Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa. | foto: Profimedia.cz

Microsoft nechal NSA špehovat vše. Skype, e-maily i SkyDrive

  • 116
Microsoft umožnil špehovat komunikaci svých klientů služeb Skype, Outlook.com (Hotmail.com) a SkyDrive. Agentům NSA totiž v rámci těchto služeb povolil obcházet šifrování obsahu kdykoliv i bez zvláštního povolení. Uvedl to list The Guardian.

Britský deník The Guardian pokračuje v odhalování informací o NSA (Národní bezpečnostní agentura), které získal od Edwarda Snowdena, jenž celou aféru odstartoval. Dokumenty, které má list k dispozici, ale které nezveřejnil, prý dokazují, že Skype spolupracoval s agenty špionážní agentury NSA už od roku 2010 (více zde).

Teprve Microsoft však umožnil špehovatelům, aby zcela volně sledovali nejen hovory, ale i videohovory a chat. Od 14. července 2012 tak měli mít přístup i k videu, zatímco do té doby získávali z videochatů jen zvuk. Jak Skype, tak Microsoft pochopitelně podobná nařčení již v minulosti oficiálně odmítal. "Snowdenovy dokumenty" však zřejmě dokazují opak.

Navíc z nich vyplývá, že NSA nemusela mít pro každý požadavek k přístupu do soukromé komunikace speciální povolení. Jinými slovy, měla od Microsoftu povolen volný přístup kamkoliv. To ostatně potvrzuje předchozí informace o rozhodnutí speciálního soudu, který dal NSA do ruky prostřednictvím programu PRISM možnost hromadného přístupu ke komunikaci cizích státních příslušníků. 

Operace PRISM

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa.

Více v našich článcích.

Z dokumentů prý přitom není zřejmé, zda takto NSA sledovala veškerou komunikaci přes Skype a e-mailové služby spravované Microsoftem (Hotmail, Live, a Outlook.com), nebo tuto možnost využívala jen v konkrétních případech, kdy měla na některou osobu podezření.

Spokojenost NSA

Agenti si v získaných materiálech pochvalují kvalitu odposlechů Skype hovorů. "Zpětná vazba ukázala, že shromážděné Skype hovory byly velmi jasné a metadata vypadala kompletní," píše se prý v dokumentech.

Microsoft získal Skype v roce 2011, ale služba údajně spolupracovala s federálními úřady už před tímto prodejem. Avšak až v červenci loňského roku, devět měsíců poté, co byl Skype koupen Microsoftem, se NSA pochlubila, že nový nástroj od Microsoftu pomohl ztrojnásobit množství odposlouchávaných Skype videochatů.

"Microsoft pomohl NSA obejít šifrování aby vyvrátil obavy, že agentura nebude schopna špehovat webový chat na novém portálu Outlook.com," píše dále Gaurdian. Již dříve přitom měla firma dát NSA přístup k rozšifrované komunikaci přes e-mail. Řešila také s agenty potenciální problémy s funkcí v Outlook.com, která umožňuje uživatelům vytvářet e-mailové aliasy.

Od začátku roku 2013 měl Microsoft spolupracovat s FBI v rámci programu PRISM také na zajištění přístupu agentů k datům na úložišti SkyDrive. To přitom využívá na čtvrt miliardy uživatelů po celém světě. Opět se tak má dít bez toho, aby NSA musela v jednotlivých případech žádat o povolení.

Microsoft na aktuální obvinění reagoval pro Guardian zprávou, ve které se ohrazuje, že by někomu vystavil bianco šek na přístup k datům uživatelů a řídí se pouze legálními požadavky úřadů. Z toho však nevyplývá, že by podobný přístup nemohl být umožněn právě na základě PRISM, který hromadný způsob sledování uživatelů bez individuální kontroly legalizuje. 

Edward Snowden vysvětluje, proč pouští informace na veřejnost: