Digitální měna Liberty Reserve končí. Její provozovatelé jsou stíháni

  9:51aktualizováno  9:51
Jedna z nejstarších digitálních měn končí. Vaz jí srazilo masivní využívání pro nelegální obchody, pochybní provozovatelé a centralizovaná správa.

Logo digitální měny Liberty Reserve

Po celém světě bylo zatčeno několik osob a byla uzavřena firma, která poskytovala virtuální měnu Liberty Reserve, určenou především pro státními organizacemi nekontrolované převody mezi jejími uživateli.

Podle deníku The Guardian konkurovala globálnímu bankovnímu systému, když často zprostředkovávala vazbu mezi zločinci a hlavním finančním světem. Umožnila transakce, které umožnily ilegálně získané peníze převést do zdánlivě legitimní hotovosti. Firma, která měnu provozovala, sídlila v Kostarice a údajně se podílela na praní špinavých peněz v řádu miliard dolarů.

Měna Liberty Reserve byla masivně využívána počítačovými zločinci z celého světa a provozovatelé proti tomu nic nepodnikli. Hrála například roli v legalizaci výnosů z nedávné krádeže 45 milionů dolarů (zhruba 900 milionů korun) ze dvou blízkovýchodních bank.

Úřady ve Španělsku, v Kostarice a ve Spojených státech zatkly v pátek pět lidí, mezi nimiž je zakladatel firmy Arthur Budovsky a jeho nejbližší spolupracovníci Vladimir Kats a Azzedine El Amine. Policie hledá další dva zaměstnance firmy, kteří jsou v Kostarice stále na útěku. Budovsky měl přitom problémy s úřady již v roce 2007, kdy byl podmíněně odsouzen na pět let za obdobný prohřešek jako nyní.

Zablokovaná doména digitální měny Liberty Reserve

Zablokovaná doména digitální měny Liberty Reserve

Bezpečnostní služby zároveň zablokovaly bankovní účty a internetové servery spojené se společností Liberty Reserve. Nyní se tak k účtům, které zde má zhruba milion uživatelů, nikdo nedostane a na oficiální stránce pouze nalezne oznámení o jejich zablokování.

"Z Liberty Reserve se stal jeden z hlavních prostředků, kterými počítačoví zločinci po celém světě distribuují, skladují a perou tržby ze svých nelegálních činností," citovala agentura Reuters z obvinění, které připravily americké úřady. Firma měla prý nejméně 200 tisíc uživatelů v USA a dalších více než 800 tisíc v dalších částech světa. Naprostá většina jejich aktivit byla podle amerických úřadů zločinecká.

Podle amerických vyšetřovatelů pomohla firma svou činností od vzniku v roce 2006 "vyprat" více než šest miliard dolarů, které pocházely z řady nelegálních aktivit, od dětské pornografie po počítačové útoky na bankovní systémy. Firma prý prováděla kolem 12 milionů finančních transakcí ročně a spolupracovala s nejméně 35 směnárenskými firmami.

Ale využívali ji i seriózní uživatelé, kteří si podle BBC pochvalovali její rychlost, efektivitu a zabezpečení. K založení účtu Liberty Reserve v podstatě stačilo jen zadat platnou e-mailovou adresu. Liberty Reserve pak přiřadila uživatelské jméno a číslo účtu a uživatel mohl ihned začít s převodem peněz po celém světě. Služba vydělávala na malých platbách za převody.

Takto rychlý a efektivní zásah přitom mohl být proveden i díky tomu, že měna měla centrální správu.

Dá se předpokládat, že zločinci, kteří tím přišli o svou nejoblíbenější virtuální měnu, se poohlédnou po jiných. Nyní populární měna Bitcoin, je sice nezávislá na centrální správě, ale je jí jen omezené množství, a nehodí se tak k rychlým převodům opravdu vysokých částek. I tak je už nyní měna hojně využívána při nelegální činnosti. Bitcoiny totiž nelze zabavit, protože jejich majitelé nemusí prozradit žádná osobní data.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Facebook se bude muset zpovídat v USA. Málo chránil data

Facebook logo

Kauza Cambridge Analytica je noční můrou společnosti Facebook. Vyšetřovat ji nyní budou i ve Spojených státech.

Facebook musel opravit chybu, která dala všanc data milionů uživatelů

Facebook logo

Na konci minulého týdne společnost Facebook oznámila, že v září musela opravit chybu, která zpřístupnila fotografie z...

Facebook dal velkým firmám přístup i k vašim jménům a soukromým zprávám

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Microsoft, Amazon, Spotify a další velké firmy měly přístup k soukromým údajům uživatelů Facebooku. A to i poté, co...

Najdete na iDNES.cz