Data z internetu, která mohou obsahovat chráněný obsah, mají být podle autorské organizace zpoplatněna

Data z internetu, která mohou obsahovat chráněný obsah, mají být podle autorské organizace zpoplatněna | foto: Reuters

Autorská organizace chce po poskytovatelích internetu daň z obsahu

  • 42
SABAM je belgická obdoba našeho Ochranného svazu autorského a již delší dobu se pokouší prosadit zodpovědnost poskytovatelů internetu za pirátský obsah na síti. Nově přichází s návrhem daně ve výši 3,4 procenta, kterou by měl platit každý poskytovatel.

SABAM podle serveru TorrentFreak zažaloval tři belgické poskytovatele internetu, konkrétně firmy SPs Belgacom, Telenet a Voo. Podle dostupných informací si chce v tomto sporu ověřit, zda dostane u soudu za pravdu. Má totiž nový argument, který spočívá v tom, že poskytovatelé internetu jsou vlastně vysílatelé obsahu, když v jejich sítí proudí autorsky chráněný obsah ke koncovým uživatelům.

"ISP vydělávají tím, že nabízejí internetové předplatné, jehož prostřednictvím lze stahovat filmy a hudbu stáhnout, a tak musí platit licenční poplatky," píše SABAM v komentáři (Fr, PDF) k případu.

A právě proto by prý měly platit paušální poplatek, tedy jakousi daň z platby každého zákazníka. Měla by činit 3,4 procenta, ale zároveň by nedávala uživatelům oprávnění stahovat chráněný obsah.

SABAM tvrdí, že na to má podle autorských zákonů právo, ale poskytovatelé samozřejmě nesouhlasí, a tak bude rozhodovat soud. Z logiky věci by vyplývalo, že by měl SABAM u soudu prohrát, protože internetoví provideři se nezabývají distribucí obsahu, ale poskytování datového připojení.

"Pošťák také neotevírá dopisy, které roznáší. My také jen přenášíme data, a nejsme zodpovědní za obsah," brání se Belgacom.

Konečný verdikt soudu se očekává v příštím roce.

Pokud SABAM prohraje, nebude to pro něj nová zkušenost, na porážky už je zvyklý. Asi nejznámější je ta ve sporu, který řešil Evropský soud. SABAM v něm stál proti sociální síti Netlog, po které chtěl, aby filtrovala sdílené soubory obsahující autorská díla. Evropský soud však rozhodl, že provozovatel internetové služby nemůže být nucen k zavedení filtrování obsahu. Podle soudu je to v rozporu s právem na soukromí a svobodným přístupem k informacím (více v tomto článku).