Pochutnejte si na pravé filmové hostině

aktualizováno 
Nebaví vás už neustále marně surfovat internetem a hledat všemožné informace o filmech pomocí fulltextu? Což takhle nahlédnout do našeho článku, v němž naleznete ty nejlepší filmové weby, na kterých dostanete na talíř pořádnou porci informací.

Račte dál, vstupte do světa pohyblivých obrázků, popcornu a krásných hvězd. Pečlivě jsme pro vás prozkoumali, prověřili a pročetli desítky filmových webů a vy nyní máte možnost slíznout chutnou smetanu v podobě výběru těch nejazajímavější, nejobsažnějších a nejkrásnějších. V první části toho krátkého seriálu se budeme věnovat česky psaným webům. Zde je tedy dnešní jídelní lístek.

České profesionální filmové weby

Není nad profíky, ti vám připraví prakticky vždy tu správnou kritickou krmi, která není ani sladká, ani slaná. A i když vám nemusí pokaždé chutnat, musíte uznat, že její příprava a zpracování jsou vždy na úrovni, stejně jako v řádném podniku první třídy s naleštěnými stříbrnými příbory a pinglem s kameným výrazem a bradou nahoru.

Česká filmová hospůdka (pub=hospoda) je klasickou internetovou alternativou papírových časopisů. Má však jednu obrovskou výhodu – nemusíte za její čtení dát ani korunu (ostatně to platí pro všechny zde zmíněné stránky). Pod články recenzí se objevují poměrně zvučná jména a kvalita textů je vysoká. Web neobsahuje ale pouze recenze filmů, nýbrž i novinky z filmového světa, preview přicházejících hitů, informace o DVD, trailery (ukázky), tipy na filmy v TV, různé tématické speciály, odlehčené články na filmová témata a informace o návštěvnosti filmů v kinech. Stručně řečeno, FilmPub poskytuje komplexní informace o všem, co se týká filmu jako takového na profesionální úrovni.

Hodnocení provedení webu: Pěkný design v kovově modré dává hned při otevření stránky najevo, že se jedná o práci zkušeného programátora a grafika. V horní části se nachází lišta s výběrem hlavních sekcí, což je léty prověřený fungující systém. Horší je to se zbytkem hlavní stránky (main site), která je rozmělněná na malé boxíky spjaté především s hlavními kategoriemi. Než se člověk v množství informací zorientuje, chvíli to zabere.

Konkurencí FilmPubu je Filmweb, který nabízí v podstatě stejné množství informací. Kvalita článků je také na stejné úrovni a čtenář má možnost se dozvědět celou řadu zajímavostí. Kupříkladu už na hlavní stránce jsou odkazy na speciální sekce o největších hitech posledních let, jakými je trilogie Matrix, Pán prstenů či Harry Potter. Ve Speciálech je také souhrn článků o českých filmových festivalech. Prostě a jednoduše další web na úrovni, kterému po obsahové stránce snad nic nechybí.

Hodnocení provedení webu: Design stránek je prakticky celý ovlivněn tím, že je Filmweb součástí Quick.cz. Žádná krása to tedy není. Na druhou stranu je díky liště s kategoriemi umístěné na levé straně přehledný. Prostřední část stránky potom tvoří seznam článků s perexy. Pro uživatele s nižším rozlišením obrazovky to znamená předlouhé scrollování, ale na větším monitoru se vše stává přehledné. Asi nejhorší je to s vyhledáváním v databázi článků samotného Filmwebu, protože kvůli němu musíte přejít do „Rozšířeného hledání“.

Movie web, který je součástí kolosu jménem Tiscali. Filmu je v podstatě věnována jedna (respektive dvě – k tomu se dostaneme) rubrika, tudíž se nejedná o filmové stránky v pravém slova smyslu. Podobně je na tom vlastně Filmweb, i když tam stupeň symbiózy s Quickem nedosáhl takového stupně jako u „dokina“. Stránky jsou velmi obsažné, najdete na nich recenze, žebříčky, informace o připravovaných filmech či vyhledávání v programech kin. Horší je to s provedením webu, ke kterému naleznete pár slov hned v následujícím odstavci.

Hodnocení provedení webu:  Nepřehlednost je hlavní slabinou tiscali.dokina, obrovské množství odkazů na různé sekce vás při první návštěvě dokonale rozhodí. Trochu nepochopitelné a matoucí je rozdělení některých kategorií mezi dokina.tiscali.cz a kino.tiscali.cz. Cesta k informacím je zdlouhavá a stává se pro nezkušeného návštěvníka strastiplnou cestou.

Papírový časopis Premiere u nás už vychází nějaký ten pátek a tak ho snad není třeba představovat. Na webu lze nalézt vše, co je otištěno v časopise, a některé články i překvapivě dost rychle poté, co vyšlo nové číslo, v němž se nacházejí. Zajímavější tituly však nikoliv (na ty se je třeba počkat) a tak pokud si chcete přečíst obsáhlou recenzi co nejdřív, není internetová Premiere tou správnou zastávkou na cestě za informacemi. Příjemné jsou archivy starší článků a programy kin.  Sekce Fotogalerie je na množství fotek k daným filmům skoupá a aktualit také není nijak mnoho. Skutečné filmové fandy potom nadchnou různé akce časopisu, mají kupříkladu možnost pokládat otázky osobnostem filmové branže a současně soutěžit o věcné ceny.

Hodnocení provedení webu: Kvalitě a profesionálně naprogramovaný a designovaný web, který se vyznačuje hlavně přehledností. Jeho návštěvník se během vteřinky cítí jako doma a může se vrhnout do pročítání článků.

  • Cinema (Burda)
    Cinema.burda.cz

Stránky filmového měsíčníku Cinema dostaly nedávno nový háv, ale nečekejte po obsahové stránce nějaké zázraky. V podstatě na tomto webu naleznete pouze recenze, které vycházejí v samotném časopise, ale jinak nic. Dobře, ještě jsou tam nějaká preview, archiv a informace od redakce, ale to už je skutečně vše. Pokud si chcete přečíst některou recenzi ze staršího čísla a nemáte ho fyzicky doma, jsou pro vás tyto stránky řešením. Dalším důvodem k návštěvě jsou názory kritiků dalších médií pod většinou recenzí. Nic dalšího už, ale na adrese cinema.burda.cz nenajdete.

Hodnocení provedení webu: Strohý design a minimální množství sekcí znamenají skvělou přehlednost. Ale že by se to v tomto případě dalo považovat za klad, se říci nedá. Cinema by rozhodně měla mít web přerůstající svým obsahem rámec papírové verze časopisu.

Nenechte se zmást, rozhodně jsme neudělali chybu, že bychom psali o stránkách Cinemy znovu. Jedná se o web, který nemá s měsíčníkem nic společného. Sice nechápeme, z jakého důvodu si vydavatelství Burda nekoupilo tuto doménu, ale to nechme nyní stranou. Na tyto stránky si je třeba dát pozor, neboť je má kompletně pod palcem Bontonfilm. Naleznete na nich tedy informace pouze o filmech distribuovaných touto společností. Žádné recenze nečekejte, pouze novinky a různé zábavné blbůstky, jakými jsou třeba flashové hry apod. Hodnocení filmů je také zavádějící a tak doporučujeme se této site obloukem vyhnout. V podstatě o ní píšeme jen kvůli jejímu názvu, neboť je velmi zavádějící.

Hodnocení provedení webu: Pokud by tvůrci ubrali některé sekce či je spojili, jednalo by se o přehlednou stránku. Design založený na bílém pozadí a nulových grafických prvcích je tragický.

Amatérské české filmové weby

V typické "dvojce" vaří taky dobře, i když se jim nepodaří vždy udělat vybrané jídlo bez chyby. Občas budete mít chuť jim uspěchaně připravené pokrmy hodit na hlavu. Nezatracujte ale amatéry, i oni mají své místo v tomto světě a s jejich kuchaři připravujícími jen obyčejnou svíčkovou se budete moci často ztotožnit lépe, než s „les cuisiniers“ z "jedničky", kteří často píší s pocitem absolutní intelektuální nadřazenosti prezentované častým výskytem cizích slov a pekelně složitými souvětími.


„Všehochuť“, tak by se dal označit tento web, který je vytvářen několika opravdu zapálenými filmovými nadšenci. Na stránkách totiž naleznete kromě klasického obsahu internetového filmového média (recenze, profily, speciály, preview) i sekce skrývající titulky k divx filmům (právní stránku zde nebudeme řešit), obaly na DVD, scénáře, trailery či ukázky soundtracků (lze pouze streamovat). Také si můžete vybrat některý z wallpaperů pro příjemnější práci v systému. Je tam prostě od všeho něco, ale obsah jednotlivých kategorií není nijak přehnaně bohatý. Pokud hledáte konkrétní obal, titulky či trailer, běžte raději na specializovaný web. Kvalita textů je vzhledem ke kategorii webu poměrně slušná.

Hodnocení provedení webu: Z designu stránek jasně vyplývá, že se nejedná o žádný velký projekt. Na druhou stranu, na amatérský web o filmu je to více než slušné. Navíc je vše přehledně zařazeno do podkategorií. Orientace na těchto stránkách je bezproblémová.

Podtitulem této stránky je „…film o kterém se vám bude zdát“. Nevím, jestli se vám bude o této stránce (či nějakém filmu) zdát, ale jedno je jisté, můžete se na ní podílet. Právě v těchto dnech hledají schopné redaktory, spíše nadšence, protože články nejsou honorované. Ale to už trochu odbíháme od tématu. Na stránkách naleznete různé aktualitky z filmového světa, preview, recenze soundtracků (nijak mnoho) a samozřejmě i filmové recenze. Kvalita textů je na vysoké úrovni, jen se nelze ubránit dojmu, že to autoři s množstvím hvězdiček dost často přehánějí. Bluemovie ještě nabízí nějaké ty trailery, ale žádný velký výběr nečekejte. Po obsahové stránce prostý průměr.

Hodnocení provedení webu: Stránky mají příjemný tak trochu veselý design, který na čtenáře působí pozitivně. Přehledné rozvržení sekcí a odkazů si také zaslouží pochvalu stejně jako to, že se na stránky třeba podařilo vměstnat i předpověď počasí či obligátní anketu.

Další z řady amatérských webů tvářících se jako profi web. Při prvním seznámění na vás rozhodně jako profi může působit, neboť jeho design není vůbec k zahození, ale při pročítání textů zjistíte, že ve svém nitru takový není. Stránky nabízejí horké novinky, filmové recenze, témata a dokonce sekci o anime, která fanoušky tohoto svébytného filmového žánru určitě zaujme. Inu, co říci více? Ach, ano, zmínit musíme ještě seznam premiér podle jednotlivých týdnů. Tuto vychytávku naleznete hned na hlavní stránce a tak nemusíte nikde zdlouhavě šmejdit. Premiéry jsou ale zobrazovány pouze aktuální, takže pro blízkou i dalekou budoucnost budete muset zamířit jinam (např. na Unii filmových distributorů, o níž bude ještě řeč).

Hodnocení provedení webu: Jak už bylo řečeno výše, design je povedený a stránky jsou tím pádem přehledné. Tomu napomáhá i nízké procento reklam, kterými jsou jiné weby doslova nakaženy.

Nebojte, tento mol se nechystá vyžrat ani váš šatník, ani vaši filmotéku VHS a DVD, ale pouze a jen informovat českou internetovou obec o filmech. Stránky jsou zaměřeny především na recenze filmů, i když nevím, jestli je to to správné označení, neboť některé „recenze“ by se daly označit spíše za delší komentáře. Prakticky ze všech textů je pak jasné, že je píší nadšenci s určitým citem pro jazyk (ale toto vyjádření berte hodně s rezervou). Jinak už na stránkách nic extra nenaleznete a tak není ani o čem psát.

Hodnocení provedení webu: Jednoduchý design není oku nijak extra příjemný, ale daleko hůře je na tom systém řazení kategorií. Ty jsou vypsány podle abecedy klasicky na levé straně a něco tak nepřehledného jsme dlouho neviděli. Žánry jsou smíchány s dalšími položkami jako „Festivaly“ či „Press“.

Zítra poobědváme Tématické filmové weby, databáze a specialitu šéffilmaře. Čtěte zde.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

Rusko se chce opřít do Facebooku a Twitteru. Nedodržují tamní podmínky

Ilustrační snímek

Roskomnadzor oznámil, že tento týden zahájil správní řízení vůči společnostem Facebook a Twitter, které ve stanovené...

Najdete na iDNES.cz