Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Digitální měna Liberty Reserve končí. Její provozovatelé jsou stíháni

  9:51
Jedna z nejstarších digitálních měn končí. Vaz jí srazilo masivní využívání pro nelegální obchody, pochybní provozovatelé a centralizovaná správa.

Logo digitální měny Liberty Reserve

Po celém světě bylo zatčeno několik osob a byla uzavřena firma, která poskytovala virtuální měnu Liberty Reserve, určenou především pro státními organizacemi nekontrolované převody mezi jejími uživateli.

Podle deníku The Guardian konkurovala globálnímu bankovnímu systému, když často zprostředkovávala vazbu mezi zločinci a hlavním finančním světem. Umožnila transakce, které umožnily ilegálně získané peníze převést do zdánlivě legitimní hotovosti. Firma, která měnu provozovala, sídlila v Kostarice a údajně se podílela na praní špinavých peněz v řádu miliard dolarů.

Měna Liberty Reserve byla masivně využívána počítačovými zločinci z celého světa a provozovatelé proti tomu nic nepodnikli. Hrála například roli v legalizaci výnosů z nedávné krádeže 45 milionů dolarů (zhruba 900 milionů korun) ze dvou blízkovýchodních bank.

Úřady ve Španělsku, v Kostarice a ve Spojených státech zatkly v pátek pět lidí, mezi nimiž je zakladatel firmy Arthur Budovsky a jeho nejbližší spolupracovníci Vladimir Kats a Azzedine El Amine. Policie hledá další dva zaměstnance firmy, kteří jsou v Kostarice stále na útěku. Budovsky měl přitom problémy s úřady již v roce 2007, kdy byl podmíněně odsouzen na pět let za obdobný prohřešek jako nyní.

Zablokovaná doména digitální měny Liberty Reserve

Bezpečnostní služby zároveň zablokovaly bankovní účty a internetové servery spojené se společností Liberty Reserve. Nyní se tak k účtům, které zde má zhruba milion uživatelů, nikdo nedostane a na oficiální stránce pouze nalezne oznámení o jejich zablokování.

"Z Liberty Reserve se stal jeden z hlavních prostředků, kterými počítačoví zločinci po celém světě distribuují, skladují a perou tržby ze svých nelegálních činností," citovala agentura Reuters z obvinění, které připravily americké úřady. Firma měla prý nejméně 200 tisíc uživatelů v USA a dalších více než 800 tisíc v dalších částech světa. Naprostá většina jejich aktivit byla podle amerických úřadů zločinecká.

Podle amerických vyšetřovatelů pomohla firma svou činností od vzniku v roce 2006 "vyprat" více než šest miliard dolarů, které pocházely z řady nelegálních aktivit, od dětské pornografie po počítačové útoky na bankovní systémy. Firma prý prováděla kolem 12 milionů finančních transakcí ročně a spolupracovala s nejméně 35 směnárenskými firmami.

Ale využívali ji i seriózní uživatelé, kteří si podle BBC pochvalovali její rychlost, efektivitu a zabezpečení. K založení účtu Liberty Reserve v podstatě stačilo jen zadat platnou e-mailovou adresu. Liberty Reserve pak přiřadila uživatelské jméno a číslo účtu a uživatel mohl ihned začít s převodem peněz po celém světě. Služba vydělávala na malých platbách za převody.

Takto rychlý a efektivní zásah přitom mohl být proveden i díky tomu, že měna měla centrální správu.

Dá se předpokládat, že zločinci, kteří tím přišli o svou nejoblíbenější virtuální měnu, se poohlédnou po jiných. Nyní populární měna Bitcoin, je sice nezávislá na centrální správě, ale je jí jen omezené množství, a nehodí se tak k rychlým převodům opravdu vysokých částek. I tak je už nyní měna hojně využívána při nelegální činnosti. Bitcoiny totiž nelze zabavit, protože jejich majitelé nemusí prozradit žádná osobní data.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...