici dlouhodobě nejprodávanějšího herního hardwaru na světě.

Výrobní náklady trápí Microsoft už delší dobu. A právě vysoké prodejní ceně připisuje dílčí neúspěchy, které X-Box zaznamenal například na japonském trhu. Mnoho ekonomů již předtím poukazovalo na fakt, že Microsoft vstupuje do prostředí, které mu je v podstatě cizí, a také na to, že konzole Playstation mají dlouhodobě vybudovanou tradici a solidní pověst. Microsoftu však počáteční úspěchy, byť menší než očekával, zjevně nestačí.

I z toho důvodu a především kvůli faktu, že na konzoli doplácel (v podstatě ji dotoval), zahájil tvrdá jednání s nVidií o ceně jí dodávaného grafického čipu. Celá kauza vyústila v arbitrážní soud, táhnoucí se do dneška.

U tohoto kroku však Microsoft neskončil a i nadále vyvíjel tlak na dodavatele a jediného výrobce, kterým do této doby byl Flextronics International.

Novým partnerem v tomto projektu se stala taiwanská společnost Wistron, jež je součástí sdružení Acer. Wistron bude vyrábět X-Box v továrně Zhongshan, v Číně. Microsoft v květnu tohoto roku uvedl, že Flextronics zavírá továrnu v Maďarsku a stěhuje výrobu do Číny. Bylo to prakticky hned po tom, co razantně snížil cenu konzole v Americe, a to na 199 dolarů (z původních 299 dolarů).

Pro Severní Ameriku se však všechny konzole vyrábějí i nadále v Americe Jižní, konkrétně v Mexiku, v Guadalajara. Přesun výroby se očekával jako jediný možný krok k tomu, aby cena konzole na trhu klesla, ale přímý pokles cen na americkém trhu s tím zjevně nesouvisí.

Herní konzole Microsoft X-BoxAnalytici potvrdili, že přesun výroby do Číny, která patří mezi nejlevnější výrobce na světě, sníží montážní náklady každé konzole na 10 až 15 dolarů za kus (což je max. 500 Kč).

Microsoft se nikdy netajil tím, že chce mít i druhého výrobce pro X-Box. Zdůvodňoval to "zálohou" v případě, že by jeden výrobce nemohl vyrábět. Není však vyloučeno, že až dospěje k závěru, že je jeden výrobce levnější než druhý, zůstane opět pouze u jediného. Konzole tak zase bude dostupnější širší vrstvě potenciálních zákazníků. Na druhou stranu můžeme spekulovat, že součástky, ze kterých je X-Box vyroben, budou vyměněny za méně kvalitní, aby se ušetřilo. A protože je vnitřní architektura X-Boxu velmi podobná architektuře počítačů, mohli by se zákazníci dočkat nemilých překvapení související například s nestabiliotu.


 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: tvorba moderních on-line dotazníků

Ilustrační foto - formuláře

Naklikáním vytvořit grafický dotazník, a tak snadno zjistit třeba názor z lidu, umožní služba Click4survey.cz. Položit...

Nová analýza: Ruská dezinformační kampaň v USA byla plná překvapení

Nové analýzy rozplétají taktiky ruské agentury IRA při dezinformační kampani v...

Před prezidentskými volbami USA 2016 vedli Rusové sofistikovanou dezinformační kampaň. Cílem bylo polarizovat americkou...

Šéf Googlu tvrdí, že nyní neplánuje spuštění vyhledávače v Číně

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Již několik měsíců se spekuluje, že by se společnost Google mohla se svým vyhledávačem vrátit na čínský trh, ale se...

Najdete na iDNES.cz