Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Microsoft útočí na pozice ICQ, Skypu a Googlu, přichází s novými Live službami v češtině

  1:55
Chatování plné videa a smajlíků, 25 GB prostoru zdarma pro sdílení s přáteli, fotogalerie, blogování a integrace sociálních sítí - tak chce Microsoft nalákat české uživatele ke službám Live. Jak uspěje v konkurenci aplikací, kterým Češi již přivykli?

Windows Live | foto: Microsoft

Microsoft dnes představil novou generaci sady on-line služeb Windows Live, zaměřené na koncové uživatele a jejich vzájemnou komunikaci, sdílení informací, fotografií, souborů a videí. Sadu tvoří kromě on-line služeb také desktopové aplikace pro lokální instalaci. Mezi nejzajímavější novinky patří 25 GB prostoru zdarma v rámci on-line úložiště SkyDrive, jednotící domovská stránka home.live.com, vylepšený Windows Live Messenger a nástroj Windows Live Skupiny určený pro snadné sdílení dat a spolupráci v rámci skupiny. Zatímco idea vypadá nadějně a Microsoft rozhodně disponuje kapacitou i potenciálem pro její uskutečnění, revoluce se zatím nekoná.

Přístup k nové generaci služby Windows Live v českém jazyce získají uživatelé na adrese http://download.live.com.  Domovská stránka je na adrese http://home.live.com

Operační systém Windows v České republice u domácích uživatelů jednoznačně vede a kancelářský balík Microsoftu se zde také těší vysoké oblibě. On-line služby Microsoftu si však zatím takto prominentní místo na desktopech českých uživatelů nenašly. Softwarový gigant si ovšem v žádném případě nechce nechat ujet vlak on-line aplikací (cloud aplikací), o kterých se mluví jako o budoucnosti internetu.

Podle Tomáše Košky z Microsoftu je velkým problémem současných on-line aplikací jejich roztroušenost: zde používáte e-mail, jinde zase kecálka (ICQ, Skype, Jabber), na sdílení fotek zase úplně něco jiného (rajče.net, flickr...) a  stále více si uživatelé zvykají na různé sociální sítě (Facebook...). "Naším cílem není být největším poskytovatelem e-mailu nebo největší sociální sítí, snažíme se o smysluplné propojení těchto služeb: jeden centrální seznam kontaktů, jednu centrální komunikaci zaměřenou na uživatele." Strategie Microsoftu tedy zjednodušeně spočívá ve vytvoření balíku provázaných služeb, pro uživatele přínosných a snadno použitelných. Microsoft navíc služby Live otevírá i třetím stranám, ať už jde o přijímání novinek z vašich dalších účtů na různých sociálních sítích, či o spolupráci těsnější. To zní samozřejmě dobře, podíváme se, jak to funguje v praxi.

Připomeňme, že některé služby ještě v době vzniku článku neopustily testovací stadium. Proto se jedná o první dojmy, ne o zevrubnou recenzi.

Windows Live Messenger

Začněme Windows Live Messengerem, komunikačním programem známým pod svým původním názvem MSN Messenger nebo "emesenko". V Česku zatím tento protokol k chatovani používá relativně málo lidí, obvyklejší je u nás ICQ nebo Skype. ICQ však v poslední době vykazuje různé potíže, Microsoft tak má reálnou naději svůj podíl na trhu zvýšit. V zahraničí už se mu to do velké míry podařilo, i když tam zase čelí konkurenci jiné.

Windows Live Messenger


Funkcemi Messenger nadšené internetové kecálky nezklame: správa kontaktů, přizpůsobení vzhledu, zásoba smajlíků a celkem rychlý chod jsou dobrým začátkem. Messenger nabízí textovou, hlasovou i video komunikaci, přičemž při základním používání nenarazíme na výrazné problémy. Problémem může paradoxně být přemíra funkcí - pokud se je všechny pokusíte vyzkoušet, vaše komunikace se stane, mírně řečeno, bláznivou.

Windows Live Messenger - dynamický obrázek

Windows Live Messenger - dynamický smajlík můžete vytvořit pomocí webové kamery během pár okamžiků. Kdykoli pak v textu příslušný smajlík použijete, změní se vaše profilová fotka.

Animace, před kterou se neschováte...

Animace, před kterou se neschováte... Působí vcelku rušivě, nepřehánět!

Pochvalu si zaslouží snadné posílání souborů, fotografií a alb, vše je totiž navázáno na další Live služby. Také videohovor a hovor kvalitou nevybočuje oproti řekněme Skypu, i když pro posouzení by bylo třeba provést více testů. Pěknou funkcí je "zvukový vzkaz": během chatování podržíte F2, nahrajete zvuk a F2 pustíte, zvuk se pak vašemu partnerovi na druhé straně konverzace přehraje. Potěšila mne také možnost využívání klávesových zkratek, například při příjmu/odmítnutí hovoru nebo souboru.

Pro některé skupiny je chatování nerozlučně spojeno s nejrůznějšími hrami - tito hráči mají prostor prozkoumat MSN on-line hry, které jsou do Messengeru integrované.

Hry v rámci chatování - Windows Live Messenger

Hry v rámci chatování - Windows Live Messenger

Potěšující je správa kontaktů a skupin, která je víceméně jednotná se zbytkem služeb Live. Messenger existuje i v mobilní verzi, standardně předinstalovaný na zařízeních s Windows Mobile.

Za výrazný problém považuji neschopnost vyrovnat se pořádně s diakritikou, například v přezdívce. Po nainstalování Windows Live Messengeru budete mít prázdný seznam kontaktů a žádnou snadnou cestu, jak jej naplnit. Zajímavá možnost, totiž importovat kontakty z LinkedIn, byla přechodně nedostupná. Několikrát jsem na něco kliknul a poté nevěděl, jak věci vrátit do původního stavu. Skype je po mém soudu intuitivnější. Messenger zobrazuje na několika místech reklamu, podobně jako např. ICQ. Neruší, ale je vidět.

Nechci zde vynášet soudy nad programem, jehož schopnosti jsem zatím nemohl plně vyzkoušet a docenit. Pro mnoho lidí ale myslím bude první dojem ovlivněn tím, že jejich seznam kontaktů bude čítat jen několik lidí. Je to jednoduché - chatovat se vám bude nejlépe tam, kde budete mít své přátele a kolegy. Verze, kterou jsem měl při testování k dispozici, mne nepřesvědčila, abych ihned začal své přátele lanařit ke změně komunikačního kanálu.

Mail a Kalendář

Pro přístup ke všem službám Live potřebujete Live ID. S ním získáte e-mailovou schránku, o které jsme podrobně psali v našem testu e-mailů.

Mail

Microsoft uvádí, že vylepšil rychlost on-line aplikace a zefektivnil rozpoznávání nevyžádané pošty, které bylo už předtím na solidní úrovni. Nové změny zahrnují také možnost soustředit různé e-mailové účty do jednoho, zvýšení kapacity e-mailové schránky, přepracovaný kalendář (snáze sdílené údaje s ostatními uživateli) a vylepšené propojení s aplikací Microsoft Outlook.

Mail

Na e-mail je také navázán kalendář - je zpracovaný podle vzoru Microsoft Outlooku, rozložením rovněž připomíná Google Calendar, ovšem u aplikace tohoto typu asi nemá cenu vymýšlet jiné rozhraní než to osvědčené. Stejně jako Mail, i Kalendář má jak on-line, tak off-line (desktopovou) verzi.

Kalendář

Kalendář on-line

25 giga pro SkyDrive, Fotogalerie atd...

SkyDrive nabízí pětinásobnou kapacitu ve srovnání s minulou verzí - 25 GB je opravdu hodně. Sdílení fotografií, videí a dalších dokumentů může probíhat jak v rámci skupin uživatelů Live, tak i s těmi, kteří Live ID nemají.

Galerie on-line

Galerie on-line

Microsoft se chlubí novou funkcí "označení lidí" (People tagging), ovšem pro uživatele Facebooku nejde o nic revolučního. To ovšem nemění nic na tom, že jde o funkci užitečnou. Integrace do domovské stránky pak umožňuje na jednom místě sledovat nové fotografie daného uživatele, ať už ty, které publikoval, nebo ty, na kterých je.

Microsoft vydal pro správu fotografií také desktopovou aplikaci, která slouží k třídění, vyhledávání a základním úpravám fotek uložených na pevném disku. Na Picasu od Googlu sice zdaleka nemá, ovšem pořád je potřeba pochválit kroky správným směrem.

Fotogalerie

Trochu mne zarazilo, že se program pustil do indexování všech mých fotografií, aniž bych se jej o to prosil, a musel jsem mu to tvrdě rozmluvit. Na vrub probíhajícího indexování také přičítám rychlost, která nijak neohromila. Možnosti katalogování jsou bohaté a provázání s on-line galeriemi je samozřejmé. Microsoft neopomněl integrovat položku "Vytvořit Photosynth", o této zajímavé funkci jsme již psali. Úprava fotek mne naopak potěšila reálným histogramem a bohatými možnostmi, které ovšem zabírají hodně prostoru a nejsou vidět naráz. Hodně vzdáleně to připomíná LightRoom, což je jedině dobře. Úpravy obrázku jsou vratné.

Fotogalerie - vyrovnání křivé fotky

Fotogalerie - vyrovnání křivé fotky

Slideshow

Slideshow

Zklamáním pro mne byla betaverze programu Windows Live Movie Maker - tak chudý program by snad ani neměl opustit alfa verzi, zvlášť když Microsoft do každých windows přibaluje mnohem lepší Windows Movie Maker.

Windows Movie Maker Live Beta

Domovská stránka

Asi největším přínosem nové vlny Live služeb je jejich provázanost. Ta se naplno projeví na domovské stránce http://home.live.com - po přihlášení máte jako na dlani aktivitu svou a svých přátel.

Domovská stránka

Uživatelé sociálních sítí zde skutečně budou okamžitě jako doma. Zvláště když zjistí, že mnohé ze svých oblíbených služeb sem mohou snadno integrovat: Facebook, Twitter, Wordpress, podle Tomáše Košky přibudou i mnohé tuzemské...

Aktivity na webu

Na domovské stránce naleznete přehled e-mailů, dozvíte se, "Co je nového", a vůbec se jedná o rozcestník ke všem dalším souborům a službám. Opět platí, že čím aktivnější budete vy a vaši přátelé, které máte v kontaktech, tím zajímavější služba to pro vás bude.

Zde udělím Live službám takovou celkovou pochvalu za design - v podstatě všechny služby mají jednotný "Vista" vzhled, podobné ovládání a provzdušněné rozložení. Fotografie jsou opatřené elegantními rámečky, a kde to jde, tam jsou uspořádány "ležérně", nikoli striktně pravoúhle. Motiv můžete ve většině služeb rychle a snadno měnit.

Domovská stránka

Domovská stránka

Další drobnosti

Blogeři pravděpodobně budou znát nástroj Live Writer, který umožňuje off-line tvorbu zápisků pro on-line blogovací služby. Spolupracuje kromě Live Spaces také se službami WordPress a Blogger.com. Využijí ho například cestovatelé, kteří se připojují jen příležitostně, ale rádi by si připravili svůj zápisek v podobě, v jaké bude publikován.

Vložení fotek - Writer


Závěr?

Na závěry je příliš brzy. Nová vlna Live aplikací představila podle mého zajímavý koncept sjednocení obvyklých aspektů běžné on-line komunikace (chat, hovory a videohovory) se sdílením fotek, videí, zážitků a zápisků. Velkou výhodou těchto služeb může být fakt, že za nimi stojí softwarový gigant, který je bude nadále vyvíjet a propagovat, a také integrace služeb třetích stran. Námi testované programy (betaverze) ale trpěly několika dětskými nemocemi, které celkový dojem prozatím kazí. Aplikace stojí za vyzkoušení, několik lidí u nich bezpochyby zůstane a časem možná Live aplikace získají i v Česku takovou uživatelskou základnu, že na Live nebudete moci chybět. Budete tam, kde budou vaši přátelé.

Konkurence v on-line aplikacích je obrovská a uživatelé si mohou dovolit být vybíraví. Firmy, které o jejich přízeň soupeří, to nemají jednoduché. Musí jim nabídnout zábavné funkce a legrácky (hry, smajlíky, tapety a animace) a přitom poskytnout i reálný přínos jejich komunikaci s přáteli - jinak si těžko nastřádané uživatele dlouhodobě neudrží.

Odkazy

Autor:
  • Nejčtenější

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 8 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Bojoval proti rudým Rusům a později zakládal Masarykovu leteckou ligu

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. listopadu 2023

Mezi nejvýznamnější osobnosti naší vojenské historie bezesporu patří generál Stanislav Čeček. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inovace, díky kterým nám vesmírný výzkum zlepšil život

v diskusi je 18 příspěvků

27. listopadu 2023

NASA není pouze průkopníkem výzkumu vesmíru a kosmických misí. Na svém kontě má i mnoho inovací,...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 8 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

Bojoval proti rudým Rusům a později zakládal Masarykovu leteckou ligu

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. listopadu 2023

Mezi nejvýznamnější osobnosti naší vojenské historie bezesporu patří generál Stanislav Čeček. V...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...