"Hlavními cíli našich map je přehlednost, přesnost a použitelnost," zdůraznil na tiskové konferenci v San Franciscu viceprezident pro mapy Google Brian McClendon. V rozhovoru uvedl, že nově představené novinky znamenají významný posun především pro přehlednost, neboť umožní nové zobrazení světa na mapě.
Mapy mají pro Google význam i z podnikatelského hlediska. Předně jde o data, která lze využít při prezentaci výsledků vyhledávání a jejich upřesňování na základě konkrétního kontextu, v tomto případě třeba dle aktuální polohy uživatele (více o vyhledávání v rozhovoru s viceprezidentem Google).
Mapy jsou navíc využívanou službou na desktopech i na mobilech. Google proto nově představil i off-line mapy, více v článku na Mobil.cz. V neposlední řadě jde o atraktivní službu, která zvyšuje povědomí o značce Google a je, ve chvíli, kdy je použitelná, velmi oblíbená mezi uživateli, kteří chtějí vědět, kde zrovna jsou nebo kam odbočit.
3D realistické zobrazení z leteckých snímků
Bezpochyby nejzajímavější a vizuálně nejpoutavější představenou novinkou je nové zobrazení map ve 3D. Google k vytvoření fotorealistického pohledu využil stereogrammetrii leteckých fotografií "zešikma" nasnímaných ve vysokém rozlišení.
Výsledkem je velmi věrný trojrozměrný model připomínající průlet s kamerou nad městem. Nejde již o ručně dělané 3D modely jednotlivých budov, ale o automatizované, plně škálovatelné vytvoření modelu všech budov i krajiny.
Nové zobrazení bude zpočátku k dispozici pouze pro tablety a mobily. Brian McClendon to redaktorovi Technet.cz zdůvodnil vyšší standardizací 3D technologií pro tyto platformy, s odkazem na to, že Google Earth běží na mnoha různých grafických kartách. Pro prohlížeče nebo desktopovou verzi Google Earth by měly být nové 3D pohledy k dispozici co nejdříve. Nový pohled bude k dispozici u vybraných měst v Americe i Evropě. Další podrobnosti zjišťujeme.
Street View v batohu
Co naopak bude k dispozici všem bez ohledu na platformu, jsou nové obrázky ve Street View. Zatímco dosud byl kamerový systém namontovaný na střeše auta nebo se vozil na trojkolce, nyní se vejde do batohu (nejspíš docela těžkého).
Zaměstnanci Google s ním teď mapují běžkařské dráhy nebo americké národní parky. Předpokládají také, že se tak Google Street View dostane i do těžko přístupných míst, jako jsou kulturní památky nebo zříceniny.
Fotografické podklady pro Street View lze nyní získat i pomocí batůžku na zádech chodce či běžkaře.
Google mapy chtějí vzít vítr z plachet mapám Apple
Mapové produkty patří dlouhodobě k nejoblíbenějším službám společnosti Google. Společnost už od jejich uvedení v roce 2005 představila řadu novinek, rozruch mezi uživateli způsobil především 3D "simulátor" zeměkoule (Google Earth) a fotografie přímo z ulic (Street View).
Více ukázek map Google |
Na webu i na mobilu se Google mapy staly de facto standardem, což se pochopitelně nelíbí firmě Apple, která se mapami od společnosti Google chlubí ve svých iPhonech a iPadech. Spekuluje se, že Apple přejde na vlastní systém 3D map a že tento přechod oznámí na vývojářské konferenci příští týden. Google tedy svým oznámením zjevně plánuje vzít Applu vítr z plachet a nedovolit mu, aby představil renderované 3D mapy dříve.
Apple podle informací Wall Street Journal plánuje vyměnit Google Mapy za mapové podklady získané z dat z otevřeného systému OpenStreetMap a vylepšené o 3D zobrazení díky technologii firmy C3 Technologies. Tu Apple koupil spolu s firmami Placebase a Poly9, jejichž akvizice také pravděpodobně souvisí s tvorbou vlastních map.
Mapy nejen pro turisty
Tiskovou konferenci Google využil nejen k představení novinek, ale také ke zmapování historie map společnosti Google. Brian McClendon vzpomněl na úplné začátky Google Earth (dříve známé jako Keyhole) a ukázal různá využití těchto map.
"Tyto mapy neslouží jen k tomu, abyste našli svůj dům nebo se podívali, kam na dovolenou, ale mohou skutečně změnit lidské životy," připomněla jeho kolegyně z Google Earth Outreach. Poukázala na využití Google Earth při záchraně lidí po hurikánu Katrina nebo mapování pralesů domorodými obyvateli.
Google původně spoléhal výhradně na licencované mapové podklady, ovšem za poslední čtyři roky učinil významný krok směrem k vlastním mapám vypočítaným z leteckých a satelitních snímků i z dat dodaných samotnými uživateli, ať už automatizovaně nebo aktivně.
Uživatelé mohou například nahlásit chybu na mapě: její oprava se údajně po ověření promítne celosvětově během tří minut. Nejen v rozvojových zemích také mohou uživatelé využít nástroj Map Maker, který umožní pokrýt mezery a zanést na mapu nové oblasti, třeba v zemích, kde neexistují kvalitní aktuální podklady.