"Bohužel, noční můra se stala skutečností. Řešíme způsob útoku, zabezpečení a co můžeme dál podniknout. Budeme vás informovat," píše se na webu Bitcash.cz.
Co jsou bitcoiny?O tichém nástupu bitcoinu i jeho raketovém zdražení jsme psali v našem starším článku. Jeho titulek "Peníze, které vám vláda neukradne" a současná situace dobře vystihují dvojí tvář tohoto internetového fenoménu. |
Zatím není jasné, jak přesně útok proběhl. Provozovatelé nechtějí podrobnosti zveřejňovat s ohledem na probíhající vyšetřování. Telefonicky potvrdili, že podává trestní oznámení na neznámého pachatele.
Podle informací jednoho z poškozených odešly ukradené bitcoiny na účet WikiLeaks. "To ale nedává smysl, proč by někdo kradl bitcoiny tím způsobem, že by je jen převedl na WikiLeaks a tedy si z té částky nic nenechal? " diví se na Facebooku Aleš Janda.
Podle této facebookové stránky mohou za celou akcí stát spory mezi provozovatelem Bitcash.cz a hackerem pod přezdívkou Emkei, který to však na diskuzním fóru soom.cz popírá.
Podle serveru E15.cz česká burza Bitcash spravovala zhruba čtyři tisíce virtuálních peněženek a bitcoiny v hodnotě zřejmě za několik milionů korun. Hodnota portfolia se v poslední době výrazně zvedla, protože cena kybernetické měny bitcoin se vyšplhala až přes 375 dolarů za bitcoin (zhruba 7 500 korun). Nárůstu pomohly například spekulace o tom, že měna bude využívána internetovým aukčním serverem eBay. Ještě zhruba v polovině loňského roku stál jeden bitcoin pouhých sedm dolarů.
Burza Bitcash.cz běžela pouze tři měsíce, ale v posledních několika týdnech byl zřejmě kvůli nárůstu ceny a příležitosti pro spekulace zájem o obchodování nečekaně velký, řekl Technetu provozovatel burzy Karel Minx.
Útok i na uživatele
Útok je buď velmi propracovaný, nebo situace využila ještě nějaká další skupina, či jednotlivec. Překladatel a IT specialista František Fuka na svém profilu na Google+ zveřejnil e-mail, který měl rozesílat provozovatel burzy jejím uživatelům. Údajný zástupce Bitcash.cz v něm žádá zaslání dvou bitcoinů (tj. cca 14 tisíc korun) na vymáhání ztracených peněz.
Podle provozovatele Bitcash.cz jde o podvodný e-mail a uživatelé by na něj neměli nijak reagovat. "My s klienty tímto způsobem nikdy nekomunikujeme a veškeré informace budeme nejspíše vyvěšovat na naše stránky," řekl Karel Minx Technetu.
Jak si všimli i jiní, třeba Živě cz, případ je opravdu dobrou ukázkou dvojí tváře alternativních platebních systémů. Na jednu stranu mohou být v mnoha ohledech pružnější než běžné platby, ale na stranu druhou se pohybují mimo současný system regulací a pojištění. Uživatelé burzy tak s největší pravděpodobností nebudou mít nárok na úhradu škod jako v případě, že by peníze měli uloženy v tradičním finančním ústavu.
Česko v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Útoky na zahraniční bitcoinové burzy a internetové trezory na tuto virtuální měnu rostou s nárůstem její hodnoty. V řadě případů jsou tyto útoky i úspěšné. Navíc jedním ze základních rysů bitcoinu je, že nelze najít, kdo je právě vlastní a nelze tedy dohledat ani ty ukradené. Je to podobné jako s akciemi na doručitele.
Aktualizováno 16:05: V článku jsme doplnili informace o možném putování peněz na server WikiLeaks a sporu majitele s hackerem
Oprava: Článek chybně uváděl, že burza na stránkách Bitcash.cz fungovala tři roky, správně je tři měsíce. Třetím rokem byl funkční celý portál. Za nepřesnost se omlouváme.